Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy

John Leake

Ocena ( 7 osób )
4.3
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-05-04
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-240-1634-1
Liczba stron: 392
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: alison2
Zapewne słyszeliście kiedyś powiedzenie, że najciekawsze historie pisze samo życie. Życiorys Jacka Unterwegera zdaje się potwierdzać tę teorię. Morderca, którego pokochały intelektualne elity. Morderca, który uwodził kolejne kobiety, a te gotowe były poświęcić wszystko, byle tylko wyciągnąć go z tarapatów... Nie ma wątpliwości, że Jack Unterweger to idealny główny bohater powieści. Jego potencjał spróbował wykorzystać w swojej debiutanckiej książce John Leake. Czy powieść okazała się równie barwna jak życiorys seryjnego mordercy?
 
Jack Unterweger to postać autentyczna, przez co bardzo silnie przemawiająca do wyobraźni czytelnika. Mężczyzna w 1974 roku zostaje skazany na dożywocie za mord dokonany na osiemnastoletniej dziewczynie. Będąc w więzieniu, pisze autobiograficzną powieść Czyściec. Książka robi ogromne wrażenie, austriaccy intelektualiści zaczynają walczyć o warunkowe zwolnienie dla Jacka. Znaczące osoby są zdania, że człowiek, który tak pisze o swoim życiu, nie tylko zrozumiał i odpokutował za swój błąd, ale również z całą pewnością nigdy więcej go nie popełni. W roku 1990 faktycznie dochodzi do warunkowego zwolnienia Unterwegera. Mężczyzna osiada we Wiedniu, gdzie pracuje jako dziennikarz. Niedługo później właśnie w tym mieście dochodzi do szeregu morderstw na prostytutkach. Istnieje przypuszczenie, że za nimi stoi nie kto inny, niż właśnie Jack...
 
Niestety, lektura okazuje się sporym rozczarowaniem. John Leake zdecydował się na formę, która na dłuższą metę zaczyna nużyć. Całość prezentuje się niczym baaardzo długi referat z licznymi przypisami. Owszem, fakt, że autor zadał sobie tyle trudu, by zebrać tak wiele rzetelnego materiału, budzić musi uznanie, jednak w sposób, w jaki swą wiedzę przekazuje, do szczególnie emocjonujących nie należy. Momentami można odnieść wrażenie, że Leake umieścił w książce każdą informację, jaką zdołał pozyskać, bez jakiejkolwiek refleksji dotyczącej tego, które fakty mają istotne znaczenie i warto je podkreślić, a które są tak mało istotne, że dla dobra całości lepiej byłoby je pominąć. 
 
Końcowe rozdziały książki poświęcone zostały rozprawie sądowej, podczas której ważą sie losy Jacka. Prawdopodobnie gdyby w oparciu o książkę należało podjąć decyzję, czy człowiek ten jest winny serii zabójstw, wyrok byłby uniewinniający. Co prawda istnieje silne przypuszczenie, że mężczyzna popełnił wszystkie zarzucane mu przestępstwa, niemniej trudno znaleźć szczegóły, które do jego winy mogłyby czytelników całkowicie przekonać. 
 
Jack Unterweger to z całą pewnością niezwykle barwna i intrygująca postać. Człowiek inteligentny, bardzo pewny siebie, nieustannie grający. Momentami trudno uwierzyć, z jaką łatwością przychodziło mu popełnianie kolejnych morderstw i unikanie za nie odpowiedzialności. Jeszcze trudniej uwierzyć, z jaką łatwością uwodził kobiety i wykorzystywał je do własnych celów. Szkoda, że dysponując tak interesującym materiałem, Leake nie zdołał stworzyć historii bardziej emocjonującej, pełnej napięcia i elementów zaskoczenia. Dlatego właśnie Pisarz, który nienawidził kobiet to przede wszystkim lektura dla osób szczególnie zainteresowanych sylwetką Unterwegera oraz poruszaną w książce tematyką. 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justysiadp Linia koment
Przeczytane:2016-03-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2015-10-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AlicjaC Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2015-07-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
kinia1131 Linia koment
Przeczytane:2015-09-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Maaarz Linia koment
Przeczytane:2014-12-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
famefatale Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Minevra Linia koment
Przeczytane:2013-04-11, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów