Przeorane miedze

Tom 4 cyklu Saga wiejska

Kolejny już tom "Sagi wiejskiej" autorstwa Kasi Bulicz-Kasprzak za mną. Cała ta seria inspirowana jest prawdziwą historią rodziny autorki.
Bardzo jestem pochłonięta tą lekturą, lecz myślę, że gdy wszystkie tomy będą już ukończone, to zabiorę się za lekturę od początku, gdy wszystkie będę czytała po kolei, bez kilkumiesięcznych odstępów, z pewnością łatwiej będzie ogarnąć tych wszystkich bohaterów, a jest ich całkiem sporo. Jednak ta fabuła ciągnie się przecież przez wiele, wiele lat, więc musi ich być dużo, bo ciągle nowe pokolenie przybywa. Pomaga w tym spis bohaterów na końcu książki z opisem powiązań rodzinnych, ale mimo to można się pogubić.

"Rok mija za rokiem. W odwiecznym korowodzie idą kolejno wiosna, lato, jesień i zima podobne tańczącym dziewczętom. Razem z nimi mija życie człowieka, bo je odrywają po kawałku i odchodzą w sobie tylko znany niebyt."
Poznajemy teraz dzieje mieszkańców Tynczyna w latach 1935 - 1947. Pokolenie, które przyszło na świat po poprzednie wojnie, teraz wkracza już w dorosłe życie. Mimo tego, że w okolicy nie dochodziło do poważniejszych bitew wojennych, to jednak zginęło kilkoro mieszkańców w czasie walk na frontach.
Młode pokolenie miało wiele planów na życie, lecz kolejna wojna pomieszała im szyki. Dziewczęta jak zwykle marzyły o miłości, chłopcy również, lecz zapewne zupełnie inaczej do tego podchodzili. Chociaż obecnie również źle się patrzy na kobietę niezamężną z dziećmi, to w tamtym okresie taka dziewczyna była po prostu wykluczana ze społeczeństwa, była tą złą. O mężczyznach tak się nie mówiło (teraz też), oni zawsze mają na to przyzwolenie.
W roku 1945 wyjątkowe plony wydawały się już zapowiedzią nieszczęścia, chociaż były przebąkiwania o wojnie, to jednak i tak wszyscy byli zaskoczeni jej wybuchem. 1 września wszystko się zmieniło...
Werę i Dorotę, które obecnie mieszkają i pracują w Zamościu, wojna całkowicie zaskoczyła i zmieniła ich plany. Dorota miała wyjść za mąż, lecz teraz nie będzie to możliwe, natomiast Wera przebywała w szpitalu, po źle wykonanym zabiegu. Postanowiła za to zostać tutaj i jako pielęgniarka pomagać potrzebującym. Personel szpitala jest zadowolony z jej pracy a pacjenci ją bardzo chwalą.

Nie będę opisywała treści tej książki, to trzeba przeczytać samemu, przeżywać radości i smutki razem z bohaterami.
Przyznam, że jestem pod wrażeniem, że autorka tak pięknie i realistycznie potrafi oddać obraz wsi z tamtych lat, opisy przyrody są tak przedstawione, że można sobie dokładnie wyobrazić, moja rodzina pochodzi z podkarpacia, trochę mi opowiadała ciotka oraz mama o czasach powojennych, więc mam pewne porównanie i naprawdę podziwiam za dociekliwość.
A ja teraz czekam na następną część tej sagi.
Zdecydowanie polecam.

Informacje dodatkowe o Przeorane miedze:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-06-28
Dodał/a opinię: Myszka77

Zobacz opinie o książce Przeorane miedze

Kup książkę Przeorane miedze

Świt, blady z niewyspania, zapukał w okno. Między bibułkowymi firankami, przypiętymi do framugi okiennej, drogi do izby szukał promień słońca. Gdy znalazł, położył się na stole jasną plamą.

Jak komu kto z drugiego końca świata przeznaczony, to go tam los pchnie, by swoje kochanie poznał.

Nie licząc kota, czyli kolejna historia miłosna
Kasia Bulicz-Kasprzak0
Okładka ksiązki - Nie licząc kota, czyli kolejna historia miłosna

Powroty bywają niełatwe, zwłaszcza powroty do małego miasteczka, z którego się kiedyś uciekło. Asia wie o tym aż za dobrze, dlatego zamierza przejąć spadek...

Zielone pastwiska
Kasia Bulicz-Kasprzak0
Okładka ksiązki - Zielone pastwiska

Po raz kolejny odwiedzamy Tynczyn, wieś nad brzegiem Huczwy, by poznać dalszy ciąg opowieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Gdy wielki świat martwi...