Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Po co mi chłopak?Patronujemy
Kup Teraz

Po co mi chłopak?

Katarzyna Majgier

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2009
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-61635-05-5
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Rozterki trzynastolatki

Trzynaście lat to wiek, kiedy pojawiają się pierwsze problemy z rodzicami (którzy nigdy nic nie rozumieją), ze szkołą i nauczycielami (którzy rozumieją jeszcze mniej) oraz… chłopakami (których nie zrozumie żadna dziewczyna).

Ania Szuch, znana nam już choćby z „Trzynastki na karku” bohaterka książki Katarzyny Majgier, nie jest pod tym względem wyjątkiem. Mieszka z wymagającymi rodzicami, którzy oscylują pomiędzy nadmierną kontrolą jej życia a kompletną ignorancją, ma nudnych nauczycieli, a dodatkowo zmuszona jest spędzać wolne od szkoły dni w Mszanie u dziadków i prababci. Chociaż z drugiej strony tylko tam Ania ma szansę się wyciszyć, zatopić w lekturze książek, które uwielbia, i zastanowić się nad przyszłą karierą dziennikarską.

W kolejnej części książki Majgier „Po co mi chłopak?” Ania musi zmierzyć się z nie lada problemami. Okazuje się, że po wakacjach wszystkie jej przyjaciółki zapadły na miłosną chorobę, a jedynym interesującym je tematem jest stan zakochania (lub jego brak). Wszystkie spotykają się na specjalnych konferencjach pod śmietnikiem, gdzie bez końca rozwodzą się nad Bartkiem, który zawrócił w głowie Blondi i brakiem odpowiedniego partnera dla Pauliny, gdyż ani Harry Potter, ani Severus Snape nie okazali się być właściwymi.

Czas płynie nieubłaganie, nieuchronne są też zmiany, a - co za tym idzie - Ania musi pogodzić się również ze wzdychaniem Niki do Jarka (choć od czasu przeprowadzki dziewczynki widują się już rzadko) i z tym, że do ich grona dołączyła nowa dziewczyna – oryginalna Liliana. Niestety, pozostałe problemy wciąż pozostają takie same – ograniczony dostęp do komputera (no bo kiedy Ania ma być nieustraszoną i waleczną Araminthą czy tez wygrywać konkursy literackie?),  groźba rezygnacji z Internetu, a na dodatek rodzice wydają się być pod wpływem demonicznej Pani Hani z genem kontroli w organizmie. Z tego powodu nawet najmniejsza próba wyjścia na imprezę czy zyskania odrobiny swobody kończy się wielogodzinnymi dyskusjami.

Czy Ani uda się  wygrać batalię o choć szczyptę swobody? Czy nasza bohaterka rozwiąże wszystkie problemy dzięki podwórkowej psycholożce Marii z Parteru i najważniejsze – czy i pannę Szuch dopadnie choroba zwana miłością? Tego wszystkiego dowiecie się podczas lektury pamiętnika udostępnionego nam przez Anię.

„Po co mi chłopak?” to książka o kłopotach dużych i małych oraz o codzienności, dlatego też możemy w niej szukać rozwiązań i utożsamiać się z bohaterami. Wiek "trzynaście i pół" to bowiem czas, kiedy w życiu nadchodzi przełom – nowa szkoła i nowi ludzie oraz pierwsze miłości. To czas wkraczania w dorosłość i dobrze mieć wówczas u boku taką przyjaciółkę jak Ania.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-06, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów