Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Po kres czasu

Danielle Steel

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Między słowami
Data wydania: 2013-09-14
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-240-2439-1
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Po miłości kres

 

Miłość to uczucie, które zdolne jest pokonać wszelkie granice, nawet te pomiędzy życiem a śmiercią. Szczęśliwy ten, kto tak kocha, kto spotkał osobę, z którą chciałby spędzić nie tylko życie doczesne, ale także życia przyszłe…

 

Jeśli ktoś zapytałby o jedną osobę, która jest specjalistką od miłości, większość czytelników bez wahania wskazałaby Danielle Steel. To ona rozpala serca, to ona niesie nadzieję na to, że na naszej drodze życia pewnego dnia stanie właśnie TA osoba, która stanowić będzie nasze dopełnienie, naszą drugą połowę. Kolejne jej książki zyskują status bestsellerów, choć kilka ostatnich pozycji to historie zaledwie zadowalające, niezdolne porwać nas w takim stopniu, jak pierwsze jej tytuły, które zapewniły jej status „królowej literatury kobiecej”. Dlatego też tak wielkim zaskoczeniem - pozytywnym – należy dodać, jest powieść Po kres czasu, opublikowana nakładem wydawnictwa Między Słowami. Opowieść - a właściwe dwie niezależne od siebie historie miłosne - przypominają, że wieczna miłość istnieje oraz że niezależnie od pochodzenia czy miejsca zamieszkania, łaskawy los postawić może na naszej drodze właściwą osobę.

 

Pierwsza z książkowych opowieści, Bill i Jenny, to historia o ludziach, którzy tak mocno darzą się uczuciem, że zostają ze sobą na zawsze – nawet po śmierci. Ona to rzutka specjalista od mody, właścicielka własnej firmy, muza projektantów. Jako potomkini babki - szwaczki w pracowniach haute couture w Paryżu, pracującej dla Chanel oraz matki – krawcowej z zamiłowania, nie mogła nie związać swojego zawodowego życia ze światem mody.

 

Owładnięta pasją tworzenia, w wieku osiemnastu lat przybyła do Nowego Yorku, by podjąć naukę w ekskluzywnej szkole mody. Szybko jednak zrozumiała, że choć po kobietach z rodziny odziedziczyła wyczucie stylu, to jednak projektowanie nie jest dla niej. Odnalazła się natomiast jako stylistka, przechodząc długą drogę od dziewczyny na posyłki w „Vogue” do stanowiska niezależnej konsultantki na sesjach zdjęciowych i kreatorki stylu. To właśnie podczas jednej z sesji dostrzegł ją Bill. Ten adwokat pracujący w rodzinnej firmie prawniczej pokochał Jenny od pierwszego wejrzenia. Uczucie, które ich połączyło, nie zyskało jednak akceptacji jego rodziny, zbyt wyrafinowanej, aby przyjąć do swojego grona prostą dziewczynę z górniczego miasteczka, która zarabia w tak mało prestiżowy sposób.

 

Decyzja o ślubie była tylko ukoronowaniem ich wielkiej miłości. Związek, który stworzyli, to nie tylko partnerstwo serc, ale i dusz. Stanowili wzajemnie dla siebie inspirację - to właśnie za namową Jenny, Bill zdecydował się porzucić znienawidzony zawód prawnika i zostać duszpasterzem. To Jenny wspierała go w tym postanowieniu przez lata studiów i miesiące poszukiwań własnej parafii. To Jenny wreszcie zdecydowała się porzucić Nowy Jork i swoją wielką karierę, by on mógł sprawdzić się w roli duchownego w Wyoming. Ta decyzja zmieniła bieg ich dalszego życia, podobnie jak i sama Jenny zmieniła życie mieszkańców Moose…

 

Druga historia, Robert i Lillibet to przykuwająca uwagę opowieść o społeczności amiszów żyjących w hrabstwie Lancaster w stanie Pensylwania. Lillibet i jej rodzina są członkami Wspólnoty Amiszów Starego Zakonu z Nickel Mines, żyjącej niemal dokładnie tak samo, jak ich przodkowie w VII wieku. W ich domu brak nowoczesnych udogodnień: nie znają telewizji, telefonów komórkowych czy Internetu, a dzień wypełnia im ciężka praca. Lillibet nie jest wyjątkiem – od siedemnastego roku życia, od tragicznej śmierci matki na jej barkach pozostaje opieka nad młodszymi braćmi oraz ojcem, nic zatem dziwnego, że teraz, kiedy bracia dorastają, dziewczyna nie ma zamiaru wychodzić za mąż i ponownie mierzyć się z trudami wychowania dzieci. Monotonne dni, upływające na powtarzalnych czynnościach, wymagających sprawności fizycznej, urozmaica sobie pisaniem historii o młodej dziewczynie, która wyrusza w wielki świat. Historii, która nie może nigdy doczekać się publikacji, bowiem kobiety amiszów nie mogą zajmować się tak bezbożnymi czynnościami, jak pisanie książek.

 

Jednak Lillibet, której matka zaszczepiła w sercu miłość do literatury, pragnie, aby jej książka była czytana, pragnie dać sobie szansę i spełnić marzenia. Przy pomocy życzliwego Anglika – jak nazywani są wszyscy pozostający poza społecznością amiszów – wysyła rękopis do nowojorskiego wydawnictwa Bellagio Press. Właściciel firmy, Bob Bellagio, to zafascynowany słowem pisanym biznesmen, wizjoner, który do pełnego sukcesu potrzebuje jedynie prawdziwego hitu, bestselleru, który pokochają miliony czytelników. Czy powieść Lillibet ma szansę stać się jego "czarnym koniem"? Czy ojciec dziewczyny, będący jednym z członków starszyzny we wspólnocie, wyrazi zgodę na publikację pozostającą w sprzeczności z prawami amiszów? Czy miłość ojcowska zwycięży nad umiłowaniem zasad i porządku, czy może Lillibet czeka wykluczenie ze wspólnoty?

 

Danielle Steel udało się stworzyć dwie zupełnie różne historie, powiązane jedynie tematyką miłości. Pierwsza z nich wzrusza i wyciska łzy z oczu, druga zaś wywołuje zdumienie oraz podziw dla dziewczyny jakby z innego świata, która dla własnych marzeń zaryzykowała wszystko. Na kartach książki odnajdziemy charakterystyczny dla autorki styl, bardzo emocjonalny i plastyczny oraz pełne pasji dialogi, które – choć niekiedy są nieco naiwne  – tworzą niezwykły klimat historii, pochłaniających bez reszty. Choć to opowieść o wiecznej miłości Billa i Jenny podbiła moje serce i naprawdę wzruszyła, choć to właśnie ona rozbudziła tęsknotę za takim bezwarunkowym uczuciem, to książkę Po kres czasu jako całość muszę uznać za niezwykle udaną. I niech malkontenci mówią pogardliwie, że to romanse dla kobiet, że autorce brakuje głębi i wyrafinowania. Rzesze wiernych czytelników jej powieści stanowią chyba wystarczające zaprzeczenie tej tezy...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Yllla plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-15, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,

Danielle Steel - matka dziewięciorga dzieci, założycielka fundacji charytatywnych, autorka 129 książek. Pierwszy raz z jej książkami zetknęłam się chyba jeszcze w podstawówce. Później jakoś tak wyszło, że przestałam czytać romanse, jednak nazwisko autorki utkwiło mi w pamięci z dołączoną etykietką "świetne". Kiedy zobaczyłam zapowiedź książki "Po kres czasu"postanowiłam ją przeczytać i sprawdzić czy dzieło Danielle Steel wywrze tak samo dobre wrażenie na prawie 30letniej kobiecie, jak na nastolatce."Po kres czasu" to książka zawierająca dwie pozornie niezwiązane ze sobą historie. Pierwsza z nich opowiada losy szczęśliwego, kochającego się  małżeństwa, Billa i Jenny. Ona jest uznaną stylistką, on rzucił właśnie pracę w rodzinnej kancelarii, by stać się pastorem i w końcu robić to co sprawia mu przyjemność i do czego czuje się powołany. Niestety ta decyzja sprawia, że ich poukładane życie w pewnym momencie komplikuje się. Miłość jednak wiele potrafi przetrwać. Jenny, kobieta, dla której praca jest niezmiernie ważna, dała wyraz swej bezgranicznej miłości i ze względu na szczęście męża zrezygnowała ze swojej pracy. Wraz z Billem osiadła w małej miejscowości, w której on objął stanowisko pastora. Dla Billa była to parafia o jakiej marzył, jednak czy Jenny odnalazła się tam? Czy udało jej się wypełnić czas, który do tej pory spędzała na fascynującej ją pracy?Jestem głęboko przekonany, że jeżeli ludzie naprawdę się kochają odnajdą się również w innym życiu. Robert i Lillibet to bohaterowie drugiej historii, toczącej się blisko 40 lat później. On jest wydawcą, Ona amiszką. Jego marzeniem jest rozkręcić interes, jej marzeniem jest wydać książkę, którą potajemnie napisała. Los daje Lillibet szansę, której ona nie chce zmarnować. Jednak jest amiszką, a kobiety w tej wspólnocie są całkowicie uzależnione od decyzji mężczyzn. Nieposłuszeństwo grozi wyklęciem ze zgromadzenia na zawsze. Czy Lillibet zaryzykuje i zdecyduje się wydać swoją książkę? Czy uczucie, które rozkwitło między nią, a Robertem będzie miało szansę się rozwinąć? Co łączy historię Billa i Jenny oraz Roberta i Lillibet?


Jeżeli miałabym wybierać, która część książki bardziej mi się podobała, to powiedziałabym, że ta druga. Fakt, że Lillibet jest amiszką, zdecydowanie uatrakcyjnia tę historię. Ciekawość tego co łączy oba fragmenty sprawia, że jeszcze trudniej jest się oderwać od czytania. Ponadto odniosłam wrażenie, że w pierwszej części książki autorka, być może celowo, w pewnym momencie jakby przyśpieszyła tempa, zaczęła mniej szczegółowo opisywać zaistniałe sytuacje i przez to sprawiła, że dany fragment nie był tak emocjonujący jakbym tego chciała. Niemniej nie obyło się zupełnie bez łez.


Spodobały mi się obie bohaterki powieści. Steel stworzyła niezwykle silne kobiety. Zarówno Lillibet jak i Jenny wypełniały swoje obowiązki nieulegając zwykłym, ludzkim słabościom. Dążyły do zaplanowanego celu pokonując przeciwności losu i podejmując trudne decyzje. Szczególnie Lillibet budzi we mnie podziw. Jej każdy dzień wypełniony był ciężką pracą. Jednak nie narzekała. W nocy czytała, w nocy pisała, w tajemnicy przed całym światem, bo jej zainteresowania nie były pochwalane we wspólnocie, do której należała.

"Po kres czasu" to książka o miłości, która wiele potrafi przetrwać i łączy na zawsze. To niezwykle wciągająca historia. Czyta się ją bardzo szybko. Wpływ na to ma nie tylko interesująca fabuła, ale również styl Danielle Steel. Jest to świetna lektura do poduszki. Polecam i nastoletnim czytelniczkom i trochę starszym. Tym, którzy lubią romanse. Tym, którzy szukają utworu, przy którym będą mogli odpocząć.

patita1990 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Wzruszająca historia biegnąca dwutorowo. Piękna historia, wręcz namalowana słowami. Świat konwenansów i zamkniętej kultury w połączeniu z otwartością wielkiego miasta. Miłość niemożliwa, spełnione i niespełnione marzenia. Piękne opisy, ciekawe dialogi i wzruszające historie. Czyta się wręcz jednym tchem! Polecam każdemu - także tym, którzy nie bardzo przepadają za romansami.
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014",52 książki 2014,
W książce możemy wyróżnić dwie części. Pierwsza opowiada losy Jenny i Billa. Ich spotkanie, kariery, rodzinę, trudne wybory. Druga część przedstawia spotkanie Boba - wydawcy książek i Lilli - amiszki, pisarki. Z pozoru obie części niczym się nie wiążą, ale czy nie jest gdzieś tam, w zaświatach, że nasze dusze przybierają rożne ciała i musimy znaleźć się znów i znów. Polecam
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kiki94kms Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,Mam,
lumpsum Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Cytrus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agnesj77 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Evi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Pharea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfgirl Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Neon77 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aggi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Lucy22 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Przeczytane:2013-11-09, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Po kres czasu Wezbrane wody
Danielle Steel
Okładka - Po kres czasu Klejnoty arystokratki
Steel Danielle
Okładka - Po kres czasu Country
Danielle Steel
Okładka - Po kres czasu Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę
Anna Todd
Okładka - Po kres czasu Blue
Danielle Steel
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów