Recenzja redakcji granice.pl

Po prostu żyć. Wielka księga duchowości i sztuki życia

Anselm Grün

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2012-07-10
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7660-414-5
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Zwykła, szara codzienność każdego z nas to przeplatające się z sobą chwile radości i smutku, szczęścia i bólu, nadziei na spełnienie oraz cierpliwego docierania do celu. By nie zatrzymywać się w połowie drogi, konieczne jest nie tylko poznanie samego siebie i dostosowanie do posiadanych umiejętności czy możliwości, ale – przede wszystkim – skupienie się na własnym wnętrzu, otwarcie na piękno otaczającego świata oraz "dostrojenie" sposobu postrzegania rzeczywistości do wymogów serca. Tytuł oddanej do rąk czytelnika książki jest łatwy i przystępny: Po prostu żyć – nic więcej. Zwykła sprawa – wystarczy kroczyć przez życie z podniesioną głową i nadzieją na dobrą przyszłość. Lektura Wielkiej księgi duchowości i sztuki życia nauczy, jak tego dokonać.

Całość podzielona jest na trzy zasadnicze części. Znany benedyktyński zakonnik, ojciec Anselm Grün, w ciekawy i przystępny sposób dzieli się refleksją na tematy bliskie każdemu z czytelników. Uczy przeżywania następujących po sobie chwil, dzieląc czas na wszystkie miesiące całego roku, analizując kolejne etapy ludzkiego życia, a także snując rozważania skupiające się wokół poszczególnych świąt i okresów liturgicznych. Tak więc W rytmie roku, W cyklu życia oraz W świątecznym kręgu zbawienia to wzajemnie uzupełniające się elementy, tworzące nierozdzielną całość ludzkiej egzystencji.

Autor dowodzi, że życie prawdziwe, w harmonii z naturą, polegające na prostocie, szczerości, przejrzystości i jednoznaczności, prowadzi do spokoju i radości, a także pozwala rozpoznać rytm i ład własnej duszy, czyniąc tym samym ludzki czas autentycznym i błogosławionym. Prowadząc czytelnika przez poszczególne miesiące, Anselm Grün pokazuje wagę przebudzenia, rodzącego się życia i jego tajemnicy, miłości, piękna, ciepła, wolności, radości i dojrzewania, po czym przechodzi do czasu zbiorów i podziękowań, ciemności i światła, a także do oczekiwania i przybywania. Taki podział zarysowuje się w życiu każdego człowieka, uwzględniając kolejne etapy jego rozwoju. Wszystko to znajduje zwieńczenie w rozciągłości roku liturgicznego, zwanego kościelnym systemem terapeutycznym.

Książka Po prostu żyć przeznaczona jest dla wszystkich. Każdy – wykonując czynności codzienne – potrzebuje nieustannego wsparcia. Najlepszym sposobem na odnawianie swoich sił jest trwanie w obecności Chrystusa, w którego osobie wypełniają się ludzkie tęsknoty. Lektura zaproponowanej przez wydawnictwo Jedność publikacji nauczy czytelnika, że związek duchowości i sztuki życia dzięki prostocie to przymierze doskonałe. Wystarczy z podanych refleksji wychwycić to, co jest najważniejsze, a potem już tylko… Po prostu żyć!

Sumire Linia koment