Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Po prostu żyć. Wielka księga duchowości i sztuki życia

Anselm Grün

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2012-07-10
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7660-414-5
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Zwykła, szara codzienność każdego z nas to przeplatające się z sobą chwile radości i smutku, szczęścia i bólu, nadziei na spełnienie oraz cierpliwego docierania do celu. By nie zatrzymywać się w połowie drogi, konieczne jest nie tylko poznanie samego siebie i dostosowanie do posiadanych umiejętności czy możliwości, ale – przede wszystkim – skupienie się na własnym wnętrzu, otwarcie na piękno otaczającego świata oraz "dostrojenie" sposobu postrzegania rzeczywistości do wymogów serca. Tytuł oddanej do rąk czytelnika książki jest łatwy i przystępny: Po prostu żyć – nic więcej. Zwykła sprawa – wystarczy kroczyć przez życie z podniesioną głową i nadzieją na dobrą przyszłość. Lektura Wielkiej księgi duchowości i sztuki życia nauczy, jak tego dokonać.


Całość podzielona jest na trzy zasadnicze części. Znany benedyktyński zakonnik, ojciec Anselm Grün, w ciekawy i przystępny sposób dzieli się refleksją na tematy bliskie każdemu z czytelników. Uczy przeżywania następujących po sobie chwil, dzieląc czas na wszystkie miesiące całego roku, analizując kolejne etapy ludzkiego życia, a także snując rozważania skupiające się wokół poszczególnych świąt i okresów liturgicznych. Tak więc W rytmie roku, W cyklu życia oraz W świątecznym kręgu zbawienia to wzajemnie uzupełniające się elementy, tworzące nierozdzielną całość ludzkiej egzystencji.


Autor dowodzi, że życie prawdziwe, w harmonii z naturą, polegające na prostocie, szczerości, przejrzystości i jednoznaczności, prowadzi do spokoju i radości, a także pozwala rozpoznać rytm i ład własnej duszy, czyniąc tym samym ludzki czas autentycznym i błogosławionym. Prowadząc czytelnika przez poszczególne miesiące, Anselm Grün pokazuje wagę przebudzenia, rodzącego się życia i jego tajemnicy, miłości, piękna, ciepła, wolności, radości i dojrzewania, po czym przechodzi do czasu zbiorów i podziękowań, ciemności i światła, a także do oczekiwania i przybywania. Taki podział zarysowuje się w życiu każdego człowieka, uwzględniając kolejne etapy jego rozwoju. Wszystko to znajduje zwieńczenie w rozciągłości roku liturgicznego, zwanego kościelnym systemem terapeutycznym.


Książka Po prostu żyć przeznaczona jest dla wszystkich. Każdy – wykonując czynności codzienne – potrzebuje nieustannego wsparcia. Najlepszym sposobem na odnawianie swoich sił jest trwanie w obecności Chrystusa, w którego osobie wypełniają się ludzkie tęsknoty. Lektura zaproponowanej przez wydawnictwo Jedność publikacji nauczy czytelnika, że związek duchowości i sztuki życia dzięki prostocie to przymierze doskonałe. Wystarczy z podanych refleksji wychwycić to, co jest najważniejsze, a potem już tylko… Po prostu żyć!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów