Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pobawimy się?

Pija Lindenbaum

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2014-09-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-081-9
Liczba stron: 36
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Migawki ze świata dzieci

Lubisz się bawić? Może właściwsze byłoby pytanie: lubiłeś się bawić, kiedy byłeś dzieckiem? Na to drugie, a prawdopodobnie i na to pierwsze na ogół szczera odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Zabawa w wieku dziecięcym, a nawet późniejszym, choć z pewnością w innej formie, to było i jest to, co nadaje życiu pewien smak. Zabawa dla młodszych jest formą poznawania świata, nauki, rozrywki. Dla starszych, przy trochę innych „zabawkach”, jest formą wytchnienia od obowiązków, odpoczynku, rozrywki. O zabawie i tym, co się może z nią wiązać, opowiada właśnie omawiana książeczka.

Benia idzie do Toli. Niesie dwa patyki, dla siebie i dla przyjaciółki. Widać, kto idzie, dokąd i w jakim celu. Kolorowe, ciepłe, świetnie oddające atmosferę ilustracje mówią same za siebie. Ilustracje te nie są dodatkiem, raczej ważną częścią opowieści. Kto wie, może bardziej trafiającą do wrażliwości dziecka niż zaczernione na białym tle słowa? Patrzymy, widzimy, odczuwamy, rozumiemy. Po prostu. Słowa musimy przetwarzać.

Tola się bawi, wycinając nożyczkami różne rzeczy, a tu ktoś puka do drzwi tarasu. Tola wolałaby być teraz sama ze swoim zajęciem. A tu niestety... Benia. To przez nią kot wślizguje się do domu. Benia, która lubi zmyślać, a na dodatek przyszła w spodniach przeciwdeszczowych, choć wcale nie pada deszcz. jaka ta Benia natrętna! No, udało się jakoś zbyć Benię. Spokój... błogi spokój... można sobie powycinać... O nie! Oto mama i... Benia, która nadal chce się bawić. A przecież Tola woli, choć mówi, że chce, pobawić się raczej z kotem niż koleżanką. Beni to jednak nie zniechęca. Ciągle chce się razem bawić. Czy Tola w końcu przestanie stroić fochy? Czy przejdzie jej nastrój na zabawę tylko w swoim własnym towarzystwie? Czy pobawi się z Benią?

Świat małego dziecka. Wcale nie tak prosty, jak przysłowiowy drut. Wcale nie tak bezproblemowy, jak zdają się sądzić niektórzy dorośli. Jest w nim miejsce na humory i humorki, nastroje i fochy, potrzebę samotności i potrzebę działania w grupie. Są w nim emocje, nad którymi nieraz tak trudno zapanować. I niezbyt miłe słowa, które czasami płyną z ust jakoś tak same z siebie. Wszystkiego dopiero trzeba się nauczyć. Także tego, jak traktować przyjaciółki, zrozumienia, że czasami nie trzeba wiele, by być miłym dla innych.

Książeczka Pobawimy się autorstwa Piji Lindenbaum to niebanalnie zilustrowana prosta historia. Taka wzięta z życia, a nie tylko z głowy. Jak zwykle w przypadku wydawnictwa Zakamarki wydana z... uczuciem. Ciepła, pouczająca, zabawna. Coś dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale nie tylko.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-10-12, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Pobawimy się? Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Pobawimy się? Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Pobawimy się? Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Pobawimy się? Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Pobawimy się? Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów