Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pod piaskami Egiptu. Tajemnice Tutanchamona

Philippe Nessman

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Św. Stanisława BM
Data wydania: 2012-12-16
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7422-416-1
Liczba stron: 182
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Howard Carter kontra tajemnica Tutanchamona

Choć dzieliło ich 3200 lat, chodzili po tych samych drogach, pili z tych samych studni i oglądali te same krajobrazy. O kogo chodzi? O mniej znanego egiptologa Howarda Cartera i słynnego faraona Tutanchamona. Co jeszcze połączyło tych dwóch, żyjących w tak odległych od siebie czasach, mężczyzn? Los. Carter był archeologiem specjalizującym się w badaniach starożytnego Egiptu. Człowiekiem, który z uporem, na przekór wszelkim przeciwnościom, szukał w Dolinie Królów grobowca słynnego faraona. Wielu nie wierzyło w istnienie tej postaci, uznając ją za kolejny mit. Carter wierzył, poszukiwania wśród piasków stały się jego pasją i obsesją zarazem. Tutanchamon został faraonem wskutek wielu zbiegów okoliczności. Władza nie przyniosła mu jednak szczęścia. Zginął młodo, a jego następca próbował - bardzo zresztą skutecznie - usunąć jego imię - tak, by ślad po nim nie został.

Mamy w książce Pod piaskami Egiptu. Tajemnice Tutanchamona Philippe’a Nessmanna dwa równolegle prowadzone wątki. Jeden toczy się w na przełomie XIX i XX wieku. Drugi ponad tysiąc trzysta lat przed naszą erą. Nessmann stara się zainteresować czytelników historią poprzez ciekawe jej przedstawienie, skonstruowanie intrygującej fabuły. Nie pisze prostej książki popularnonaukowej, pełnej dat i faktów. Korzysta z formy zbeletryzowanej, może i mniej realistycznej, mniej historycznej, ale o wiele bardziej zrozumiałej i atrakcyjnej, szczególnie dla współczesnego młodego czytelnika. Śledzimy losy Tutanchamona. Od okresu, kiedy był on małym chłopcem, kiedy obchodzono dziesięciolecie rządów Echnatona i Nefretete, po objęcie przez niego władzy i tragiczną śmierć. Z drugiej strony towarzyszymy przygodom Howarda Cartera, jego wieloletnim staraniom o odnalezienie zapomnianego grobowca, począwszy od roku 1892 do lat dwudziestych XX wieku.

Opowieści snute są z humorem. Zawierają dużo ciekawostek. Styl jest luźny i barwny. Duży nacisk położony został na osobowości głównych postaci, na próbę zrozumienia, kim byli, czego pragnęli, co osiągnęli. Widzimy Cartera poprzez pasmo nadziei, chwil zwątpienia, ciężkiej pracy i mizernych efektów. Czujemy jego upór, który doprowadził do historycznego odkrycia. Obserwując Tutanchamona, poznajemy życie i obyczaje starożytnych Egipcjan, rozmaite ciekawostki z tamtych czasów dotyczące zwyczajów, kultury i polityki. Uzupełnieniem, o charakterze popularnonaukowym, jest zawarta w książce kolorowa wkładka informacyjna zatytułowana Tajemnice Tutanchamona. Przybliża nam ona takie tematy. jak budowa grobowca słynnego faraona, teorie dotyczące jego śmierci, krótką chronologię władców starożytnego Egiptu.

Książka Pod piaskami Egiptu Philippe’a Nessmanna jest jednym z tomów cyklu Świat wielkich odkryć Wydawnictwa św. Stanisława BM. Jest niezwykle udaną formą przybliżenia historii w sposób  niebanalny, ciekawy, ukazujący rolę odkrywców w procesie poznawania tajemnic historii. Jest na tyle dobrze napisana, że może zainteresować zarówno młodego, jak i trochę starszego czytelnika. Nie jest to książka dla osób dobrze zaznajomionych z historią, raczej zachęta dla tych, którzy chcieliby od czegoś zacząć swoją z nią przygodę, poznać najważniejsze fakty związane z ciekawymi odkryciami w piaskach Egiptu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
piotr-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2013-05-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów