Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija

Jon Krakauer

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2016-02-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380492400
Liczba stron: 392
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Natalia Szumska

Przemocy na tle religijnym nie wymyślił Osama bin Laden i nie zniknie ona z jego śmiercią. W każdej epoce jest wielu fanatyków (...). Zresztą, fanatyzm znajduje różne wcielenia. Niezależnie od tego, o jakim rodzaju ludzkiej działalności mówimy, zawsze znajdzie się drobny ułamek osób skłonnych poświęcić się tej działalności z bezwzględnym oddaniem i obsesyjną pasją, aż do zatracenia, skłonnych poświęcić życie na doskonalenie talentu fortepianowego lub wspinaczkę na Mount Everest.

 

Mormońska wersja chrześcijaństwa powstała, jak zresztą większość kościołów dowolnej religii, za sprawą samozwańczego proroka ze zdolnościami przywódczymi. W 1830 roku młodziutki Joseph Smith założył Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, który do dziś jest jednym z najszybciej rozprzestrzeniających się wyznań na świecie (a przynajmniej w Stanach Zjednoczonych). Jego historia jest burzliwa, zagmatwana i pełna punktów dalekich od świetlanych, pełnych natomiast przemocy i podwójnej moralności. Jon Krakauer w wydanej po raz pierwszy w 2003 roku książce Pod sztandarem nieba śledzi historię fundamentalistycznego odłamu tego kościoła od czasów jego założyciela aż po głośną sprawę Rona i Dana Laffertych, zabójców żony własnego brata oraz jej malutkiej córeczki. Do ostatnich dni (sic!) wierzyli oni, że działali z polecenia Boga.

 

Szaleńców nie brakuje. W żadnej dziedzinie życia. Ale jeśli do (zbiorowego!) szaleństwa dołączy usprawiedliwianie go wyznawanymi poglądami religijnymi, prędzej czy później dojdzie do tragedii. A w historii mormonów dochodziło do nich zdecydowanie zbyt często. Powody? Fundamentalizm, odcięcie od reszty świata, wizje samozwańczych proroków (mieli nawet swoją szkołę) i przykazania, które pozwalają dążyć do zbawienia nie za pomocą stosowania się do twardych reguł, ale upartego dążenia do szczęścia, czasem za wszelką cenę. Jest też powód prozaiczny i nie mający zbyt wiele wspólnego z religijnością — narcyzm tych wyznawców, którzy karmią się wizjami rzekomo pochodzącymi od Boga. Wizje i przekonania kończą się masakrami niewinnych ludzi, wielożeństwem, gwałtami na nieletnich, kazirodczymi związkami i krucjatami przeciwko niewiernym. A wszystko, oczywiście... pod sztandarem nieba.

 

 

Jon Krakauer jak zwykle stanął na wysokości zadania. Przeplótł historie z przeszłości Kościoła opisami sprawy braci Lafferty. Przeanalizował przykłady podwójnej moralności (np. zakaz cudzołóstwa omijany przez wielożeństwo czy ignorowanie Konstytucji USA poza przepisem o wolności wyznania). Wydobył z dostępnych materiałów duszę, sedno problemów i kwintesencję ich źródeł. Wydobył fakty, nad którymi trudno przejść do porządku dziennego. Tak zwyczajnie, po ludzku. Pod sztandarem nieba to doskonały reportaż, który mimo upływu lat od pierwszego amerykańskiego wydania nadal budzi emocje i mrozi krew w żyłach. Jest i akcent polski — w pierwszej połowie XIX wieku podstawową grupą opozycyjną wobec rosnących w siłę mormonów byli mieszkańcy miasteczka Warsaw (w stanie Illinois).

 

W Polsce mormoni posiadają 14 gmin wyznaniowych (wszystkie w większych miastach). Nie praktykują wielożeństwa, mają swoją stronę internetową w języku polskim i podlegają władzom Kościoła, znajdującym się w Salt Lake City.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
elfijka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Ta książka wywołuje skrajne emocje - raz śmiejesz się z mormońskich niedorzeczności i licznych dziwnych objawień, a za chwilę masz łzy w oczach, bo czytasz, jak wiele uczynili zła właśnie przez te absurdy.
Świetna robota, panie Krakauer!
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów