Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2014-10-22
ISBN: 978-83-7778-697-0
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Pomoc przedmedyczna dla każdego

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy staje się w naszym życiu coraz ważniejsza. Z jednej strony to potrzeba czasów, gdyż karetka nie zawsze jest w stanie szybko dotrzeć na miejsce - chociażby z powodu korków (nie mówiąc już o niekończących się reformach). Z drugiej: wymóg prawa, które czasami nakazuje pod groźbą sankcji udzielenia pomocy poszkodowanym, na przykład w wypadku drogowym. Chodzi także o to, by w miarę możliwości pomóc, a nie przypadkiem zaszkodzić. By w miarę umiejętnie ocenić czyjś stan i w oparciu o przynajmniej minimalną wiedzę oraz ewentualne odbyte szkolenia udzielić pierwszej przedmedycznej pomocy. Książka dotyka wielu zagadnień, nie tylko związanych z wypadkami drogowymi, lecz i z codziennym życiem.

Podręcznik pierwszej pomocy, wydany przez Burdę Książki, to tłumaczenie dziesiątej edycji First Aid Manual zasłużonego wydawnictwa Dorling Kindersley. Książka jest dokładnie przemyślana, dopracowana w każdym szczególe. Skoncentrowana na szybkim i precyzyjnym przekazaniu konkretnej, praktycznej wiedzy.

Całość jest podzielona na rozdziały poświęcone grupom zagadnień - np. postępowaniu w czasie wypadku czy trudności oddechowych. Każdy rozdział, zawierający wiele szczegółowych problemów, ma przypisany kolor, widoczny na brzegu książki, który pozwala szybko zlokalizować dany temat osobom obeznanym z poradnikiem. Kolejne tematy szczegółowe (np. monitorowanie oznak życia, przemieszczanie poszkodowanego, konkretne urazy) są omawiane przeważnie na jednej, dwóch stronach. Układ graficzny służy łatwemu odszukiwaniu i przyswajaniu treści. Mamy w książce dużo ilustracji, zdjęć, schematów. Ważne informacje są ujęte w ramkach. Poszczególne etapy działań - wypunktowane. Indeks na końcu podręcznika pozwala szybko odszukać interesujące nas zagadnienie. Chcąc na przykład dowiedzieć się, co robić przy bólu ucha, odszukujemy hasło „ból” i podhasło „ucho”.

Podręcznik pierwszej pomocy jest autoryzowanym podręcznikiem takich stowarzyszeń, jak St. John Ambulance, St. Andrew’s First Aid i Brytyjskiego Czerwonego Krzyża. To one zadbały o merytoryczną jakość zawartych tu informacji i zaleceń. Ma służyć osobom, które udzielają pomocy przedmedycznej - np. rodzicom, opiekunom, kierowcom. Zawiera informacje na temat wstępnej opieki i podstawowych zabiegów. Nie zastępuje porady medycznej, ma służyć ratowaniu chorego lub rannego w przypadku braku specjalisty. Przygotowuje czytelników do roli ratowników przedmedycznych również z perspektywy psychologicznej i emocjonalnej. Zawiera praktyczne wskazówki, co powinno się robić w sytuacji awaryjnej, a czego lepiej unikać. Poradnik napisany jest zrozumiałym, jasnym językiem. To bardzo przydatna i wartościowa książka, świetnie opracowana i wydana.

speedi Linia koment
Przeczytane:2015-09-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,