Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Podręcznik pierwszej pomocy

praca zbiorowa

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2014-10-22
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7778-697-0
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Pomoc przedmedyczna dla każdego  

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy staje się w naszym życiu coraz ważniejsza. Z jednej strony to potrzeba czasów, gdyż karetka nie zawsze jest w stanie szybko dotrzeć na miejsce - chociażby z powodu korków (nie mówiąc już o niekończących się reformach). Z drugiej: wymóg prawa, które czasami nakazuje pod groźbą sankcji udzielenia pomocy poszkodowanym, na przykład w wypadku drogowym. Chodzi także o to, by w miarę możliwości pomóc, a nie przypadkiem zaszkodzić. By w miarę umiejętnie ocenić czyjś stan i w oparciu o przynajmniej minimalną wiedzę oraz ewentualne odbyte szkolenia udzielić pierwszej przedmedycznej pomocy. Książka dotyka wielu zagadnień, nie tylko związanych z wypadkami drogowymi, lecz i z codziennym życiem.

Podręcznik pierwszej pomocy, wydany przez Burdę Książki, to tłumaczenie dziesiątej edycji First Aid Manual zasłużonego wydawnictwa Dorling Kindersley. Książka jest dokładnie przemyślana, dopracowana w każdym szczególe. Skoncentrowana na szybkim i precyzyjnym przekazaniu konkretnej, praktycznej wiedzy.

Całość jest podzielona na rozdziały poświęcone grupom zagadnień - np. postępowaniu w czasie wypadku czy trudności oddechowych. Każdy rozdział, zawierający wiele szczegółowych problemów, ma przypisany kolor, widoczny na brzegu książki, który pozwala szybko zlokalizować dany temat osobom obeznanym z poradnikiem. Kolejne tematy szczegółowe (np. monitorowanie oznak życia, przemieszczanie poszkodowanego, konkretne urazy) są omawiane przeważnie na jednej, dwóch stronach. Układ graficzny służy łatwemu odszukiwaniu i przyswajaniu treści. Mamy w książce dużo ilustracji, zdjęć, schematów. Ważne informacje są ujęte w ramkach. Poszczególne etapy działań - wypunktowane. Indeks na końcu podręcznika pozwala szybko odszukać interesujące nas zagadnienie. Chcąc na przykład dowiedzieć się, co robić przy bólu ucha, odszukujemy hasło „ból” i podhasło „ucho”.

Podręcznik pierwszej pomocy jest autoryzowanym podręcznikiem takich stowarzyszeń, jak St. John Ambulance, St. Andrew’s First Aid i Brytyjskiego Czerwonego Krzyża. To one zadbały o merytoryczną jakość zawartych tu informacji i zaleceń. Ma służyć osobom, które udzielają pomocy przedmedycznej - np. rodzicom, opiekunom, kierowcom. Zawiera informacje na temat wstępnej opieki i podstawowych zabiegów. Nie zastępuje porady medycznej, ma służyć ratowaniu chorego lub rannego w przypadku braku specjalisty. Przygotowuje czytelników do roli ratowników przedmedycznych również z perspektywy psychologicznej i emocjonalnej. Zawiera praktyczne wskazówki, co powinno się robić w sytuacji awaryjnej, a czego lepiej unikać. Poradnik napisany jest zrozumiałym, jasnym językiem. To bardzo przydatna i wartościowa książka, świetnie opracowana i wydana. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-09-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów