Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Młotek. Podręczny nieporadnik

Wojciech Widłak, Paweł Pawlak

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Czerwony Konik
Data wydania: 2009-11-09
Kategoria: Inne
ISBN: 83-926726-1-5
Liczba stron: 28
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Wiele książek w życiu przeczytałam, ale najnowsza propozycja wydawnictwa Czerwony Konik zaskoczyła mnie kompletnie i sprawiła, że z zapartym tchem prześledziłam od deski do deski cały tekst. Łącznie ze stopką wydawniczą. Jak się okazało, słusznie. Przypuszczam, że jeszcze przez jakiś czas na hasło „młotek” wybuchać będę śmiechem. I nie ja jedna. Wojciech Widłak i Paweł Pawlak stworzyli coś, co jakością humoru dorównuje pierwszym oryginalnym Muppetom: dzieci zaintryguje, rozbawi i ucieszy, a dorosłych – może rozśmieszyć do łez. Szerokie grono odbiorców zapewnia przyjęta konwencja książeczki: to parodia publikacji popularnonaukowych i odwrócenie dotychczas realizowanych schematów.

 

Zamiast poradnika otrzymujemy w efekcie „podręczny nieporadnik”, a zaprzeczenie w nazwie gatunkowej nie oznacza prostej negacji, sugeruje natomiast także nieporadność bohaterów: uczonych, przeprowadzających eksperymenty (Profesora Kurzawki i Adiunkta Kwasa). W książeczce pod tytułem „Młotek” dzielni badacze sprawdzą, do czego młotek… nie służy. Zaręczam, że wyniki doświadczeń, choć nietrudne do przewidzenia, przyprawią wszystkich czytelników o bóle brzucha ze śmiechu. Mogą też – i to ich ukryta zaleta – stać się bodźcem do rozwijania wyobraźni i wyszukiwania kolejnych czynności, w których młotek nie okaże się zbyt przydatny. Do prostego ćwiczenia kreatywności zachęca autor w zawoalowany sposób – przez pytanie, do czego nam nie służy młotek. Istnieje nieskończenie wiele niezastosowań tego narzędzia – dlaczego więc propozycje Wojciecha Widłaka i Pawła Pawlaka tak bawią? Przede wszystkim dzięki uniwersalnemu i ponadczasowemu absurdowi. Testy w książeczce polegają często na zastąpieniu młotkiem przedmiotów codziennego użytku: już ten prosty, mechaniczny zabieg, zapewnia pierwszą płaszczyznę żartu – wystarczy wyobrazić sobie młotem w roli szczoteczki do zębów lub słuchawki telefonu. Drugi powód do śmiechu skrywa się w zamaskowanej oczywistości: wiadomo powszechnie, że młotek nie nadaje się do odcedzania makaronu – i sam fakt, że ktoś mógłby go w ten sposób próbować wykorzystać, będzie komiczny.

 

Prawdziwym źródłem dowcipu okazują się natomiast wyniki eksperymentów i próby wyciągania naukowych wniosków co do przydatności młotka. Tu już Wojciech Widłak rezygnuje z podstaw logiki i prezentuje zaskoczenie wywołane drobnymi niepowodzeniami, składającymi się na fiasko całego eksperymentu. Nie będę podawać przykładów, żeby nie odbierać nikomu przyjemności z lektury – ale każda strona przynosi tu nowe, lekko naiwne zadziwienie światem, w którym młotek się nie sprawdza. W obliczu jednoznacznego i konsekwentnego nastawienia na śmiech, pomysły ze stopki redakcyjnej i skrzydełek okładki pozostają jako deser – przede wszystkim dla starszych czytelników. Gra z konwencją będzie dla nich zrozumiała i pozwoli im na czerpanie radości z nietypowej lektury.

 

Ilustracje Pawła Pawlaka wzbogacają jeszcze opowieść: ułatwiają wyobrażenie sobie przebiegu kolejnych doświadczeń i wprowadzają dodatkowe akcenty humorystyczne, tym razem już przeznaczone głównie dla dzieci, choć zaczerpnięte ze świata dorosłych.

 

„Młotek” to książka-gadżet. Napisana wbrew regułom użyteczności, dla czystej zabawy wolnymi skojarzeniami, nadaje się zarówno dla maluchów, absurd traktujących jako coś naturalnego – jak i dla dorosłych, którzy lubią zwariowane prezenty. Sprawdzi się jako upominek nie tylko dla majsterkowicza. Z książeczki-żartu ucieszy się każdy, zwłaszcza że przeczytanie jej nie zabierze zbyt wiele czasu. Publikacji, które do tego stopnia jak książka duetu Widłak-Pawlak rozświetlają dowcipem w dobrym gatunku ponure dni, jest wciąż za mało. Na szczęście Profesor Kurzawka i Adiunkt Kwas pozwalają odbiorcom na śmiech czysty. Logiczny absurd to jedno z piękniejszych zjawisk w humorze. Tu występuje w stanie czystym.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Młotek. Podręczny nieporadnik Cyferki
Jacek Cygan
Okładka - Młotek. Podręczny nieporadnik Rekordziści
Aleksandra Woldańska­-Płocińska
Okładka - Młotek. Podręczny nieporadnik Przed twoim urodzeniem
Rascal
Okładka - Młotek. Podręczny nieporadnik Spacer
Łukasz Łęcki
Okładka - Młotek. Podręczny nieporadnik Młotek. Podręczny nieporadnik
Wojciech Widłak, Paweł Pawlak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów