Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Podręczny słownik terminów literackich

Stanisław Jaworski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: universitas
Data wydania: 2007
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-24-20718-3
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Podręczny słownik terminów literackich” Stanisława Jaworskiego to publikacja przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych (ewentualnie także dla uczniów starszych klas szkół podstawowych). Jest wyciągiem z dotychczas stworzonych słowników terminów literackich Sławińskiego, z wydanego w zeszłym roku przez Universitas „Słownika rodzajów i gatunków literackich”, z podręczników do teorii literatury i z podstawowych tekstów teoretycznoliterackich.

 

Zawiera książka Jaworskiego hasła z zakresu poetyki – rodzaje i gatunki literackie, środki stylistyczne, elementy procesu komunikacyjnego, najważniejsze grupy literackie XX wieku, nurty i kierunki w literaturze, części dzieła literackiego. Hasła przedstawione są skrótowo, choć – biorąc pod uwagę przeznaczenie słownika – wyczerpująco. Poza definicjami mieszczą się w artykułach hasłowych przykłady czy zarys historyczny zjawiska. Ponieważ słownik Jaworskiego przewidziany jest jako podręczny, nie ma w konkretnych przykładach bibliografii czy podpowiedzi, gdzie szukać dalszych wskazówek. Jednakże na poziomie gimnazjum czy nawet liceum nie ma potrzeby poszerzania zamieszczonych tu wiadomości.

 

„Podręczny słownik terminów literackich” przydaje się przede wszystkim do lepszego zrozumienia terminów pojawiających się w podręcznikach i szkolnych opracowaniach, ułatwi również z pewnością pracę przy analizowaniu konkretnego utworu. Ponieważ terminy literackie najczęściej nie mają jednej stałej definicji, w słowniku pojawiają się podstawowe bądź najbardziej ogólne wyjaśnienia, autor – co zrozumiałe – nie przytacza historii sporów, iście filozoficznych rozważań czy przeczących sobie koncepcji, nieobcych studentom filologii polskiej. Ci z pewnością nie będą mogli korzystać ze słownika, dla nich pozycja Jaworskiego okaże się niewyczerpująca. W działalności filologicznej „Podręczny słownik terminów literackich” może natomiast znaleźć zastosowanie jako błyskawiczna i pierwsza podpowiedź dotycząca rozszyfrowywania haseł z zakresu teorii literatury, a także jako pomoc dla nauczycieli w starszych klasach szkół podstawowych i w szkołach średnich – dzięki Jaworskiemu łatwiej im będzie przekazać podstawy potrzebne do prawidłowego przeprowadzania analiz i interpretacji utworów. Obok terminów konkretnych i możliwych do w miarę rzeczowego opisania (chociażby wyjaśnienia dotyczące stóp metrycznych) widnieją tu także hasła o nieostrych granicach – dotyczące na przykład przestrzeni literackiej czy świata przedstawionego. Wszystkie terminy objaśnione zostały w przystępny, klarowny sposób.

 

„Podręczny słownik terminów literackich” to publikacja niezwykle przydatna dla uczniów, pomaga zarówno w samodzielnej pracy z tekstem, jak i w lepszym zrozumieniu poleceń nauczyciela. Pozwala usprawnić naukę i dobrze przygotować się na lekcje języka polskiego. Książka Jaworskiego przyda się każdemu, kto chciałby mieć w jednym miejscu zebrane definicje najważniejszych zjawisk i terminów literackich.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Podręczny słownik terminów literackich Historia kina. Tom 3. Kino epoki nowofalowej
Tadeusz Lubelski, Iwona Sowińska, Rafał Syska
Okładka - Podręczny słownik terminów literackich Historia kina. Tom 2. Kino klasyczne
Tadeusz Lubelski, Iwona Sowińska, Rafał Syska
Okładka - Podręczny słownik terminów literackich Mój dom nad Odrą. Pamiętniki osadników Ziem Zachodnich po 1945 roku
Beata Halicka (red)
Okładka - Podręczny słownik terminów literackich Architektura jako sztuka
Andrzej Basista
Okładka - Podręczny słownik terminów literackich Lagermuseum. Muzeum obozowe w KL Auschwitz
Agnieszka Sieradzka
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów