Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Podróż Teo

Catherine Clement

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 1999-06-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-86859-75-X
Liczba stron: 720
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Fimbulwinter

14-letni Teodor ciężko zachorował. Francuska - szerzej nawet: europejska - medycyna jest bezradna. Ekscentryczna ciotka Teodora postanawia zabrać bratanka w podróż. Podróż dokoła świata... religii.

 

Istnieje teoria, która głosi, że każda choroba ma podłoże w duszy człowieka. Inna jej wersja dopatruje się genezy chorób w ludzkiej psychice. Obie zwracają uwagę na pozafizyczny, niefizjologiczny aspekt wadliwego funkcjonowania na poziomie - przynajmniej w teorii - czysto organicznym. Idąc za ciosem - lekarstwo leżeć musi także na płaszczyźnie różnej od fizycznej, poza-fizycznej, nad-fizycznej: metafizycznej!

 

To właśnie główne założenie tej książki. Niesie ono ze sobą pewną niedogodność, która leży w definicji metafizyki. Potraktujmy metafizykę jako pewną potencję, która poprzez kulturową semantyzację ulega konkretyzacji i przyjmuje formę religii lub - bardziej ostrożnie - systemu filozoficzno-religijnego. Podróż w ten świat, jaką proponuje autorka, jest przeglądem różnych systemów osadzonych w różnych kulturach.

 

Przegląd ten - będący główną osią konstrukcyjną fabuły - ma na celu dotarcie do istoty metafizyki. Konsolidacja kulturowych elementów będących nadbudową "czystej" metafizyki sprawia paradoksalnie, że ten właśnie kulturowy aspekt religii ulega demaskacji. Mały Teo doskonale wyłapuje to, co stanowi metafizyczną esencję religii - i to nie jednej, konkretnej, ale religii w ogóle.

 

Tytułowy bohater przemierza glob spotykając przedstawicieli różnych religii: katolicyzmu, judaizmu, buddyzmu, hinduizmu, protestantyzmu, totemizmu, animizmu i wielu innych. Dzięki nim zostaje zapoznany z owymi systemami. Ale mimo młodego wieku i wytłumaczalnej fascynacji, Teo nie pozostaje bezkrytyczny. Z właściwą młodym prostotą rozumowania zadaje celne choć niewygodne pytania.

 

Mimo tego krytycznego (lub raczej: zdroworozsądkowego) podejścia nie ma w książce prób wartościowania, oceniania którejkolwiek z przedstawianych religii.

 

Postać Teo budzi pewne zastrzeżenia. Czasem jego naiwność jest typowo dziecięca, innym razem poczynania ujawniają wejście w okres młodzieńczy. Być może chciała w ten sposób nakreślić autorka skomplikowany proces dojrzewania, I choć sam mam go już od pewnego czasu za sobą, to nie wydaje mi się, by charakteryzowała go aż tak wielka ambiwalencja.

 

"Podróż Teo" nie jest zaskakująca. Praktycznie po kilkunastu, może kilkudziesięciu stronach można przewidzieć zakończenie. Nie jest też specjalnie odkrywcza w swych założeniach. A jednak: mnogość wypełniających ją anegdot, wielobarwność kulturowa opisywanych zdarzeń, ciekawe dialogi i swoista "lekkość" odbioru sprawiają, że jej lektura jest pożyteczna pozostając zarazem przyjemną.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Podróż Teo Sztuczki umysłu
Derren Brown
Okładka - Podróż Teo Kato-tata. Nie-pamiętnik
Halszka Opfer
Okładka - Podróż Teo Zdarza się
Jarosław Szulski
Okładka - Podróż Teo Podróż Teo
Catherine Clement
Okładka - Podróż Teo Pucka
JANINA KATZ
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów