Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Podróż w świat cywilizacji

Jerzy Pilikowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2012-10-31
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7767-061-3
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Cywilizacja, rozumiana jako poziom rozwoju społeczeństwa w poszczególnych okresach historycznych, obejmuje wytwory pochodzące z przejawów aktywności człowieka, stopień opanowania środowiska naturalnego oraz funkcjonowania instytucji społecznych. Książka Podróż w świat cywilizacji jest zaproszeniem w drogę po różnych kręgach cywilizacyjno-kulturowych, mających swoje umiejscowienie w czasie i przestrzeni. Każdy z nich został szczegółowo omówiony, z uwzględnieniem wydarzeń historycznych, miejsca w świecie, modelu państwa i dziedzictwa kulturowego, dorobku materialnego, religii i literatury, a także rasy, narodowości oraz wzajemnych wpływów. Podział na cztery części jest uzasadniony i w pełni zrozumiały. Bez którejkolwiek z nich obraz całości byłby niekompletny.


W swoich rozważaniach Jerzy Pilikowski poddał naturę rygorom kultury oraz skupił się na czynnikach mających decydujący wpływ na rozwój cywilizacji. Przyjrzał się ludom pierwotnym i bóstwom. Wspomniał o kosmopolitycznych metropoliach, a także odnalazł kulturowy pomost pomiędzy Europą a resztą świata. Szczegółowo przeanalizował pojęcie „państwo środka” oraz wskazał na hellenistyczny charakter Śródziemnomorza. W kolejnych przemyśleniach nie tylko skupił się na kręgu łacińskim, bizantyńskim i muzułmańskim, ale również ukazał wpływ katolickiego chrześcijaństwa na cywilizację zbudowaną w Europie Zachodniej i Środkowej.


Sprostać postawionym przez autora wyzwaniom wcale nie jest trudno, bowiem Jerzy Pilikowski jasno i wyraźnie tłumaczy, gdzie szukać dalszej wiedzy. Podaje tytuły wartościowych książek, podręczników do historii, encyklopedii, słowników, atlasów, przewodników turystycznych, albumów oraz kompendiów wiedzy dotyczących historii, religii, sztuki, mitologii i literatury. Teksty podniesione do rangi wartych zapamiętania umieszczono w ramkach. Każdy rozdział zakończono graficznym schematem, podsumowującym zaprezentowaną wiedzę. Pomocą służą również wyliczenia, zestawienia, mapki i przypisy zamieszczone pod tekstem oraz na końcu każdej z czterech części.


Opublikowana nakładem Wydawnictwa WAM książka Podróż w świat cywilizacji napisana jest językiem pełnym terminologii historycznej. Oznacza to, że zawarte w niej szczegółowe informacje najbardziej ucieszą bezpośrednio zainteresowanych tematyką. Pozostali czytelnicy mogą przez to potraktować proponowaną pozycję nieco „po macoszemu”. Warto jednak poświęcić Podróży w świat cywilizacji należną uwagę, bowiem lektura tej książki pokazuje, że życie każdego człowieka wkomponowane jest w otaczający nas świat i wszyscy mamy udział w kształtowaniu się cywilizacji światowej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Podróż w świat cywilizacji Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Podróż w świat cywilizacji Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Podróż w świat cywilizacji Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Podróż w świat cywilizacji Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Podróż w świat cywilizacji O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów