Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki

„Wędrówką jedną życie jest człowieka..." - pisał niegdyś Edward Stachura.

John Steinbeck zabiera nas tym razem w niezwykle klimatyczną podróż po Ameryce i nie tylko.

Gdy dołączymy do tego, jakże oryginalnego dream teamu (podróżnik i jego wyjątkowy pies), przemierzymy meandry amerykańskich dróg i przeżyjemy pasjonującą przygodę.

Oprócz wielu urzekających swym klimatem miejsc, spotkamy zwykłych i niezwykłych ludzi. Niejednokrotnie udamy się również na wędrówkę w głąb siebie, po raz kolejny zdamy sobie sprawę z przemijania i wartości naszego kruchego życia:

,,Bywają chwile, które człowiek zaskarbia sobie na całe życie i takie chwile są wypalone wyraźnie i ostro na całym materiale wspomnień."

Chodzi tu oczywiście o chwile dzielone z bliskimi, ale również i przypadkowymi osobami, które swoim towarzystwem sprawiają, że czujemy się potrzebni.

Podczas czytania powieści, kilkakrotnie pojawia się refleksja na temat samotności. Autor traktuje zagadnienie bardzo poważnie, pogłębia je i skrupulatnie analizuje.

I tu przychodzą mi na myśl słowa Ryszarda Kapuścińskiego:

,,Nigdy nie jestem samotny, kiedy jestem sam. Prawdziwą samotność odczuwam dopiero będąc wśród ludzi. Samotność to niemożność dotarcia do innych, zespolenia się z nimi."

John Steinbeck potrafi znaleźć umiar, nie popada w skrajności, odczuwa potrzebę rozmowy, przebywania z innymi, czytania gestów. Lubi słuchać i być słuchany. Docenia w ludziach dobro i  eksponuje je: „Nie ma absolutnie niczego, co mogłoby zastąpić dobrego człowieka.”

Ponadto autor ma wyostrzony zmysł obserwacji, potrafi z nich korzystać  i dzielić się nimi.

Samotność człowieka to temat zasługujący na to, by się nad nim pochylić na dłuższą chwilę.

Federico Fellini, znany reżyser filmowy, w jednym ze swoich wywiadów zauważa:

"Należałoby zrehabilitować pojęcie samotności. Samotności nie w sensie odizolowania, raczej dialogu wewnętrznego z samym sobą."

Nie można jednak ulec złudzeniu, że samotność na dłuższą metę jest dla nas czymś dobrym, gdyż "samotność jest dla ducha tym, czym dieta dla ciała - potrzebna, lecz trwająca zbyt długo..- zabija." (XVIII-wieczny aforyzm)

W pełni się zgadzam z tą myślą i sądzę, że Steinbeck również podziela to zdanie - to on jest autorem jakże mądrych, znanych i lubianych słów:

"Człowiek musi mieć kogoś... kogoś bliskiego. Wszystko jedno kogo, byle to był ktoś bliski."(„Myszy i ludzie”)

Informacje dodatkowe o Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki:

Kup książkę Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki

Księżyc zaszedł, W niepewnym boju
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Księżyc zaszedł, W niepewnym boju

Tłem dla powieści ,,W niepewnym boju", która po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, jest strajk wędrownych pracowników sezonowych...

Pastwiska Niebieskie, Złota Czara, Nieznanemu bogu
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Pastwiska Niebieskie, Złota Czara, Nieznanemu bogu

Kolejne znakomite powieści jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy. W ,,Nieznanemu bogu" i ,,Pastwiskach Niebieskich" powraca temat dwudziestowiecznej...