Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Podwójna cisza

Mari Jungstedt

Ocena ( 6 osób )
4.2
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2011-09-21
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788311121348
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Ann RK
Grupa znajomych wybiera się na Tydzień Bergmana na wyspie Fårö. W tym czasie można obejrzeć tam filmy zmarłego kilka lat temu mistrza, wziąć udział w wykładach na temat jego twórczości oraz zwiedzić wyspę, na której żył i umarł Szwed. Na Fårö powstało wiele z dzieł Bergmana, jak choćby Zwierciadło, Persona czy Sceny z życia małżeńskiego. Ponieważ Ingmar Bergman należy do twórców, których dzieła bardzo cenię, umieszczenie akcji powieści w tym miejscu i z tak fantastycznym wydarzeniem kulturalnym w tle wydało mi się świetnym pomysłem. Z entuzjazmem zabrałam się za lekturę.
 
Niestety, już na początku ten entuzjazm nieco oklapł, jestem bowiem nieco przeczulona na punkcie przesadnego stosowania środków stylistycznych. Gdy na pierwszej stronie przeczytałam o tym, że zarośnięte gęsto krzakami gałęzie drzew poszukiwały się nawzajem, by dotrzymać sobie towarzystwa w czasie silnych sztormowych wiatrów, często atakujących wyspę, miałam ochotę od razu odłożyć książkę. Ale poddać się po przeczytaniu stu stron to jedno, a nie dać szansy książce po zaledwie jednym akapicie to już głupota. Albo szósty zmysł, który po prostu ostrzegał.
 
Autorka przedstawia szóstkę bohaterów, trzy przyjaźniące się ze sobą pary oraz pozostałe postaci, w tym inspektora Knutasa i Karin Jacobsson, jego zastępczynię. Akcja nie tylko nie nabiera tempa, ale nawet nie rusza z miejsca. Przewracam kolejne strony, bohaterom burczy w brzuchu, są przygnębieni, biorą prysznic, zmieniają co tydzień pościel (latem nawet częściej), a ja wciąż czekam i tylko ziewam coraz głośniej i szerzej. W końcu ktoś znika, zostają znalezione tajemnicze zwłoki i wydaje się, że wszystko jest tu jak w dobrej powieści kryminalnej. tylko znużenie nadal nie opuszcza czytelnika. Tylko nieliczne nawiązania do Tygodnia Bergmana wybudzają na chwilę z letargu. Tak naprawdę akcja... Zaraz, zaraz - jaka akcja? Zacznijmy jeszcze raz. Tak naprawdę jednak ta historia mogłaby się wydarzyć na jakiejkolwiek innej wyspie, w jakimkolwiek innym czasie, bo biedny Bergman staje się tylko "wabikiem", przynętą, na którą łapią się naiwni czytelnicy. 
  
Toporne zdania sprawiają, że Podwójna cisza nie należy do powieści, które się "połyka". Oczywiście nie bez znaczenia jest też wolno rozkręcająca się historia. Ponadto tłumaczenie jest po prostu fatalne. Dziecko wypuściło z buzi brodawkę i odrzuciło główkę do tyłu. Włoski na czole miał spocone z wysiłku, policzki różowe. Spał jak suseł. A wystarczyło nie wagarować na lekcjach języka polskiego.
 
Nie wiem, ile winy tłumaczki jest w przypadku takich "perełek", jak: Nazwa Terra Nova oznaczała dla nich nową ziemię czy Z odległości wyglądała jeszcze piękniej, jak madonna z długimi włosami na plecach, ale efekt po prostu przyprawia o ból zębów. Może mam luki w edukacji, ale czy terra nova może oznaczać coś innego niż właśnie nową ziemię? Piękno kobiety z włosami na plecach (w dodatku długimi) to już rozważania natury estetycznej. Wiadomo, de gustibus non est disputandum, ale osobiście zgadzam się z Maciejem Maleńczukiem, którzy synowi daje bardzo życiowe rady:
Po drugie baba bez włosów na plecach
Wąsów jak matka - nie takiej ci trzeba.
 
I tego się trzeba trzymać.
 
Krótko mówiąc: w powieści wieje nudą, akcja nie tylko nie porywa, ale nawet nie jest interesująca, bohaterowie okazują się mało wyraziści, a policjanci - niezbyt rozgarnięci. Naprawdę na wyspie o powierzchni 111 km2 tak trudno zapamiętać liliową Corvettę? Włamywanie się do mieszkania podejrzanego i pozostawianie na jego sofie kurtki wraz z telefonem w kieszeni też chyba nie jest specjalnie rozsądne. Zwłaszcza, gdy nie zostawia się nikogo na czatach, a powracający przestępca daje nam jedynie tyle czasu, byśmy zdążyli schować się w garderobie. Kurtka, oczywiście, pozostaje na sofie. Swoją drogą - w ilu książkach i filmach pojawi się jeszcze ten motyw?

Jeżeli jest coś, co mogłoby tę powieść uratować, to z pewnością zmiana tłumacza. Sama jednak dalsze próby poznania twórczości Szwedki raczej sobie odpuszczę. Kryminałów i thrillerów w polskich księgarniach jest pod dostatkiem. Zawsze można sięgnąć po siódmy tom innej serii. Albo, dla odmiany, po tom pierwszy.
 
Ale, ale - jest też pewna zaleta lektury Podwójnej ciszy. Przypomniałam sobie o Bergmanie i o tym, że chętnie powróciłabym do jego filmów. 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
"Może życie wymaga właśnie takich zmian od czasu do czasu. Może trzeba odrzucić niektóre rzeczy i sprawy, zobaczyć je w nowym, innym świetle. Otworzyć drzwi czemuś innemu, bardziej człowieka wzbogacającemu."

Inaczej niż w poprzednich tomach, ten nie rozpoczyna kryminalnej przygody od mocnego uderzenia, ale spokojnej nuty, do której stopniowo zakrada się coraz większa niepewność, przeczucie czegoś nieuniknionego, z rozdziału na rozdział rosnące napięcie. Ciekawie poprowadzona fabuła, dość zagmatwana intryga wsparta psychologiczną perspektywą, wiele interesujących wątków, zaskakujących zwrotów akcji. Dopiero pod koniec upewniamy się w przypuszczeniach, kto jest odpowiedzialny za zbrodnie. Widać, że w każdej książce autorka stara się przedstawić czytelnikowi coś nowego, wpleść nieoczekiwany scenariusz zbrodni, wprowadzić nietuzinkowe postaci, przenieść czytelnika w różnorodne klimaty. Oczywiście, wszystko spajają malowniczo opisane miejsca Gotlandii, jej piękne regiony, zakątki, ciekawi ludzie i widoczne na każdym kroku ślady historii. Teraz zaglądamy w świat branży filmowej, festiwali, fotografów, aktorów i reżyserów, docieramy do tajemniczego domu Ingmara Bergmana. Przez wiele lat miejsce jego lokalizacji było skutecznie chronione przed okiem zbyt ciekawych turystów i dziennikarzy.

Grupa przyjaciół udaje się w wakacyjną podróż na urokliwe wyspy Fårö i niezamieszkaną na stałe Stora Karlsö, z jednym z najstarszych parków krajobrazowych, słynącym z licznych gatunków ptaków i kwitnących orchidei. Niestety, wspaniale zapowiadająca się wycieczka, kończy się nagłym zniknięciem dwójki osób. Czyżby to było celowe działanie z ich strony? A może zagraża im śmiertelne niebezpieczeństwo lub przytrafiło się coś bardzo złego? Jakie są prawdziwe relacje między przyjaciółmi? Dlaczego cała sprawa wydaje się tak mocno zagmatwana i skomplikowana? Jakie tajemnice i sekrety odkryją stopniowo gotlandzcy policjanci? Oczywiście, nie mogło zabraknąć kolejnej odsłony losów znanych z poprzednich tomów sympatycznych bohaterów. Komisarza Andersa Knutasa dopada syndrom wypalenia, coraz częściej czuje się zmęczony i przygnębiony. Z kolei, detektyw Karin Jacobsson wciąż zmagająca się z demonami przeszłości podejmuje próbę wprowadzenia w życie znaczącego postanowienia. Zaś Johan Berg, dziennikarz telewizyjny, nie do końca odnajduje się w nowej roli. Kryminał wciąga, sprawnie prowadzi przez intrygującą fabułę i zapewnia dobrą rozrywkę.

bookendorfina.blogspot.com
rama83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-09, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,
Akurat ta część (jak do tej pory) mi się najmniej podobała, niby aż trzy morderstwa, ale koniec nie był zbyt zaskakujący. Za dużo było dla mnie.... Bergmana.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Klasyczna powieść kryminalna. Grupa dobrych przyjaciół wyjeżdża na coroczne wspólnie wakacje. Na co dzień łączy ich wyjątkowa zażyłość: wspólnie jadają obiady, świętują robią zakupy. W czasie tegorocznego wyjazdu jedna osoba znika, a druga zostaje zamordowana. Komisarze Knutas i Karin wkraczają do akcji. Zagłebiając się w przeszłość grupy odkrywają, że sielanka miała różne aspekty.
Najlepsza książka Jungstedt, mimo, że fabuła bardzo podobna do "Przerwanego milczenia" Charlotte Link.
speedi plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Poprawnie napisana powieść kryminalna z Bergmanem w tle.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AmaiaSalamanca5 Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów