Recenzja książki: Pokochaj swoje włosy

Recenzuje: Justyna Gul

ABC pięknych włosów

Jedną z najważniejszych zasad skutecznej prezentacji jest bez wątpienia zasada: Jak Cię widzą, tak Cię piszą!. Na to, jak jesteśmy odbierani przez innych, pracujemy przez całe życie, każdego dnia budując swój wizerunek. Poprzez własny wygląd, ubranie, sposób prowadzenia rozmowy, a także działania dostarczamy otoczeniu informacji na swój temat.

Jednym z elementów wyglądu jest nasza fryzura, zaś zmęczone, zaniedbane, źle pielęgnowane włosy mogą zepsuć pierwsze wrażenie i stanowić kontrast z eleganckim garniturem, garsonką czy wspaniałą mową, jaką wygłaszamy. Może się bowiem okazać, że wszytko, co słuchacze zapamiętają, to nasze wołające o ratunek włosy. Dlatego też wszyscy, niezależnie od zajmowanego stanowiska, wieku czy wykształcenia powinni… pokochać swoje włosy, do czego gorąco namawia stylistka fryzur Jaga Hupało – kobieta, która o włosach wie najprawdopodobniej wszystko.

Jej książka Pokochaj swoje włosy, opublikowana nakładem wydawnictwa Burda Książki, to poradnik stanowiący próbę odpowiedzi na pytanie: „jak mieć piękne i zadbane włosy?” Piękne wydanie oraz zdjęcia pozwalające wyeliminować błędy przy wykonywaniu kolejnych czynności czy korzystaniu z rad autorki stanowią bezcenną pomoc w walce z puszącymi się lokami, włosami pozbawionymi blasku czy przetłuszczającymi się. Tym samym książka powinna znaleźć się w domu każdego - i to nie tylko kobiet dbających o swoją fryzurę, ale też mężczyzn, których zasada pierwszego wrażenia także dotyczy (podobnie jak problemy z włosami).

Poradnik składa się z trzech rozdziałów poprzedzonych wstępem autorki (stanowiącym zresztą reklamę suszarek, prostownic i lokówek znanej firmy), z których każdy porusza kilka kluczowych zagadnień związanych z włosami.

0,5 mm – właśnie o tyle włos rośnie przeciętnie w ciągu jednego dnia. Żeby jednak rósł mocny, silny i piękny, stając się jednym z około 120 tysięcy równie mocnych, silnych i pięknych włosów na naszej głowie, warto przeczytać wywiady autorki z osobami, które doskonale wiedzą, „co we włosach piszczy”. W książce została zatem zamieszczona rozmowa na temat zdrowej pielęgnacji włosów, przeprowadzona z dermatolog, dr Małgorzatą Maj; wywiad z dietetyczką i fizjologiem żywienia Izą Czajką na temat wpływu żywienia na kondycję włosa. Jaga Hupało pyta także Ewę Cognac, trychologa, o błędy popełniane najczęściej w pielęgnacji włosów oraz o oczyszczanie skóry pilingami.

W rozdziale drugim autorka omawia siedem najczęściej występujących kłopotów z włosami oraz radzi, jak się występujących problemów pozbyć. Dowiemy się zatem, co zrobić, by włosy blond wyglądały jak z obrazka, jak dać sobie radę z elektryzującymi się włosami, jak wydobyć blask z włosów, a także co jest kluczem do zapanowania nad włosami trudnymi do ułożenia oraz jak z włosów kręconych zrobić proste (i odwrotnie), jak zadbać o stylizację włosów naturalnych czy puszących się. Rozdział trzeci to „prawdy i mity” na temat włosów, czyli najczęściej zadawane autorce pytania czy też wątpliwości, jakimi dzielą się przychodzące do warszawskiej  pracowni Hupało klientki.

Pokochaj swoje włosy Jagi Hupało śmiało można nazwać przewodnikiem po pięknych włosach. Nie znajdziemy tu fryzur, wśród których możemy przebierać niczym w katalogu, szukając „czegoś” dla siebie. Znajdziemy za to radę, by zarówno długość, jak i cięcie dobierać do swojego typu urody - tak, aby podkreślały nasze naturalne piękno. To raczej książka dotycząca najczęstszych problemów, jakie mamy z włosami. Niestety, okazuje się, że przyczyna większości z nich tkwi w naszej diecie czy niewłaściwej pielęgnacji. Pora zatem, by wprowadzić nieco zmian w naszym życiu i… złapać wiatr we włosy!

Kup książkę Pokochaj swoje włosy

Zobacz opinie o książce Pokochaj swoje włosy
Autor