Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Polskie tradycje rodzinne
Kup Teraz

Polskie tradycje rodzinne

Ewa Ferenc

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2009
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7516-198-4
Liczba stron: 308
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Piotr Piekarski

O roli i znaczeniu wspólnego świętowania całej rodziny nie trzeba chyba nikomu przypominać. A jednak przyjemnie się czyta o dawnych obyczajach, o wspólnych spotkaniach krewnych i długich rozmowach przy stole. Dlatego po sukcesie publikacji „Polskie tradycje świąteczne” jej autorka, Ewa Ferenc, postanowiła przygotować kolejną książkę – „Polskie tradycje rodzinne”. Ukazała się ona w bardzo starannie opracowanej szacie graficznej nakładem wydawnictwa Święty Wojciech. 

 

Tym razem Ferenc postanowiła opisać kolejne etapy z życia członków rodziny, pomijając jedynie mające miejsce kilka razy do roku święta. Swą książkę podzieliła na trzy główne części odpowiadające najważniejszym etapom ludzkiego życia – dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały. Zabieg to jak najbardziej zasadny, ułatwiający zarówno znalezienie konkretnych informacji o interesującym nas momencie życia, jak i sprawiający, że kolejne części stanowią tu logiczną całość. 

 

W publikacji Ewy Ferenc możemy więc przeczytać o oczekiwaniu na dziecko, o narodzinach, wybieraniu imienia, postrzyżynach, pierwszym dniu w szkole czy Pierwszej Komunii Świętej. Dowiadujemy się o obyczajach związanych z życiem religijnym – jak na przykład o Bierzmowaniu, ale też zwyczajach zupełnie świeckich – na przykład o tym, co związane ze służbą wojskową czy studiami. Mamy tu Dzień Ojca i Dzień Matki, informacje o zwyczajach związanych z budowaniem własnego domu, ślubach zakonnych, o zwyczajach emerytów, by zakończyć lekturą rozdziału o ostatnim pożegnaniu. 

 

Praca Ferenc nie jest oczywiście pozbawiona wad. Miejscami bowiem autorka przesadnie generalizuje, upraszcza, nie zaznaczając równocześnie, że zdarzają się obyczaje i tradycje inne niż przez nią opisane. Przykład? Choćby obyczaje związane ze studniówką. Autorka podkreśla, że zwykle ma ona charakter szkolny czy wręcz klasowy i nie zaprasza się na nią partnerów z zewnątrz. Nie znam szkoły na Śląsku, która funkcjonowałaby w ten sposób. Ferenc wspomina też, że zwykle studniówki odbywają się w soboty, więc terminy w niektórych bardziej obleganych salach trzeba rezerwować dużo wcześniej. A tymczasem w moim regionie najbardziej popularnym dniem jest piątek, ale zdarzają się i inne rozwiązania – pierwszy poniedziałek ferii zimowych, czwartek… Tego rodzaju uproszczeń jest w książce więcej, jednak wcale nie umniejsza to jej wartości. 

 

Dlaczego? Cóż, tworząc swą pracę, Ewa Ferenc nie deklaruje, że stworzy opis wszystkich obyczajów i tradycji polskich. Mimo sporej objętości jej pracy, byłoby to zresztą niemożliwe. Autorka wybiera więc to, co najważniejsze lub najbardziej powszechne, albo też – najmocniej związane z bliską jej tradycją katolicką. 

 

Ogromnymi zaletami tej książki są jej kompozycja i styl autorki. Ewa Ferenc pisze bowiem w sposób bardzo interesujący, często podkreślając, jak wielkie znaczenie ma wspólne świętowanie dla budowania wspólnoty rodzinnej, a życie rodzinne – dla kształtowania się tożsamości każdego człowieka. „Polskie tradycje rodzinne” to więc raczej źródło inspiracji niż konkretny opis, jakie tradycje i w jaki sposób warto je kultywować. To książka ciekawa i ważna, z pewnością godna uwagi czytelników. 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Polskie tradycje rodzinne Listy do Penelopy
James Casper
Okładka - Polskie tradycje rodzinne Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Polskie tradycje rodzinne Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Polskie tradycje rodzinne Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Polskie tradycje rodzinne Królowa Saby
Tosca Lee
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów