Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem

Ramona Bădescu

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2012-08-30
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-019-2
Liczba stron: 92
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Największym z żyjących współcześnie gatunków ssaków lądowych jest słoń. Posiadając mózg o wadze sześciu kilogramów, wielofunkcyjną trąbę, liczącą czterdzieści tysięcy mięśni oraz służące do chłodzenia półtorametrowe uszy, cieszy się zainteresowaniem tych, którzy licznie odwiedzają ogrody zoologiczne. Oprócz znanego każdemu gatunku słonia afrykańskiego i indyjskiego, czytelnik ma okazję poznać jeszcze jeden: słoń… ogrodowy. Czy taki rzeczywiście istnieje? Oczywiście, mowa o nim w książeczce Ramony Bădescu Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem.


Widok różowego słonia od początku wzbudza ciekawość. Co też może przydarzyć się komuś, kto jest malutki, ale za to posiada okazałą trąbę? Ponieważ jej niesamowita długość daje nieograniczone możliwości, młody czytelnik jest świadkiem ciekawych działań głównego bohatera książeczki. Tak więc ma okazję współczuć różowemu słoniowi, który przydeptuje ją, tańcząc; zatrzymuje się w oczekiwaniu, aż trąba, uwięziona między kamieniami podczas polowania na komary, zostanie odblokowana; przeczekuje próbę zawiązania jej jak szalika oraz uczynienia z niej kojarzącego się z Ali Babą turbanu na szczycie głowy; cieszy się z pomysłu kameleona Emiliana oraz towarzyszy spotkaniu słonia z dzieciakami ślimakami bezmóżdżakami. Na dodatek trąba okazuje się bardzo praktyczna – ułatwiając ćwiczenia akrobatyczne na krzaku dorodnych pomidorów, a także służąc pomocą w podjadaniu pysznych poziomek, puszczaniu baniek mydlanych i czytaniu przed snem, bez wątpienia jest elementem, który przydałby się każdemu z nas.


Książeczka Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem jest źródłem wielu jeszcze innych inspiracji: wyliczając powody strachu oraz możliwości wynikające z pozytywnego nastawienia do świata, uczy młodego czytelnika dokonywania właściwych wyborów i podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Ponieważ wszystko to – jak wiadomo – znajdzie odzwierciedlenie w dorosłym życiu, dlatego towarzyszący różowemu słoniowi młody czytelnik nie tylko pozna różne formy spędzania wolnego czasu i nauczy się przewidywać reakcje innych, ale również zdobędzie – na razie tylko teoretyczne – doświadczenie, dotyczące sytuacji czekających na niego w dorosłym życiu.


Lektura przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci młodszych. Napisana prostym językiem, z pewnością trafi w ich gusta. Duże, kolorowe i zabawne ilustracje autorstwa Benjamina Chauda wzmacniają przekaz. Twarda okładka i sztywne kartki pozwalają na częste sięganie po lekturę. Dziecko towarzyszące różowemu słoniowi Pomelo w jego licznych przygodach bez wątpienia będzie usatysfakcjonowane. Dorosłego zaś ucieszy bez wątpienia zarówno wychowawcza wartość publikacji, jak i jej oprawa graficzna - pod tym względem bowiem Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem to niemal dzieło sztuki. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Zosia2010 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie 2016 26 książek,
"Fajna książeczka dla maluszków i chętnie opowiadałam ją młodszej siostrze ale dla mnie trochę za dziecinna. Podoba mi się że dużo w niej obrazków i to że Pomelo nie jest taki sam jak inne słonie bo dzięki temu jest wyjątkowy. I szczęśliwy."

Okiem mamy:
http://ksiazkawdzieci.blogspot.com/2016/07/pomelo-ma-sie-dobrze-pod-swoim.html
Lila5_2007 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Książeczka dla dzieci w wieku 3 lat.Śmieszna książeczka, bardzo mało tekstu jedno, dwa zdania na co drugiej stronie przeczytałyśmy ją w 5minut.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem Peter i Lena. Dwa opowiadania
Astrid Lindgren
Okładka - Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem Pociągiem
Vincent Bourgeau
Okładka - Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem Przenosiny
Arthur Geisert
Okładka - Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem Inny niż wszyscy
Per Nilsson
Okładka - Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem Ilustrowany inwentarz ptaków
Virginie Aladjidi
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów