Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pomniejsze bóstwa

Terry Pratchett

Ocena ( 6 osób )
5.3
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania:
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7469-164-2
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Vlip

Moim zdaniem w całej serii „Świat Dysku” wyróżniają się dwie książki: „Panowie i damy” i właśnie „Pomniejsze bóstwa”. Jako, że recenzja poniższa dotyczy drugiej z nich, pierwszą z pewnym żalem tymczasowo pominą. „Pomniejsze bóstwa” to książka przede wszystkim filozoficzno-teologiczna, troszkę psychologiczna, na pewno zaś zawierająca wiele trafnych obserwacji socjologicznych i elementów komicznych. Pratchett we wszystkich swoich książkach, do zainteresowania się filozofią namawia tak skutecznie, że mało kto może się oprzeć. Co wziął tym razem na warsztat angielskii pisarz? Pokusił się on o analizę natury bogów, bogiń, boginek, bóstw i bóstewek. Zadaje pytanie, kto tak naprawdę stworzył kogo, bogowie nas czy może my bogów…? Czy bogowie rzeczywiście istnieją? A jeśli już istnieją, to jacy są? I dlaczego właśnie tacy? Pyta też o naturę samej wiary; o to, kiedy wiara zaczyna być przyzwyczajeniem i kiedy przestajemy wierzyć w Boga, a zaczynamy - w instytucję oraz analizuje skutki tej sytuacji. I wszystkie te nad wyraz poważne kwestie podane są tak, że normalny człowiek tarza się ze śmiechu. Jak zwykle Pratchett zaskakuje swą wiedzą, zmusza Czytelnika, by ten pomyślał trochę na opak, trochę „w poprzek” normalnego toku myślenia. W wizji Pratchetta to człowiek tworzy bogów, nadaje im kształt i znaczenie. Nie o to chodzi, że bogowie nie istnieją - przeciwnie, w magicznym polu Świata Dysku wiara jest bowiem zdolna znacząco wpływać na rzeczywistość. Bogowie w Świecie Dysku są poddani prawom rynku, znajdują sobie „niszę” i w niej egzystują. Bóg sałaty zostaje bogiem sałaty nie dlatego, że zawsze o tym marzył, tylko dlatego, że pewna społeczność na takiego boga wykazuje zapotrzebowanie. Chodzi o to, że Świat jest antropocentryczny, to człowiek jest głównym decydentem i kreatorem…Idąc tym tropem łatwo zauważył, że znika możliwość obwiniania bogów za to, że świat jest taki nieudany, za to, że względnie normalny człowiek obserwując go, musi się śmiać, bo inaczej by zwariował. Może to i racja, że z uczynieniem z ludzi panów świata po prostu nie wyszło i trzeba by zacząć od początku... Najlepiej - z amebami.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,z_Wyzwanie Initium - fantastyka,
Nie jest łatwo być bogiem. Zwłaszcza wtedy, gdy tylko jeden człowiek w niego wierzy, mimo że wiarę tę deklaruje całe duże państwo. Można wtedy mieć spore kłopoty z przeżyciem, szczególnie w postaci jednookiego żółwia. Bo brak wyznawców prowadzi do zapomnienia gdzieś na pustyni, wśród innych pomniejszych bóstw, bez świątyń, ofiar i modlitw do spełniania. Trzeba więc starać się o jak największą liczbę wyznawców, od czasu do czasu zrobić jakiś cud, powołać proroka do głoszenia prawd objawionych i zwalczać herezje, nawet niegodnymi rękami.

Świetna powieść o mechanizmach rządzenia przy pomocy religii, która niewiele ma wspólnego z wiarą, o wykorzystaniu skłonności człowieka do poddawania się pod opiekę sił wyższych i słabości, która do tego prowadzi, o przeinaczeniach historii, tak wygodnych aktualnie rządzącym, ale i o prawdziwej wierze niewiele znaczącego człowieka, która staje się dziwactwem w oczach innych, chociaż jest jedynym warunkiem istnieniem boga. Bardzo mądra książka o tym, jacy jesteśmy w sferze duchowej i jak mocno spłycamy to, co mogłoby nam dać o wiele więcej. Pratchett miał niesamowitą umiejętność oddawania w lekkiej formie prawdy o człowieku, tak często niewygodnej.
Lena plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cóż mi mówić? Pratchett mnie nie zaskoczył. Jak zawsze genialny. Jak zawsze uśmiałam się należycie. Co do treści: ciekawa satyra na bóstwo, na wierzących i na wojny na tle religijnym. Interesująca hipoteza powstawania i egzystencji bogów. Pratchettowska filozofia w przyjemnym wydaniu.
Barbarra Linia koment
Przeczytane:2011-05-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,lekkie,Mam,
martyna97060 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kemotomek Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
brzoza_dg Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
EwaMarchewa Linia koment
Przeczytane:2013-05-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Pomniejsze bóstwa Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Pomniejsze bóstwa Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Pomniejsze bóstwa Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Pomniejsze bóstwa Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Pomniejsze bóstwa Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów