Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pomniki historii na Warmii i Mazurach

Szymon Drej, Janusz Hochleitner , Ks. Jacek Maciej Wojtkowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Elset
Data wydania: 2014-05-11
Kategoria: Historyczne
ISBN: ISBN 978-83-64736-26
Liczba stron: 80
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Dizzy

Ta cienka książeczka to właściwie obszerna, osiemdziesięcio - stronicowa broszura. Dotyczy trzech pomników historii znajdujących się na terenie Warmii i Mazur, bo jak się okazuje, tylko tyle ich jest. Każdy pomnik to jeden rozdział. Do każdego rozdziału dołączona jest estetyczna, prosta mapka i dużo zdjęć.

Pierwszy z zabytków to Wzgórze Katedralne we Fromborku. Ponieważ jest to zabytek o charakterze sakralnym, jego opisu podjął się duchowny, ksiądz Jacek Maciej Wojtkowski. Na kilku stronach autor charakteryzuje znajdujące się na terenie Wzgórza cenne zabytkowe eksponaty, przybliża historię i dawne obyczaje dotyczące choćby wykształcenia kanoników. Opisuje również tereny sąsiadujące ze Wzgórzem Katedralnym.

Drugim pomnikiem historii są pola Grunwaldu opisane przez Szymona Dreja. Autor w kilu słowach przybliża historię Bitwy pod Grunwaldem i opisuje dzieła sztuki dotyczące bitwy. Podaje przykłady poezji staropolskiej i nieco nowszej, opisuje obrazy, pomniki. Tekst jest niedługi i treściwy, nie nuży.

Trzeci pomnik historii to Kanał Elbląski. Autor, Janusz Hochleitner, zaczyna od charakterystyki Kanału i opisu terenu. Podaje dość szczegółowe informacje. Później przechodzi do informacji historycznych, dokopując się do notatek sprzed wieków. Ciekawie opisuje historię powstania kanału.

Nieczęsto przeglądam tego typu publikacje, więc nie mam wielkiego porównania. Mogę jednak zapewnić, że opracowanie w przejrzysty i przystępny sposób przedstawia najistotniejsze informacje, nie zanudzając przy tym czytelnika. Polecam zainteresowanym tematem – tym co zamierzają zwiedzić te miejsca i tym, co nigdy tam nie dotrą a chcą co-nieco wiedzieć na ich temat. Opracowanie treściwe i bez dłużyzn.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dizzy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-04, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,


Ta cienka książeczka to właściwie obszerna, osiemdziesięcio - stronicowa broszura. Dotyczy trzech pomników historii znajdujących się na terenie Warmii i Mazur, bo jak się okazuje, tylko tyle ich jest. Każdy pomnik to jeden rozdział. Do każdego rozdziału dołączona jest estetyczna, prosta mapka i dużo zdjęć.Pierwszy z zabytków to Wzgórze Katedralne we Fromborku. Ponieważ jest to zabytek o charakterze sakralnym, jego opisu podjął się duchowny, ksiądz Jacek Maciej Wojtkowski. Na kilku stronach autor charakteryzuje znajdujące się na terenie Wzgórza cenne zabytkowe eksponaty, przybliża historię i dawne obyczaje dotyczące choćby wykształcenia kanoników. Opisuje również tereny sąsiadujące ze Wzgórzem Katedralnym.Drugim pomnikiem historii są pola Grunwaldu opisane przez Szymona Dreja. Autor w kilu słowach przybliża historię Bitwy pod Grunwaldem i opisuje dzieła sztuki dotyczące bitwy. Podaje przykłady poezji staropolskiej i nieco nowszej, opisuje obrazy, pomniki. Tekst jest niedługi i treściwy, nie nuży.Trzeci pomnik historii to Kanał Elbląski. Autor, Janusz Hochleitner, zaczyna od charakterystyki Kanału i opisu terenu. Podaje dość szczegółowe informacje. Później przechodzi do informacji historycznych, dokopując się do notatek sprzed wieków. Ciekawie opisuje historię powstania kanału.Nieczęsto przeglądam tego typu publikacje, więc nie mam wielkiego porównania. Mogę jednak zapewnić, że opracowanie w przejrzysty i przystępny sposób przedstawia najistotniejsze informacje, nie zanudzając przy tym czytelnika. Polecam zainteresowanym tematem – tym co zamierzają zwiedzić te miejsca i tym, co nigdy tam nie dotrą a chcą co-nieco wiedzieć na ich temat. Opracowanie treściwe i bez dłużyzn.

break
Okładka - Pomniki historii na Warmii i Mazurach Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej
Tadeusz Prusiński
Okładka - Pomniki historii na Warmii i Mazurach Nawrócenie wiedźmy
Joanna Żamejć
Okładka - Pomniki historii na Warmii i Mazurach Prywatne życie Mikołaja Kopernika
Jerzy Sikorski
Okładka - Pomniki historii na Warmii i Mazurach Od czasu do czasu
Eva Floryan-Løveborg
Okładka - Pomniki historii na Warmii i Mazurach Pomniki historii na Warmii i Mazurach
Szymon Drej, Janusz Hochleitner , Ks. Jacek Maciej Wojtkowski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów