Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pomocy, będziemy dziadkami!

Roman Leuthner

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: GWP
Data wydania: 2013-01-22
Kategoria: Dydaktyka
ISBN: 978-83-7489-439-5
Liczba stron: 180
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Być jak dziadek i babcia

 

Na okładce książki umorusane kolorowymi farbami dziecko, a nieco niżej - lekko przerażony dziadek. No tak, rodzice zostawili brzdąca pod jego opieką tylko na chwileczkę i musiał skapitulować. Nie tak było przecież z jego własnymi dziećmi. Kiedyś to się wychowywało, o tak, można było zlać tyłek i spokój. A teraz co? Niczego nie wolno. Dzieciaki wchodzą rodzicom na głowę - efekt bezstresowego wychowania. A do tego nam, dziadkom, wolno tylko się przyglądać, uśmiechać i kupować prezenty przy każdej wizycie. W przeciwnym wypadku jest ryzyko, że wnusia nie zaakceptuje…

 

Poradnik Pomocy, będziemy dziadkami! omawia kilka niezmiernie ważnych dla starszego pokolenia kwestii. Przede wszystkim uświadamia mu nową rolę i realia współczesnego wychowywania dzieci, w którym dziadkowie muszą, chcąc nie chcąc, się jakoś odnaleźć. Przede wszystkim w dzisiejszych czasach rzadko spotyka się robiące na drutach babcie i palących fajki dziadków, którzy spędzają jesień życia przed kominkiem. (…) Współcześni dziadkowie uprawiają sport i chodzą do klubów fitness, podróżują, uczęszczają na uniwersytety trzeciego wieku i rozwijają swoje hobby. Cóż, w Niemczech, gdzie powstała ta książka, z pewnością tak. W Polsce już chyba w mniejszym stopniu, ale faktem jest, że fajki i druty to także raczej rzadkość.

 

W każdym razie, pomijając te drobne różnice, autor zwraca uwagę na ważny, uniwersalny fakt: dziadkowie, choć wychowali już swoje dzieci, są nie mniej odpowiedzialni za swoje wnuki niż rodzice. Ma to swoje dobre i złe strony. Z pewnością kochają wnuczęta, oddaliby za nie i dla nich wszystko, ale z drugiej strony mogą prowadzić do konfliktów z rodzicami poprzez próby ingerowania w proces wychowania. Dziadkowie mają tę przewagę nad rodzicami, że dla nich przebywanie z dziećmi nie jest obowiązkiem i niejako przymusem, lecz przede wszystkim rozrywką. Nie muszą martwić się o byt dzieci, wychowanie, mogą "poszaleć", co prowadzi do znanego wielu "rozpieszczania".

 

Książka ma pomóc w odnalezieniu się w nowej roli, przybliża kolejne etapy rozwoju dziecka, jego potrzeby, a także daje szereg ciekawych porad, odnoszących się do spędzania wspólnie czasu. Autor przestrzega przed osławionym ingerowaniem w opiekę nad dzieckiem i wspomnianym tu rozpieszczaniem. Podaje dramatyczne przykłady dziewczynek zasypywanych ubrankami i zabawkami. Porównuje je do milionerek. Te małe gwiazdy mają wprogramowane przekonanie, że należy im się wszystko co najlepsze. Gdy tylko któraś z setek lalek się zepsuje, natychmiast zostaje zastąpiona nową. Do czego to doprowadzi? Jakież szczęście spotka mężczyznę, z którym Kasia zapragnie spędzić resztę życia - o ile dysponuje pokaźną fortuną, jest handlarzem diamentów lub bajecznie bogatym szachem.

 

Autor podkreśla, że zasypywanie dzieci prezentami nie wpływa korzystnie na rozwój ich osobowości. W ten sposób można stworzyć osoby, które wszystkie problemy będą rozwiązywały zakupami. A nie prowadzi to do niczego dobrego. Znacznie cenniejsze od prezentów jest dla dziecka wspólne aktywne spędzanie czasu. Nie wystarczy dać lalki na powitanie. Trzeba się nieco bardziej wysilić i zaproponować wspólny spacer, czytanie bajek, zabawę czy choćby rozmowę. Obu stronom wyjdzie to na dobre.

 

Autor udziela dziadkom i babciom cennych porad na wszystkich etapach rozwoju wnucząt, poczynając od okresu po porodzie, a na wieku nastoletnim kończąc. Pisze o odżywianiu, telewizji, problemach wychowawczych i trudnych momentach, takich jak rozwód rodziców.

 

Pomocy, będziemy dziadkami! to książka, która powinna być prezentem wręczanym dziadkom w momencie narodzin pierwszego wnuka. Z pewnością dzięki niej rodzice i dzieci mogą uniknąć wielu konfliktów czy nieporozumień. Napisana prostym, sugestywnym językiem, powinna trafić do każdego.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów