Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ponętna, uległa, akuratna...

Stawiak-Ososińska Małgorzata

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2010-05-21
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7587-422-8
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Kobieta od zawsze była tą, która nie ustępuje godnością mężczyźnie. Już w starotestamentalnej księdze Genesis znajdujemy stwierdzenie: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (por. Rdz 1, 27). Jednak analiza postrzegania kobiety na przestrzeni wieków ukazuje coś zupełnie odmiennego. Książka „Ponętna, uległa, akuratna…” stanowi studium tematyczne, którego treścią jest „Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej połowy XIX wieku”.

Autorka opierając się na kodeksach obyczajowych i utworach poradnikowych, analizuje sytuację kobiet żyjących w rodzinach o różnym statusie społecznym, w których zobowiązane były postępować odpowiednio do pełnionych przez siebie funkcji. Omawia również metody kształcenia, pracy zawodowej i działalności społecznej, charakterystycznej dla ówczesnych czasów.

Mimo tego, że w opisywanym okresie wszystkie kobiety pozostawały w cieniu mężczyzn, starając się być dobrymi gospodyniami, żonami i matkami, wiele z nich korzystało z możliwości działania na arenie życia publicznego. Filantropia i przedsięwzięcia patriotyczne to sposoby, które pozwalały im na zyskanie akceptacji, aprobaty a nawet uznania. By osiągnąć to, co zamierzały, musiały przestrzegać norm i zachowań, które w ówczesnych czasach stanowiły bezwzględny nakaz, niezmienialny pod żadnym pozorem.

Konkretne obwarowania dotyczyły wszystkich dziedzin życia. Prowadzenie rozmów, pisanie listów, zachowania wobec mężczyzn, a także spożywanie posiłków i odwiedziny, to tylko niektóre spośród kwestii poruszonych przez autorkę. Dziewiętnastowieczna kobieta zobowiązana była nawet do zachowania odpowiedniej postawy podczas stania, siedzenia chodzenia.

Rozważania Małgorzaty Stawiak–Ososińskiej uzupełnione są o „Wierszowane porady dla kobiet”. W krótkich i wpadających w ucho rymowankach (wszystkie datowane są na wiek XIX), autorzy odnoszą się do charakteru kobiety. Chwaląc cechy pożądane i ganiąc te, które koniecznie należy wyplenić, opisują zachowania wśród ludzi i przeznaczenie kobiety, a także jasno określają obowiązki wobec ojczyzny oraz potrzebę troski o zdrowie.

Dzięki poznanym stereotypom zachowań czytelnik łatwo zauważy, że tytułowa ponętność, uległość i akuratność to cechy, jakimi musiała charakteryzować się kobieta pierwszej połowy XIX wieku. W oczy rzuca się uświadomiona przez autorkę zależność: ta, która najpierw musiała być wzorową córką i siostrą, z upływem lat życia stawała się wzorową żoną i gospodynią, by u jego schyłku stać się idealną babcią.

Książka napisana jest w sposób ciekawy. Wielość cytatów pochodzących z oryginalnych dziewiętnastowiecznych poradników czyni ją wiarygodną. Przeznaczona przede wszystkim dla kobiet pozwoli skonfrontować współczesne normy i zachowania z ówczesnymi. Czasom obecnym w wielu sytuacjach przydałoby się zastosowanie porad i dyrektyw oraz zakazów i upomnień charakterystycznych dla pierwszej połowy XIX wieku, co znalazłoby pozytywne odzwierciedlenie w różnorakich sytuacjach życiowych i towarzyskich.

szara_linia
Opinie
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów