Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ponieważ Cię kocham

Guillaume Musso

Ocena ( 17 osób )
5.2
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-08-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788376599687
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Matrix w wydaniu Guillaume Musso


Wina i kara, zemsta i przebaczenie…czy w parze z krzywdą może iść odpuszczenie grzechów i akt łaski wobec oprawcy? Czy można zaznać spokoju ducha, wiedząc, że samemu wymierzyło się sprawiedliwość? Czy może lepiej czekać, aż ramię Boga dosięgnie złoczyńcy na Sądzie Ostatecznym?


Drogę do uwolnienia się ludzi od cierpienia wyznacza symbol koła dharmy, prawa przeznaczenia. Osiem promieni w obwodzie, znak wciąż rozpoczynający się na nowo, staje się odbiciem ludzkich losów. Wbrew pozorom, nie jest to wstęp do książki o znaczeniu kulturowym symboli czy mistycznych wierzeniach. Koło dharmy wykorzystuje bowiem w swojej książce Guillaume Musso, a „Ponieważ Cię kocham” jest chyba najlepszym dziełem autora.
W wigilijną noc krzyżują się losy Alyson, Evie i Marka, a spoiwem je łączącym jest osoba Connora. Pięć lat wcześniej w centrum handlowym w Orange Country, dokładnie 23 marca 2002 roku, wydarzył się wielki dramat. Zaginięcie Layli zniszczyło życie Nicole i Marka Hathaway. Ona po stracie dziecka rzuciła się w wir pracy, on stoczył się po równi pochyłej wprost do slumsów, skąd zresztą się wywodzi. Pomimo poszukiwań, nie trafiono na żaden trop porwanej, nikt nie zgłosił się też z żądaniem okupu. Zaangażowani w sprawę specjaliści byli bezradni, nawet psycholog i przyjaciel rodziny Connor McCoy nie był w stanie powstrzymać Marka przed samounicestwieniem.
Pięć lat później przeznaczenie upomina się o swoje prawa. Wracająca z koncertu Nicole zostaje zaatakowana przez nożownika, a ratujący jej życie bezdomny alkoholik okazuje się…jej mężem. Jakby mało było zbiegów okoliczności, niedługo potem, 23 marca 2007 roku Lala zostaje odnaleziona dokładnie w tym samym miejscu, z którego zniknęła. To dla córki Mark znajduje w sobie siłę, by zerwać z nałogiem, a wyprawa po dziecko okaże się przełomowym momentem w jego życiu i bodźcem do wyrwania się z depresyjno-katatonicznego stanu.


Na pokładzie samolotu lecącego do Nowego Jorku, już z Laylą u boku, Mark poznaje dwie osoby, których losy wplecione są w jego przeszłość i przyszłość. Co jednak wspólnego z nim może mieć znana z tego, że jest znana celebrytka Alyson, córka bogacza Richarda Harrisona oraz Evie Harper – owładnięta żądzą zemsty, osierocona i bezdomna piętnastolatka? I dlaczego wszystko wskazuje na to, że w porwanie Layli była zamieszana Nicole oraz najlepszy przyjaciel Marka, Connor?


Pytania nasuwają się nam lawinowo podczas lektury tej zasługującej na miano bestselleru książki, taka zresztą jest też akcja. Szybkie tempo, mnogość wątków i liczne flashbacki poszczególnych bohaterów mogłyby wprowadzić u innego autora chaos. Guillaume Musso radzi sobie jednak znakomicie, manipulując zarówno losami stworzonych przez siebie postaci, jak i czytelnikami.


Bezlitośnie pogania nas do analizowania, kalkulowania i prognozowania, by w końcu roześmiać nam się prosto w twarz. Gra, którą  Guillaume Musso prowadzi z amatorami literatury, jest o tyle skomplikowana, że zupełnie nie znamy jej reguł.


„Ponieważ Cię kocham” intryguje, zniewala, wstrząsa, przyprawia o drżenie serca i podnosi poziom adrenaliny. Chcemy zemsty, żądamy krwi, by po chwili zacząć rozważać wybaczenie. A kiedy już ze wzruszenia ocieramy łzę, Guillaume Musso wyciąga królika z kapelusza. Koniec powieści jest tak zaskakujący, ze do tej pory zerkam na książkę z niepokojem: czy jest realna, czy też jej lektura była tylko złudzeniem?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ivka86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-02, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,

      W pewne popołudnie w centrum handlowym w Los Angeles przez nieuwagę opiekunki ginie pięcioletnia  Layla. Dziewczynka jakby rozpłynęła się w powietrzu. Nikt nie żąda za nią okupu, całkowity ślad zaginął. Zrozpaczeni rodzice Layli nie mogą dojść do siebie po stracie córeczki. Każde z nich radzi sobie z tym w inny sposób. Nicole, znana skrzypaczka, rzuca się w wir pracy, szukając zapomnienia. Mark, znany psycholog, nie mogąc poradzić sobie z tą tragedią stacza się na samo dno. Ląduje na ulicy a swoją rozpacz próbuje utopić w alkoholu.           Dokładnie pięć lat po zaginięciu, Layla ni stąd ni zowąd pojawia się w tym samym miejscu. Mark, lecąc po córeczkę, w kółko zadaje sobie pytanie co się działo z dziewczynką przez ten czas. Czy opowieść Layli go usatysfakcjonuje? Czy pogodzi się w końcu z przeszłością?
     Lot z Los Angeles do Nowego Jorku. Trzy osoby, trzy różne historie. W samolocie trójka ludzi, którzy coś stracili, przed czymś uciekają. Tak, ten lot zdecydowanie zmieni ich życie. Ich losy się połączą. Mark wraca z córeczką do domu, do żony. Eve to bezdomna zbuntowana nastolatka, która szuka zemsty. Alyson to córka milionera, która żyje z dnia na dzień siejąc wokół swojej osoby atmosferę skandalu. Jednak nikt nie wie, jak mroczną tajemnicę kobieta skrywa. Trzy historie. Musso pokazuje nam, że nie ma czegoś takiego jak zbieg okoliczności. Losy ludzi się ze sobą przeplatają, łączą. Czasem zdarza się tak, że z ich przecięcia powstaje coś dobrego lub złego. Ale nic nie dzieje się bez przyczyny. Wszystko ma swój cel.


    Nie będę rozwodzić się nad tym, jak jest powieść skonstruowana, czy czyta ją się szybko czy nie. Czy wciąga czy nie. To tutaj, teraz nie jest zupełnie ważne. Najważniejsze są emocje.


     Musso ponownie udowadnia, że zasługuje na me uwielbienie. Jak to się mówi, do trzech razy sztuka. Czytam już kolejną jego książkę. Jeśli tym razem mnie nie rozczaruje, Musso stanie się moim najukochańszym pisarzem! Obok jego książek nie można przejść obojętnie. Autor swoją prozą wzbudza emocje w czytelniku. I są to naprawdę silne emocje. W przypadku "Ponieważ Cię kocham" emocje buchają wręcz, że się tak wyrażę kolokwialnie. Na pewno ta książka będzie miała zupełnie inny charakter dla osób, które posiadają dzieci. Ja jako matka płakałam jak bóbr czytając niektóre fragmenty. A już koniec powieści totalnie mnie rozstroił. W sumie można powiedzieć, że miałam ogromnego kaca książkowego. W sumie to nadal mam, bo zaczęłam dwie książki i po kilkunastu stronach nie jestem w stanie czytać dalej. Mam nadzieję, że mi to w końcu minie. A ja Wam ponownie polecam powieści Musso. Ja jak tylko będę miała okazję w ciemno sięgnę po kolejną książkę. Polecam!


 


P.S. Przepraszam za powtórzenia ;-) 

monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Wszystko zaczęło się pewnej nocy, kiedy to niespodziewanie mąż Nicole ratuje ją przed bandytą. Nicole światowej sławy skrzypaczka i Mark, psycholog rozstali się po tragedii, która wydarzyła się pięć lat temu. Szczęśliwe dni odeszły na zawsze, gdy ich córka Layla zniknęła bez śladu z centrum handlowego. A życie jej rodziców się zatrzymało, każde z nich walczyło z cierpieniem po swojemu. Ona rzuciła się w wir pracy, a on stał się kloszardem, błądzącym cieniem, ukrywającym się w podziemiach miasta, pijącym by zapomnieć. Nagle nadchodzi wiadomość: dokładnie po pięciu latach ich córka się odnajduje... Mark sam (!) jedzie do niej do szpitala.

Z drugiej strony mamy też innych bohaterów: nastolatkę Eve, która kradnie torbę przyjacielowi Marka (Connorowi), by zdobyć pieniądze. Zdeterminowana, by się zemścić. A Connor, również psycholog, chce ją uratować, bo przypomina mu jego samego. Alyson zaś jest córką miliardera, która straciła kontrolę nad swoim życiem, bohaterką prasy brukowej.

,,Wiele razy czuła, że dotyka dna, że nie może już upaść niżej. Ale za każdym razem uczucie to okazywało się nieprawdą. Ponieważ dno jest dużo głębiej, niż nam się wydaje."

Mark, Alyson i Eve, winowajcy i ofiary zarazem, udręczeni mijającym czasem, wsiądą do tego samego samolotu. Ich życie ulegnie zmianie. Co będzie prawdziwym celem tej tajemniczej i magicznej podróży?

Od pierwszego słowa powieść razi prostotą, celnymi słowami, zachłannie czytałam by poznać całą historię. Po prostu niesamowita, emocjonalnie intensywna i chwytająca za serce. Dodatkowym atutem jest poznawanie wydarzeń z życia bohaterów, które były motorem kolejnych wydarzeń, zadrą, traumą, dzięki flashbackom z ich życia. Raz za razem byłam pozytywnie zaskakiwana, aż do zaskakującego oraz satysfakcjonującego zakończenia, gdzie autor dowiódł swojej nieprzeciętnej wyobraźni oraz sprawności w finalizowaniu wątków.

,,Ponieważ cię kocham" to wielowymiarowa powieść, mieszcząca w sobie studium udręczonych rozpaczą rodziców; motyw zemsty za doznane krzywdy; zadająca pytania o tożsamość- kim się będzie, gdy coś się zrobi. Mówiąca o uwolnieniu się od przeszłości i sekretów, które duszą; o przeznaczeniu, o miłości i przyjaźni ponad granice. A przede wszystkim o tym, że zawsze można zacząć od nowa, odzyskać równowagę, przebaczyć, żyć dalej i być szczęśliwym. Polecam tę powieść: takich historii się nie zapomina.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Z książkami tego poczytnego francuskiego pisarza jest jak ze sławetnym pudełkiem czekoladek : nigdy nie wiesz na co trafisz. Tak jest też w tym przypadku.
Guillaume Musso ma dar wymyślania fantastycznych historii, trzymających w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Współczułam wszystkim bohaterom, ponieważ każde z nich doświadczyło traumatycznych przeżyć. Duży druk i króciutkie rozdziały sprawiają, że książkę bardzo szybka się czyta.
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-06, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Świetna książka! Przeczytałam z zapartym tchem. Jest to doskonały przykład, żeby nie oceniać książki po tytule czy okładce.A zakończenie było bardzo zaskakujące. W bibliotece udało mi się wypożyczyć tylko tą książkę Musso, ale z pewnością sięgnę po kolejne pozycje tego autora.Spisałam sobie z niej wiele cytatów, ale najbardziej spodobał mi się: "Nie doczekasz świtu, nie odbywszy drogi przez noc."
iwona-w plusminus Linia koment
5 osób, 5 historii, które stanowią elementy powoli układającej się całości. Świetne połączenie realizmu z tym co wydaje się być odległe, nierzeczywiste. Kolejna książka G.Musso, która nie tylko "wciąga" czytelnika, ale też zmusza go do myślenia.
kobra18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
CUDO! Uwielbiam styl pisanie Guillaume Musso. Książka cały czas trzymała w napięciu, a zakończenie było na prawdę zaskakujące. Te 300 stron łyknęłam w 3,5 godziny. Po prostu nie mogłam się oderwać od czytania. Powieść wessała mnie, a ja wręcz nie chciałam się wyrwać.
kropka27 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytałam w 2 dni:) to moj osobisty rekord,ale to nic trudnego poniewaz książke czyta sie błyskawicznie i z zapartym tchem. Zakończenie faktycznie zaskoczyło, a przez calą ksiązkę nie brakowało emocji i ciekawości następnej strony.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2016-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2015-08-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
angel92 Linia koment
Przeczytane:2015-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
andzia12 Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,
badkarolina Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Na półkach: Przeczytałem,
Cremon Linia koment
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Paulina,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2013-05-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam 2013 (112),
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Verri Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
burlesque90 Linia koment
Przeczytane:2014-05-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
szamiran Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Na półkach: Przeczytałem,
magdkos Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane odkąd pamiętam do końca 2013 ;),
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2012,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2013 rok,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ponieważ Cię kocham Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Ponieważ Cię kocham Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Ponieważ Cię kocham Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Ponieważ Cię kocham Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Ponieważ Cię kocham Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów