Recenzja książki: Poprzez zabawę poznajemy prawdy wiary

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zabawa jako jedna z form aktywności człowieka wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Sięgając swymi korzeniami początków ludzkości, dowodzi, że nie istnieje społeczność, której członkowie by jej nie znali. Ów ciekawy sposób aktywizacji wykorzystało wydawnictwo Jedność, publikując niewielką książeczkę Poprzez zabawę poznajemy prawdy wiary, która jest pomysłem w pełni trafionym. Wykorzystana przez katechetów oraz animatorów pracujących z najmłodszymi dziećmi oraz uczniami szkół podstawowych i gimnazjów, bez wątpienia  przyniesie spodziewane efekty.

Całość została podzielona na trzy zasadnicze części. Pierwsza – Lekcja czy zabawa? – pozwala katechetom utwierdzić się w przekonaniu, że forma przekazywania uczniom wiedzy poprzez zabawę sprzyja również ich osobistemu doświadczeniu chrześcijańskiemu oraz pogłębieniu wiary. Dzięki temu, stanowiąc nieodłączny element katechetycznego przekazu, zabawa winna zostać (na stałe) umiejętnie wpleciona w nauczanie i wykorzystywana do skutecznego głoszenia słowa Bożego. Druga część – Zabawa na katechezie: „Instrukcje obsługi” – stanowi dla prowadzącego zajęcia bazę metodologiczną, obejmującą swymi zasobami podstawowe elementy każdego działania: liczebność grupy, wiek uczestników (wraz z podziałem na „przed i po bierzmowaniu”), organizacja zabaw (miejsce, czas, materiały, zasady, warianty dla różnych grup wiekowych), technologie multimedialne oraz styl (zabawa powtarzana, współzawodnictwo, gry zespołowe). Wszystkie wymienione elementy znalazły zastosowanie w każdej zaproponowanej zabawie (wskazano również na treści, cele oraz doświadczenia – niektóre rozpisano w tabelkach).

Zasadniczą treść publikacji stanowi część trzecia książeczki, wyliczająca i szczegółowo omawiająca trzydzieści pięć zabaw na każdą okazję, które zostały ułożone w cztery grupy (zabawy w katechezie, wokół liturgii, słowne, multimedialne). Warto wymienić niektóre z nich: przypowieściowe safari, tajemnicza walizka, podmuch wiatru, postój techniczny, uwolnienie z więzów, kolorowa modlitwa, tagowanie obrazu czy przyjaciel na Facebooku, by przekonać się, że zawartość niewielkiej książeczki jest imponująca. Całość ma przejrzystą formę, polecenia są krótkie i konkretne, język przekazu - całkowicie zrozumiały. Wszystkie propozycje zostały trafnie dopasowane do wieku i możliwości uczestników.

Opublikowana przez Wydawnictwo Jedność doskonała pomoc katechetyczna Poprzez zabawę poznajemy prawdy wiary nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy. Katecheci i animatorzy w zaprezentowanych materiałach odnajdą praktyczną pomoc, dzięki której młodsi i starsi wychowankowie wzbogacą swoje doświadczenia, utrwalą posiadane wiadomości oraz zostaną zainspirowani do dalszych działań. Warto również dodać, że zabawowy wymiar katechezy ułatwia chrześcijańską formację dzieci i młodzieży.

Kup książkę Poprzez zabawę poznajemy prawdy wiary

Zobacz opinie o książce Poprzez zabawę poznajemy prawdy wiary
KatecheZABAWA
Alda Maria Lusuardi0
Okładka ksiązki - KatecheZABAWA

Katecheza przeprowadzona w formie zabawy? Tak, to możliwe!Niniejsza książka proponuje zabawy stosowne dla odpowiednich grup wiekowych, dla najmłodszych...