Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Zdrowie i ubranie

Joanna Krzyżanek

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2010-10-14
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7516-298-1
Liczba stron: 64
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: szczepanik

Jak zamienić nogawkę w przybornik na kredki?

 

Tematyką przewodnią drugiego tomu „Poradniczka Gabrysi i Kajtka” jest zdrowie i ubranie. W książeczce tej Joanna Krzyżanek mówi dzieciom, w jaki sposób prowadzić zdrowy tryb życia i jak dobierać ubrania na różne okazje. Przede wszystkim zaś podsuwa najmłodszym mnóstwo pomysłów, których realizacja nie wiąże się wyłącznie z dobrą zabawą, ale również i z nauką.

 

Jak uszyć skarpetkowego dziwoląga czy polarowego ślimaka? Jak wykonać doniczkę z buta i jak zwykły płaszcz przerobić na malarski? Propozycje Joanny Krzyżanek zdecydowanie nie należą do zwyczajnych: ciasteczka w kształcie guzików, krawiecki słoik, prezenty z mydła... Wymieniać można długo, wyobraźnia autorki „Poradniczka” wydaje się nie mieć granic. Tym lepiej, ponieważ dzięki jej kreatywności nie będą narzekać na nudę ani dzieci, ani ich opiekunowie. Książeczka inspiruje i na pewno nie robi tego jednorazowo – to taki typ lektury, do której się wraca. Po poradę, po bodziec do wykonania jakiejś twórczej pracy.


Krzyżanek udowadnia kolejnym tomem z cyklu, że do pracy z dziećmi jest metodologicznie doskonale przygotowana. Umie przekazać wiedzę w sposób przystępny dla siedmio-, ośmiolatków. Nie jest przy tym oszczędna w opisach, a co za tym idzie, wymaga od dzieci skupienia i myślenia, „Poradniczek” to bowiem książeczka przede wszystkim edukacyjna. Szczególną uwagę, głównie starszych czytelników, przykuwa dość przewrotna metoda zastosowana w całym cyklu. Autorka, podając instrukcje zachowania, niczego dzieciom absolutnie nie zakazuje. Mówi im za to, jak powinny oraz jak nie powinny się zachowywać, tłumacząc przy tym jednocześnie, co może się stać kiedy zrobią to, czego nie powinny.

 

Dzięki temu dziecko może samodzielnie podjąć decyzję, co w danej sytuacji zrobić. Takie podejście jest o wiele bardziej skuteczne w procesie edukacyjnym niż jednoznacznie powiedziane „nie wolno”. Dziecko potrzebuje przede wszystkim wyczerpujących wyjaśnień, samo instruowanie go nie wykształci w nim świadomości tego, co robi, stanie się bierne, a nie aktywne. Poza tym ważne, aby od najmłodszych lat uczyło się ono podejmowania decyzji, stanowienia o sobie. Ten cel wydaje się przyświecać autorce książeczki. Zaraz obok drugiego – roli rodziców w procesie wychowawczym najmłodszych.

 

Bez taty lub mamy malec nie poradzi sobie z wykonaniem niektórych zaproponowanych przez Krzyżanek projektów. W ten sposób niejako wymusza ona obecność opiekunów, a o tym zaś, że ich towarzystwo jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka, mówić nie trzeba. Zresztą, dla rodziców niektóre informacje zawarte w „Przewodniczku” też mogą okazać się przydatne. Nie wszyscy przecież wiedzą, jak usunąć plamę ze szpinaku czy jak za pomocą naturalnych środków wybielić pożółkłą bieliznę.

 

Żeby móc dobrze porozumieć się z dzieckiem, trzeba wiedzieć, jak się to robi. Joanna Krzyżanek umiejętność tę nabyła perfekcyjnie.

 

Anna Szczepanek

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Zdrowie i ubranie Listy do Penelopy
James Casper
Okładka - Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Zdrowie i ubranie Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Zdrowie i ubranie Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Zdrowie i ubranie Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Zdrowie i ubranie Królowa Saby
Tosca Lee
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów