Recenzja książki: Post. Jak doświadczać życiowych przełomów

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jednym z trzech uczynków pokutnych (obok modlitwy i jałmużny) jest post. Ponieważ w tradycji chrześcijańskiej każde ważne święto poprzedzane było postem, winien się on regularnie pojawiać w życiu człowieka wierzącego. Jako czas uświadamiania sobie najgłębszych potrzeb, ma służyć nie tylko zaspokajaniu głodu ciała, ale również zagłuszaniu wewnętrznego niepokoju oraz lęku o teraźniejszość i przyszłość. Takie właśnie niecodzienne spojrzenie na własne życie i samych siebie stało się mottem niewielkiej książeczki Jentezena Franklina Post. Jak doświadczać życiowych przełomów, na kartach której czytelnik odnajdzie wskazówki ułatwiające zaspokojenie odczuwanego i coraz częściej wyraźnie uświadamianego głodu Boga.


Publikacja wydawnictwa Koinonia jest niewielka, jednak jej treść bez wątpienia spotka się z aprobatą człowieka XXI wieku, który – chociaż przeniknięty duchem komercjalizmu – wciąż poszukuje wartości wykraczających daleko poza doświadczany zmysłami świat. Zamieszczone w lekturze refleksje wskazują na głęboką wiarę autora, co sprawia, że jego słowa z łatwością zapadają w pamięć i serce, przymuszając niejako do zastosowania ich w życiu. Dwie wzajemnie uzupełniające się części są wynikiem długoletnich doświadczeń Franklina w pracy z wiernymi, nad którymi jako kapłan sprawuje nieustanną opiekę (każdy kolejny rok rozpoczyna od dwudziestojednodniowego postu połączonego z modlitwą).


W lekturze łatwo dostrzec troskę autora o czytelnika. Pragnąc przyczynić się do jego duchowego wzrostu, Franklin wskazuje źródło postu oraz motywuje jego sensowność. Proponuje rozpocząć od zdetronizowania „Króla Brzucha”, zalecając równocześnie, by dłuższych postów nie podejmować bez konsultacji z lekarzem. Wśród dobrodziejstw postu wylicza: fizyczne (oczyszczenie organizmu z toksyn, wyostrzenie zdolności umysłowych) oraz duchowe (otwarcie na działanie łaski, uwrażliwienie na Boże wezwanie i pogodzenie się z Jego wolą, uwolnienie od nieuporządkowanych przywiązań, poznanie właściwej drogi, odnowienie duchowe). Przemyślenia autora biegną jeszcze dalej: w poście dostrzega sposób na przezwyciężenie uzależnienia seksualnego i mocy demonicznych, a także przyciągnięcie zagubionych ludzi. Według niego post, jako że nie jest chrześcijańską wersją diety, zawsze winien być połączony z modlitwą. Pomoże to trafić na wysokie miejsce na liście Bożych priorytetów, by wraz z Nim podążać naprzód.


W tekście nie brakuje fragmentów biblijnych (wykaz skrótów wszystkich ksiąg zamieszczono na końcu książki). Myśli szczególnie warte zapamiętania zamieszczono w ramkach. Nieliczne przypisy dotyczą tylko literatury obcojęzycznej. Prosty język przekazu czyni lekturę łatwą w odbiorze. Warto po nią sięgnąć, bowiem zaprezentowane przez Franklina zachowania zaradcze pomogą czytelnikowi zminimalizować wpływ czynników zewnętrznych na stan ducha, a tym samym przyjąć postawę zawierzenia. To z kolei pozwoli odkryć i przyjąć plan, jaki Bóg ma wobec każdego.

Kup książkę Post. Jak doświadczać życiowych przełomów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Post. Jak doświadczać życiowych przełomów
Inne książki autora
Uwierz że możesz
Jentezen Franklin0
Okładka ksiązki - Uwierz że możesz

NIC NIE MOŻE POWSTRZYMAĆ MARZENIA, KTÓRE DAJE CI BÓG.   · Jak rozpoznać kolejne etapy marzenia i przejść przez każdy z nich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy