Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kajtek i Koko. Poszukiwany Zyg-Zak

Janusz Christa

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2009-10-14
Kategoria: Komiksy
ISBN: 978-83-237-3681-3
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Milwaukee Meg

Mówiąc o polskim komiksie, nie sposób nie wspomnieć o Kajtku i Koku, bohaterach, którzy zrodzili się w umyśle jednego z bardziej znanych w kraju rysowników, zmarłego nieco ponad rok temu Janusza Christy. Komiksy z ich udziałem pojawiły się po raz pierwszy w „Wieczorze wybrzeża” w latach pięćdziesiątych – najpierw marynarz Kajtek występował solo, potem w duecie ze swoim całkowitym przeciwieństwem i kolegą po fachu, Kokiem. Od pewnego czasu wydawnictwo Egmont prowadzi reedycję tych zabawnych i surrealistycznych opowiastek, które opowiadają historie marynistyczne, kryminalne oraz science fiction (jak na przykład największa komiksowa epopeja polska – „Kajtek i Koko w kosmosie”).

W zbiorku „Poszukiwany Zyg – Zak” dostajemy trzy historie – „Latający Holender”, gdy majtek Kajtek pomaga rozwiązać zagadkę legendarnego statku – widmo, „Profesor Kosmosik i Marsjanie”, kosmiczną opowieść o międzyplanetarnych podróżach tytułowego uczonego i jego przyjaciela, znanego nam już Kajtka oraz „Poszukiwany Zyg – Zak” – kryminalną zagadkę, gdy znani nam już profesor i marynarz szukają przestępcy o stu twarzach, który wciąż wymyka się służbom porządkowym, a co gorsza - dybie na mapę skarbu będącą w posiadaniu naszych bohaterów… Dwie pierwsze opowiastki powstały na samym początku, w roku 1958, a ostatnia kilka lat później, w 1961 r.

Oczywiście, wszystkie trzy historyjki zawierają w sobie elementy, do których Christa nas przyzwyczaił – trochę surrealizmu, charakterystyczne rysunki rozpoznawalne z daleka i co najważniejsze – humor, zarówno prosty, sytuacyjny, jak i abstrakcyjny, którego nie powstydziliby się członkowie Monty Pythona. Na tych, którzy pokuszą się o lekturę, czeka wiele lekkich, całkowicie surrealistycznych przygód, wypełnionych celnymi spostrzeżeniami i niewymuszonym dowcipem.

O rysunku trudno tutaj mówić wiele, bo każdy chyba umiałby rozpoznać z daleka rysunki Janusza Christy, choć tutaj są, jak to bywa z komiksami z samego początku ‘kariery’ danego bohatera, nie tak jednakowe i ‘zmanierowane’ (w dobrym tego słowa znaczeniu) na każdym pasku. Pomimo kolorowej okładki, wnętrze jest klasycznie czarno-białe – mania "kolorowania" nie przeniosła się jeszcze z klasyki filmowej do klasyki komiksu.

Ale niestety trzeba powiedzieć jeszcze kilka słów bolesnej prawdy o klasyce – przynajmniej dwie z tych trzech historyjek nie wytrzymały próby czasu. Wszelakie działania bohaterów wydają się naiwne i są tragicznie wręcz przewidywalne, podobnie - większość dialogów. Ostrze dowcipu, chociaż wciąż wyraźnie odczuwalne na skórze, przez te wszystkie lata zdołało się stępić, a miejscami całkowicie zardzewieć i stracić swoje właściwości. Można znaleźć w albumie również fragmenty stricte propagandowe – i trudno jest powiedzieć, czy ten wyraźnie wyczuwalny w nich teraz pastisz był celowy, czy kawałki o ‘postępie’ i ‘społecznej postawie’ pisane były na poważnie… tak czy siak, choć ich obecność jest bardziej niż zrozumiała, obecnie wzbudzają jedynie pusty śmiech - i to wcale nie radosny.

„Poszukiwany Zyg – Zak” to miłe przypomnienie tej powszechnie znanej i lubianej serii komiksowej. Jeśli jednak ktoś nie miał wcześniej do czynienia z pracami Janusza Christy, raczej po lekturze tego zbiorku raczej nie będzie zachwycony. To wyraźnie pozycja kierowana dla fanów „Kajtka i Koka” albo „Kajka i Kokosza”, którzy z sentymentem wrócą do lektury przygód swoich ulubionych bohaterów i nie zrażą się pewną niezamierzoną naiwnością tekstu. Ładne w patrzeniu, miłe w czytaniu…

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów