Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Powiastki Beatrix Potter

Beatrix Potter

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2010-11-10
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-259-0108-0
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Tala_1986

Ponadczasowe historie

 

Beatrix Potter urodziła się w 1866 roku w wiktoriańskiej rodzinie. Nie uczęszczała do szkoły, a jedynie pobierała nauki w domu pod okiem guwernantki. Jako dziewczyna cały wolny czas spędzała na opiece nad zwierzętami, wówczas też pracowała nad rysunkami, będącymi później ilustracjami do jej opowiastek. Pisanie historyjek zaczęła w momencie, gdy jej młodszy brat został odesłany do szkoły z internatem. Początkowo nikt się nie interesował jej opowieściami, dlatego Beatrix wydrukowała je samodzielnie i sprzedała wśród rodziny i znajomych. Po pierwszym oporze i odmowie, wydawnictwo w końcu zdecydowało się opublikować jej książkę. Książkę, którą kolejne pokolenia czytają od lat.

 

Powiastki Beatrix Potter to specjalne wydanie, w którym Wydawnictwo Wilga zebrało wszystkie opowieści autorki. Do dyspozycji czytelników i ich pociech zostały oddane dwadzieścia trzy opowieści o przygodach Piotrusia Królika i jego zwierzęcych przyjaciół. Dodatkowo w książce znajdziemy również cztery historie, które jeszcze nigdy nie ujrzały światła dziennego. Opowiastki ułożone zostały w porządku chronologicznym, a każda poprzedzona jest notką, w której zawarto informacje dotyczące ich powstania.

 

Książka zachwyca. Zachwyca i zaskakuje - zwierzaki z opowieści Potter wcale nie mają cech ludzkich. Każdy bohater w znacznej mierze zachował cechy gatunku, do którego należy. Opowieści te nie tylko bawią małych czytelników, ale przy ich pomocy autorka również bardzo subtelnie przekazuje najważniejsze nauki i życiowe prawdy. Ostrzega, jak może skończyć się nieposłuszeństwo wobec rodziców lub jaka nagroda czeka kogoś życzliwego i przyjacielskiego dla innych ludzi. Kolejnym atutem publikacji są przepiękne ilustracje, stanowiące doskonałe uzupełnienie tekstu. 

 

Polska edycja książki jest idealnie przystosowana do potrzeb i oczekiwań najmłodszych czytelników. Publikacja jest skrywana w tekturowym etui z pięknymi ilustracjami. Duży format zapewnia doskonałe rozplanowanie treści i obrazków. Dzięki temu dziecko ma możliwość przyjrzeć się wszystkiemu bardzo dokładnie. Twarda oprawa i doskonały papier to swoista gwarancja, że książka będzie ona służyć naszemu dziecku przez długie, długie lata.

 

Podsumowując: w Powiastki Beatrix Potter po prostu nie można znaleźć żadnych słabostek czy wad. Nawet język poszczególnych historyjek, pomimo tego, iż były one pisane wiele lat temu, gdy obowiązywały inne zasady pisowni i gramatyki, jest naprawdę prosty i przystępny dla wszystkich. Polecić tę publikację warto więc nie tylko rodzicom, ale też każdemu, kto ma w rodzinie kilkuletnie maluszki.  Powiastki Beatrix Potter to doskonały prezent na każdą okazję. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Carflo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Można się zaczytać: 23 powiastki, plus 4 jeszcze nie publikowane. Bohaterami są zwierzątka, mieszkające w społeczeństwie (autorka umieszczała miejsce akcji w okolicach bliskich sobie) mające przeróżne przygody, które w większości są następstwem swych cech charakteru, przekory, ciekawości, czy nawet krnąbrności. Bajeczki nie są tak cukierkowe jak większość współczesnej literatury dziecięcej. Mama będzie przestrzegać Piotrusia, by nie dał zrobić z siebie pasztetu, co stało się udziałem jego ojca, pewna wiewiórka o mały włos nie zostaje zjedzona przez sowę, psy rozbijają cenne jajka kaczki Tekli… Nie trzeba się jednak długo martwić, smutek jest chwilowy, ma za zadanie dać nauczkę, nie jest właściwym sensem więc wszystkie powiastki dobrze się kończą. Bohaterowie są spersonifikowani, ludzcy, lecz zachowują swój zwierzęcy charakter, i postać, a także niektóre cechy właściwe tylko swojemu gatunkowi. Beatrix była bardzo bystrą obserwatorką natury!
Wydarzenia są opisane w sposób prosty, logiczny i spójny. Nie stanowią problemu w zrozumieniu przesłania (prawie każda bajka ma swoje), a ilustracje po prostu urzekają! Chylę czoła przed autorką, która obdarzona została nie tylko bystrością umysłu, miłością do natury, ale również bardzo lekkim piórem i niezwykłą fantazją.
Bardzo ważna jest zawartość, która nie skupia jedynie historii, lecz również życiorys autorki i okoliczności powstania każdego utworu . Zauważmy, że autorka żyła w latach 1866-1943 i niesłabnąca popularność jej twórczości na całym świecie świadczy o potężnym talencie. Żadna recenzja nie odda specyficznego klimatu zawartego na kartach tej księgi. To trzeba przeżyć samemu. Naprawdę warto…
KobaltowaWrona plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniała, cudowna... i zaskakujaco dowcipna. Czyli B. Potter w świetnej kondycji wydawniczej. Wiem, cena przeraża, ale jako prezent sprawa kompleksowa. I co zaskakujace, w moim przypadku był to prezent dla dorosłej nomen omen, osoby. Znającej autorkę i lubiącej jej twóczość. A i tak zaskoczonej.
Bo książka zaskakuje. Pełne wydanie literacko-rysunkowych dokonań Potter jest tak sympatyczne, a jednocześnie miejscami przewrotne, że przynosi uśmiech.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów