Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Powiem Julce
Kup Teraz

Powiem Julce

Siesicka Krystyna

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2008-10-10
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788392640417
Liczba stron: 80
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: zorza

Najnowsza książka Siesickiej jest bardzo krótka, najkrótsza chyba ze wszystkich jej dotychczasowych powieści. Przepełniona magią wspomnień i autentyzmem sprawia, że czyta się ją szybko, natomiast rozmyśla o niej długo. Zaczyna się sielsko: „Darcie pierza było przed łuskaniem fasoli i przed zdejmowaniem z cebuli suchych, brązowych łupin. Z myślą o pierzu zawsze łączy mi się wspomnienie tanecznych kroków, z których każdy wznosił w powietrze biały puch, a więc wspomnienie moich bosych stóp Teresy na parkiecie salonu”. Później już tak sielsko nie jest, bo „Powiem Julce” to książka o trudnych czasach wojny.

 

Teresa trafia do majątku ziemskiego w Pastuszkach po tym, jak zostaje uratowana z transportu do Auschwitz. Jest całkiem sama – jej rodzice zginęli. Czy taka książka może być skierowana do młodych dziewcząt? Może, jeżeli mówi, o sprawach, które w każdych czasach dla nastolatek są najważniejsze – o pierwszej miłości, o przyjaźni, o potrzebie bliskości. Bo chociaż trwa wojna, chociaż Teresa nie ma właściwie nic i mieszka w salonie z szesnatoma innymi kobietami, to jest po prostu młodą dziewczyną na początku życiowej drogi. Ma marzenia, pragnienia, sny i wielką chęć ich realizacji. W Pastuszkach zaprzyjaźnia się z Zośką, poznaje też smak pierwszej, prawdziwej miłości. Prawdziwej, ale jednak nie do końca spełnionej. Nastolatki zapewne skupią się właśnie na tej historii miłosnej. Teresa i Karol spotykają się w zakamarkach dworu, szukają miejsc, w których mogliby pobyć sami, ale też po prostu wspólnie spędzają czas. Nad nimi wisi widmo wojny, niby odległej, ale przecież bardzo bliskiej... Jednak to, co w tej książce najbardziej wartościowe, to owe wojenne wspomnienia. Brak ubrań, jedzenia, śmierć bliskich, strach przed jutrem. Ale też wzajemna pomoc, walka partyzantów i chęć życia – za wszelką cenę.

 

W „Powiem Julce” opisane jest również pojawienie się wojsk rosyjskich, ich grabieże i barbarzyńskie zachowanie, jednak lęk, niepokój i strach bohaterów można wyczytać właściwie tylko między wierszami. Siesicka w czasie wojny po przejściu przez obóz w Pruszkowie przebywała w majątku ziemskim Ulesie pod Częstochową. Wydaje się więc, że w „Powiem Julce” można odnaleźć ślad jej życiorysu. Atmosfera dworu w Pastuszkach i realia wojennej rzeczywistości są opisane z wielką nostalgią i przeplatają się z tym, co współczesne, bo bohaterka książki opowiada swoją historię nastoletniej Julce. A Julka to każda z młodych czytelniczek Siesickiej. Autorka szuka przez tę książkę porozumienia między pokoleniami. Mówi: spójrz, jak trudne było nasze dorastanie, jak szybko musieliśmy być odpowiedzialni za siebie i za innych. Ale mówi również: byliśmy tacy, jak wy, a na pewno bardzo podobni – kochaliśmy, przyjaźniliśmy się i planowaliśmy podbić świat.

 

„Powiem Julce” to historia o tym, że niektórych ludzi musimy pożegnać na zawsze. To również opowieść o niezwykłej sile przyjaźni, a może o jej braku. Jest to również książka o tym, że wczoraj i dziś nieustannie się przenikają, a wspomnienia – czy chcemy tego, czy nie – zostają w nas do końca naszych dni.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martyna071095 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,moje książki,
Piękna książka,ale najbardziej wzruszył mnie koniec tej książki
naprawde polecam
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kotokoto Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów