Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Powrót detektywa Diamonda

Peter Lovesey

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2009
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324133369
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

„Powrót detektywa Diamonda” to solidna robota dobrego „kryminalisty” Petera Loveseya. Intrygująca zagadka kryminalna, interesujący bohaterowie i logika w starciu ze zbrodnią – wszystko, czego trzeba dobrej powieści sensacyjnej.

 

Detektyw Peter Diamond po ostrym konflikcie z przełożonymi tkwi na bezrobociu. Stać go na niewiele, niewiele też może robić. Ale pewnego dnia stary wyga pracy policyjnej zostaje odwołany ze swojej „dziupli” – oto bowiem przestępca, którego kiedyś wsadził do więzienia, ucieka i w dodatku porywa córkę nadkomisarza policji. Żąda tylko jednego – by Diamond ponowił śledztwo i odkrył prawdziwego sprawcę zbrodni. To jasne, że dla naszego bohatera będzie to wyzwanie idealne.

 

„Powrót detektywa Diamonda” to typowy kryminał w starym stylu. Całość wydaje się dość schematyczna – znamy doskonale historie, w których stary wyga pragnie przejść na zasłużoną emeryturę, ale przeszłość nie daje mu o sobie zapomnieć. Tyle, że tu stary wyga jest człowiekiem, który musiał odejść od swej ulubionej pracy, a bez niej po prostu nie może żyć. Sprawa porwania córki policjanta staje się więc dla niego szansą na powrót do pracy. Zresztą Diamond będzie musiał nie tylko zmierzyć się z czasem – raz dlatego, że porywacz wciąż go pogania, dwa – bo od chwili jego ujęcia minęło sporo lat – ale też z samym sobą, z własną niewiarą i wątpliwościami. Przecież próbując ponownie rozwiązać zagadkę z przeszłości musi w pewnym sensie działać wbrew swoim wcześniejszym ustaleniom. Dedukcja – to stare, niemal zapomniane we współczesnych kryminałach pojęcie u Loveseya zostaje zrehabilitowane. Diamond to przeciwnik komputerów, które człowieka sprowadzają do roli operatora maszyny, które – jego zdaniem – ogłupiają i nie pozwalają dojść do niczego. Wierzy w stare metody pracy – w przesłuchania, wizytację miejsca zbrodni, szukanie śladów, motywów, w logiczne myślenie – w dedukcję.

 

Wraz z autorem powieści mordercy szukają i czytelnicy, czytając fragmenty zeznań, poznając kluczowe dla śledztwa ślady, motywy i wątki. Lovesey buduje napięcie całkiem nieźle. Nie ma tu wprawdzie efektownych pościgów samochodowych, strzelanin, brutalnych bójek… Dramatyczne wydarzenia odgrywają rolę drugorzędną w stosunku do poszukiwań mordercy. Owszem, porywacz Mountjoy musi uciekać przed policjantami, a narastające między nim a porwaną Samantą napięcie, które niemal na pewno musi skończyć się wybuchem, dostarcza wielu emocjonujących chwil, ale kluczowe jest tu śledztwo i współpraca Diamonda z przydzieloną mu do pomocy policjantką.

 

Jest więc „Powrót detektywa Diamonda” kryminałem niedzisiejszym, kryminałem w starym stylu, przywodzącym na myśl Agathę Christie czy wręcz Arthura Conan Doyle’a. Jest dobrą powieścią, źródłem niezłej rozrywki i odrobiny dreszczyku emocji. „Powrót detektywa Diamonda” jest książką po prostu interesującą – przede wszystkim jednak przeznaczoną dla tych, którzy lubią niezły kryminał, a po literaturze nie oczekują niczego więcej, niż dobrej rozrywki.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2012-03-11, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Powrót detektywa Diamonda Mój obrońca
Jodi Ellen Malpas
Okładka - Powrót detektywa Diamonda Dziewczyna w ciemności
PAUW MARION
Okładka - Powrót detektywa Diamonda Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Powrót detektywa Diamonda Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Powrót detektywa Diamonda Sacrifice
Sharon Bolton
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów