Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Powrót magii

Intyrovigne Massimo

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2005-03-01
Kategoria: Wiedza ezoteryczna
ISBN: 83-7318-327-2
Liczba stron: 228
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Krzysztof Grudnik

Możliwe, iż największy, a z całą pewnością najgłośniejszy mag minionego stulecia, Aleister Crowley, twierdził, iż faktyczne istnienie magii, sposób jej działania lub nie-działania, jej naukowe uzasadnienie czy choćby zdefiniowanie – są sprawami drugorzędnymi. Najważniejsze pozostawało to, że pod wpływem pewnych działań zachodzą pewne skutki. Ot, najdoskonalsze ujęcie istoty magii.

Massimo Introvigne także nie stara się magii uzasadniać. Nie poddaje jej w wątpliwość, nie przekreśla jej istnienia ale też nie upiera się przy nim. Nie to jest bowiem przedmiotem jego książki. "Powrót magii" to dzieło o charakterze socjologicznym. Określa formy konstruowania ezoterycznych społeczności, związki, jakie między nimi zachodzą, krytykę, jakiej podlegają, i oddziaływanie, jakie wywierają zewnętrznie, na społeczeństwo.

Na świecie w ogóle, a w Polsce w szczególności, temat magii rzadko bywa podejmowany w naukowych opracowaniach. Z jednej strony wynika to z chrześcijańskiej nagonki na wszelki ezoteryzm i okultyzm, w których katoliccy kapłani dopatrują się stereotypowo kultu diabła, z drugiej strony racjonalistyczna drwina odbiera magii statut naukowości. Naukowiec starający się zbadać to zagadnienie musi liczyć się z tym, że zostanie wyklęty lub wyśmiany. Często i jedno i drugie.

Nie przejmując się tym, Introvigne od wielu lat stara się ujmować w socjologiczne ramy zjawiska społeczne i kulturowe dotyczące w mniej lub bardziej pośredni sposób magii. "Powrót magii" stanowi jakby streszczenie różnych poglądów, zapatrywań i analiz autora, będąc dobrym przekrojem przez jego pracę badawczą. Massimo, choć jest katolikiem i uprawianie magii postrzega – po katolicku – jako zło, nie zatraca sporej dozy obiektywizmu. Wielką zaletą prac Introvignego jest fakt, iż magię i ruchy z nią związane traktuje jako przedmiot badań i nie wartościuje ich w sposób poza owe badania wychodzący. Poza tym formułuje i przedstawia tezy socjologiczne bez chęci umoralniania, pouczania czy przestrzegania czytelnika. Co więcej: wykazuje on krytyczny dystans do standardowej oceny ruchów magicznych i myślenia magicznego przez środowiska chrześcijańskie, ukazując obie strony medalu.

Dwa zasadnicze minusy ma "Powrót magii". Pierwszym z nich jest lokalność. Autor, Włoch z pochodzenia, skupia się przede wszystkim na sytuacji w swojej ojczyźnie. Jest to zrozumiałe, jednakże ujmuje wartości polskiej edycji. Drugim minusem jest kilka rozdziałów, których sens umyka w ogólnym kolorycie książki, Chodzi mi szczególnie o te z drugiej części, zwłaszcza rozdział o Turynie i o Bevilacqua (ten drugi, gdyby faktycznie rozwijał zapowiadany w podtytule wątek "literatury w służbie magii" mógłby okazać się niezwykle zajmującym, jednak nie tą drogą poszedł autor). Trudno oprzeć się wrażeniu, że wydawca dołącza je tylko po to, by osiągnąć określoną liczbę stron.

Na koniec pragnę przestrzec czytelnika polskiej edycji. Jest ona poprzedzona wstępem księdza Aleksandra Posackiego. Wstęp ten pełen jest bzdur i umoralniania. Zapewniam, że – szczęśliwie – właściwa treść książki jest w większości wolna od tego typu prowokacji.


szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ania19880 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
glaadys Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
pinkcafe Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Powrót magii Sztuka przebaczania
Raffaele Cavaliere
Okładka - Powrót magii 113 dań Siostry Anastazji. Potrawy jarskie i ryby
s. Anastazja Pustelnik FDC
Okładka - Powrót magii Kuchnia tradycyjna Siostry Anastazji
Siostra Anastazja Pustelnik
Okładka - Powrót magii Jak szczęśliwie przeżyć drugą połowę życia
Riemann Fritz, Kleespies Wolfgang
Okładka - Powrót magii Pajączek z Księżyca
Ks. Łukasz Kamykowski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów