Okładka książki - Powtórnie narodzony

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2013-11-06
Dodał/a recenzje: Karolina Mucha

To cud! Arcydzieło!

Takimi określeniami opisują tę książkę aktorzy grający w powstałym na jej podstawie filmie. Obok tak silnej rekomendacji trudno pozostać obojętnym. Trzeba jednak zastanowić się, ile w tych słowach jest obiektywizmu. Na ile stanowią jedynie część marketingowej strategii?

W tym wypadku odpowiedź jest prosta. Dość powiedzieć, że Powtórnie narodzony to powieść naprawdę nieoczywista, niepospolita. Piękna, choć piękno to bywa raczej trudne i smutne, a nie słodko-kiczowate. A przecież oscyluje wokół popularnych, wręcz oklepanych tematów: opowiada o miłości, wojnie, pragnieniu macierzyństwa, rodzicielstwie. I o życiu, toczącym się swym nierównym rytmem. O życiu, ściśle splatającym teraźniejszość z przeszłością – nawet jeśli ci, co są, nigdy nie poznali tych, którzy już odeszli…

Na początku wszystko wydaje się jasne: Pietro to syn Gemmy i Diega – fotografa zmarłego w Sarajewie w czasie oblężenia miasta na początku lat dziewięćdziesiątych. Ale podróż do stolicy Bośni i Hercegowiny, jaką po szesnastu latach odbywają matka i syn, ukazuje niekompletność tych odsłoniętych na początku kart. Autorka ciągle – do ostatnich stron – ma w rękawie kilka asów. Używa ich z rozmysłem, pojedynczo; dzięki temu zdecydowanie wygrywa partię, bo ta historia ze z góry znanym zakończeniem zmienia się w zaskakującą, pełną niespodzianek opowieść. I właśnie dlatego stanowiąca ramy powieści wyprawa nie przypomina sentymentalnej wycieczki, lecz raczej podróż w głąb życia – przeoranego pługiem wojny podobnie jak cała sarajewska rzeczywistość.

Ciekawa treść, niespodziewane zdarzenia oraz odważne poruszanie tak trudnych kwestii jak bezpłodność czy ludobójstwo to nie jedyne zalety tekstu Margaret Mazzantini. Do fenomenu Powtórnie narodzonego przyczynia się także poetycka wrażliwość autorki, zgrabnie wplecione porównania i metafory, nie tylko nie zaburzające rytmu tekstu, ale wręcz nadające mu nowe, głębsze wymiary. Trudno nie dostrzec też ogromnego wyczulenia Mazzantini na szczegóły oraz najdrobniejsze nawet ruchy, gesty, zmiany wyrazu twarzy – być może wynikającego z aktorskich doświadczeń pisarki. I to chyba właśnie ta pokrojona rzeczywistość, skrawki prawdziwego życia, zszyte w literacki gobelin, nie pozostawiają obojętnym wobec książki.

Książki wciągającej i angażującej. Nie wpuszczającej na swoje karty banału. Daleko w tyle pozostawiającej filmową adaptację.

Książki, którą warto przeżyć.

Kup książkę

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2014-07-03, Przeczytałam,
Podróż nadziei   Podróż nadziei… Słowa pozostałe na dnie pamięci po kolejnym dniu. Przeczytałam je w aptece na szklanej skarbonce ustawionej przy kasie. Nad otworem na monety ktoś przykleił taśmą zdjęcie dziecka, jednego z tych, dla których szansą na odzyskanie zdrowia jest operacja za granicą, a wiec podróż, podróż nadziei właśnie. Tymi słowami zaczyna się powieść zrodzona z miłości i bólu, powieść banalna w swej tematyce, ale jednocześnie głęboka i prawdziwa.   Bohaterka Powtórnie narodzonego Margaret Mazzantini również wyrusza w podróż. W opublikowanej nakładem wydawnictwa Sonia Draga książce ta wyprawa ma jednak metafizyczny charakter. Podróży w przestrzeni towarzyszy bowiem podróż w czasie – wraz z bohaterką wracamy wspomnieniami do lat, do wydarzeń, które ukształtowały jej życie, które odcisnęły na niej piętno i dały jej to, co ma najcenniejszego – syna. Chaos, który wkrada się do książki, który powoduje przenikanie się przeszłości i teraźniejszości, jest w istocie zabiegiem celowym i jest doskonale przez autorkę kontrolowany. Podobnie jak poetyckość obrazów, niekiedy brutalnych, naznaczonych piętnem wojny, a jednak pięknych w swej surowej wymowie.   Poznajemy Gemmę, pięćdziesieciotrzyletnią kobietę, spełnioną mężatkę, która decyduje się na podróż śladami ...

Avatar użytkownika - Charlotte5
Charlotte5
Przeczytane:2015-06-14, Ocena: 6, Przeczytałem,
Piękna. Dawno nie czytałam tak przejmującej, smutnej historii o życiu i poszukiwaniu szczęścia. Teraz pora na film.
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-08-16, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014, Z własnej biblioteczki,
Gemma i jej 16-letni syn jadą do Sarajewa. Dla niej jest to zmierzenie się z przeszłością, ze swoją wielką miłością Diego, ze swoją bepłodnością, bałkańską wojną. Dla chłopca jest to próba odnalezienia własnej tożsamości. Opowiada o wielkich emocjach, wzbudza w nas jeszcze większe. Obraz wojny, obraz człowieczeństwa sprowadzający się do odwracania głowy na widok umierających ludzi, jest porażający. Bardzo mocna lektura!
Nie potrafię jednoznacznie ocenić tej książki. Napisana jest chaotycznie, ciężko się czytało. Autorka stosuje dziwne porównania, bohaterowie podejmują dziwne decyzje. Poruszonych jest tu wiele trudnych tematów - od bezpłodności, po zbrodnie wojenne. Najwięcej jednak uwagi autorka poświęca człowiekowi, decyzjom, jakie podejmuje. Historia wstrząsająca, niezwykła, niebanalna.
,,Powtórnie narodzony" to wspaniała opowieść. Nic więc dziwnego, że zainteresowała ona producentów filmowych. Mam nadzieję, że zainteresuje również szerokie grono czytelników w Polsce, bowiem jest to historia z pozoru zwyczajna, a jednak potrafi wycisnąć z czytelnika wiele, bardzo wiele łez. Powieść ta jednak nie tylko wzrusza, ale jednocześnie nadaje inne spojrzenie na świat. Dramat, jaki rozgrywa się w tle, pozwala na zadanie sobie kilku istotnych pytań. Dogłębną interpretację pozostawiam jednak każdemu, kto zdecyduje się na lekturę tej książki. Niczego nie straci, a zyska bardzo wiele. Na przykład wiele pamiętnych chwil z lekturą. Bo o niej, tak naprawdę, trudno będzie zapomnieć. Polecam!
Avatar użytkownika - KarenKa
Ocena: 6, Chcę przeczytać,
Nikt nie ocali się sam
Margaret Mazzantini0
Okładka ksiązki - Nikt nie ocali się sam

Opowieść o ogniu i popiołach uczucia między dwojgiem ludzi, którzy dla siebie przekraczają granice norm moralnych, choć jeszcze niedawno sami je...

Blask
Margaret Mazzantini0
Okładka ksiązki - Blask

Czy kiedykolwiek starczy nam odwagi, by być sobą? Guido i Costantino mieszkają w jednej kamienicy w samym sercu Rzymu. Choć żyją blisko siebie, ich charaktery...