Recenzja czytelnika granice.pl

Wydawnictwo: Dobra Literatura
Data wydania: 2012-09-17
ISBN: 978-83-933290-9-0
Dodał/a recenzję: agatrzes

Głównym bohaterem książki jest Piotr Adamczyk - oczywiście nie ten, który grał papieża, lecz redaktor wrocławskiej gazety, który przypadkowo nazywa się tak samo jak gwiazda kina. Na tym podobieństwo obu panów się kończy, choć ta zupełnie przypadkowa zbieżność w pewnym stopniu odbija się na życiu mniej sławnego Piotra. Bohater książki jest mężczyzną samotnym, który tęskni za miłością, żyje wspomnieniami o dziewczynie sprzed lat - Marysi Jezus. Ogląda się za kobietami, ale w każdej szuka choć namiastki ukochanej. I nagle w jego życiu pojawia się Magdalena , a na skrzynkę mailową napływają gorące wiadomości od tajemniczej Miriam. W życiu bohatera zaczynają zachodzić zmiany nie tylko w sferze uczuć, ale także i w pracy, ponieważ właściciele postanawiają dostosować czasopismo do potrzeb rynku. Ale czy Piotr Adamczyk jest na to wszystko gotowy?

Samotny mężczyzna, pragnący miłości i bliskości kobiety, stałego związku, który wypełniłby pustkę, jaka została po Marysi. Żyje przeszłością, nie dba o dietę, spożywa wysokowydajne klopsy ze starego mięsa i mrożoną pizzę z supermarketu, czyta książki, ogląda filmy porno i oddaje się innym męskim rozrywkom. Spotkanie Magdaleny jest dla niego jak promień słońca w deszczowy dzień. Zaczyna wreszcie żyć, choć nie wszystko przebiega zgodnie z planem. Tak, Piotr Adamczyk przyciąga do siebie nieszczęścia, a kiedy bardzo mu zależy, zawsze dochodzi do katastrofy. Jest skarbnicą genialnych pomysłów, które z reguły mają zakończenie nie takie, jakiego się spodziewał. Jeżeli wydaje się Wam, że dużo widzieliście, to z Piotrem Adamczykiem odkryjecie świat na nowo. Pokaże on najnowsze zastosowanie prezerwatyw, podryw na zakupy i nauczy poznawać ludzi nie po słowach, które mogą być złudne, a po przedmiotach, które mówią więcej, niż byśmy chcieli

Wszyscy, którzy myśleli, że mężczyzna to istota nieskomplikowana, skupiająca się na potrzebach podstawowych: najeść się, wyspać i do piersi przytulić, będą po lekturze książki Adamczyka zaskoczeni. Okazuje się bowiem, że zdarzają się jednostki wrażliwe, błyskotliwe, potrafiące odbierać informacje z otoczenia, takie, u których horyzont sięga ponad czubek własnego nosa. Piotr Adamczyk ma bardzo ciekawe przemyślenia: widzi, słyszy, analizuje i wyciąga wnioski. Czasem popełnia błędy, ale przecież nikt z nas nie jest doskonały. Polubić go można za to, że jest tak najzwyczajniej normalny, że nazywa po imieniu to, o czym wszyscy wiedzą, ale czego głośno powiedzieć nie wypada.

Książka nasycona jest poczuciem humoru, które momentami doprowadzić może do łez, a przemyślenia głównego bohatera i komizm niektórych sytuacji wywoływać mogą niekontrolowane wybuchy śmiechu. Nie to jest jednak w powieści najważniejsze. Do refleksji zmusza przedstawiony obraz współczesnego społeczeństwa, nastawionego na konsumpcjonizm i zasadę zysku ponad wszystko. Obserwujemy mechanizmy i sposoby manipulacji, jakiej jesteśmy poddawani. Większość z nas ma tego świadomość, ale Piotr Adamczyk pokazuje to bardzo, wylewając kubeł zimnej wody na głowy wielu czytelników.

Ciekawe swoją drogą, ile Piotra Adamczyka - autora jest w Adamczyku-bohaterze, ile przedstawionych sytuacji wydarzyło się naprawdę, a ile jest w książce fikcji? Bo przecież nie jest to książka biograficzna, autor jedynie użyczył swojego imienia i nazwiska bohaterowi. Z okładki dowiedzieć się można, że autor przez kilka lat pełnił funkcję redaktora naczelnego w „Słowie Polskim” - największym dzienniku na Dolnym Śląsku, tak samo jak wykreowany przez niego bohater literacki. Ale czy pozostałe wydarzenia miały miejsce? Tego możemy się tylko domyślać.

Pożądanie mieszka w szafie to jedna z lepszych powieści, jakie czytałam, pozwalająca wejść w świat samotnego mężczyzny, szukającego szczęścia w świecie, w którym prawie wszystko jest na sprzedaż. To książka skłaniająca do przemyśleń i dająca dużo pozytywnej energii i uśmiechu. Każda dziewczyna powinna sprawdzić, jak wygląda miłość z punku widzenia faceta. Przekonać się o tym, że nie tylko kobiety potrafią marzyć i śnić.
justsmileback plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Genialna, pełna humoru i namiętności powieść Piotra Adamczyka! Pełne szczerości wyznania mężczyzny, który poszukuje w innych kobietach cech ukochanej, którą niegdyś opuścił. Literatura moim zdaniem typowo kobieca. :) Jest tak świetna, ze nawet nie trzeba jej polecać. :)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Bo zobaczyłam nazwisko autora. Pomyślałam oczywiście w tym momencie o aktorze Piotrze Adamczyku. Co też za książkę on napisał?

Ależ duże było moje zdziwienie, gdy okazało się, że to zupełnie inny mężczyzna. Nie czytałam żadnych wcześniejszych opisów książki ani recenzji, więc nie wiedziałam, czego się spodziewać. Jednak zaczęłam czytać i strona po stronie zaczęłam się coraz bardziej wciągać w historię czterdziestoletniego mieszkańca Dolnego Śląska, dziennikarza w jednej z lokalnych gazet, samotnego, marzącego o miłości singla.

Przyznam, że była to lektura inna, niż wszystkie dotychczasowe. Mogłam wniknąć w myśli mężczyzny, poznać jego spojrzenie na wiele rzeczy. To było naprawdę fascynujące doświadczenie.
Kim jest główny bohater? To Piotr Adamczyk. Jest samotny - to już wiemy. Pragnie poznać kobietę swojego życia, jednak ciągle każdą porównuje z młodzieńczą miłością - Marysią Jezus. W zasadzie to w każdej poznanej kobiecie szuka Marysi Jezus.
Gdzieś tam po drodze spotyka Magdalenę, później zaczyna flirt w sieci z byłą dziewczyną aktora Piotra Adamczyka ale wszystko zmierza do Marysi Jezus.

Książka nasycona jest humorem, przyjemną erotyką (nie jest to kolejny kiepski Grey), ale również zmusza do refleksji na temat dzisiejszego świata, tego, że żyjemy teraz jedynie dzięki sieci. Jak nie można ,,wyguglować" naszego nazwiska, nie ma nas. Jesteśmy nastawieni na konsumpcję, na chore dążenie do zysku bez względu na konsekwencje, padliśmy ofiarą manipulacji zarówno ze strony mediów jak i sklepów, w których robimy zakupy.
Dobry marketing to w zasadzie już sukces.

I tak sobie myślę, czy ta zbieżność nazwisk autora i aktora to też nie jest marketing? Przecież ja właśnie dzięki temu sięgnęłam po tę książkę. Gdyby ją napisał Jan Kowalski pewnie nawet nie zwróciłabym na nią uwagi...
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
W tej książce przepełnionej rubasznymi żartami, spod wyśmienitego humoru prześwituje sarkastyczny obraz otaczającej nas rzeczywistości. Autor pięknie pokazuje tęsknotę za drugą osobą. I pragnienie bycia kochanym i posiadania osoby do kochania. Koniecznie zajrzyjcie przez dziurkę od klucza, w której mieszka samotność. Poznajcie Piotra Adamczyka, Marysię Jezus i cały wachlarz otaczających go "M" pań.
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-11, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Właśnie przed chwilą skończyłam czytać książkę zatytułowaną "Pożądanie mieszka w szafie" autorstwa Piotra Adamczyka. Przyznam się szczerze, że padłam ofiarą chwytu marketingowego. Pomyślałam, że to pozycja napisana przez znanego aktora. Jednak jak się okazało autorem tego utworu jest inny Piotr Adamczyk, który także często odczuwa dyskomfort z powodu tego rodzaju pomyłek. Zdarza się to w różnych sytuacjach, ponieważ nie tylko ja słyszałam o tym dość sławnym aktorze...

Jednak wracając do meritum. Książka ukazuje perypetie redaktora naczelnego "Słowa Polskiego", jednej z bardziej znanych gazet na Dolnym Śląsku. Piotr to samotny, 40-letni mężczyzna, desperacko poszukujący swojej drugiej połówki. W każdej napotkanej kobiecie próbuje ujrzeć to "coś". Ciągle jest wystawiony na liczne próby, gdy zewsząd pojawiają się seksowne kobiety. Nawet otwierając swą skrzynkę pocztową natyka się na tajemnicze emaile od nieznanej Miraim. Stale tęskni za bliskością, ciepłem kobiecego ciała. Jednak najczęściej budzi się samotnie w swym łóżku. Ciągle wspomina swą dawną miłość. Codziennie wystawiony jest na ostracyzm społeczeństwa. Obawia się zwolnienia z pracy. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia. Poznaje Magdalenę. Później zaczyna śledzić byłą dziewczynę tego drugiego Piotra Adamczyka. Zaczyna się wiele dziać.

W tle przygód głównego bohatera możemy natrafić na ciekawe spostrzeżenia autora. O naszej codzienności zdominowanej przez dążenie do zysku. O niebezpieczeństwach czyhających na klienta w hipermarketach. O tym, jak mężczyźni widzą kobiety. O zmianach w doborze tematyki w mediach podyktowanych chęcią wzrostu sprzedaży czy oglądalności. O moim kochanym Wrocławiu, w którym pisarz osadził fabułę. I wreszcie o społeczeństwie - czyli nas samych, którzy ulegamy wszelkim manipulacjom. Zmieniamy się w biernych odbiorców, zalewanych zewsząd nic nie znaczącymi informacjami. Przecież chodzi jedynie o zaszokowanie nas. A ci, którzy próbują przedrzeć się przez ten szum z kulturą wyższą, niestety giną wśród natłoku homogenicznej (seksualno-przemocowej) papki.

I właśnie o tym pisze autor. I nie owija niczego w bawełnę. Wszystko ubarwia ironią i humorem. Momentami odnosiłam wrażenie jakby pisał o sobie. W trakcie lektury często się śmiałam, jednak cała historia nie wydaje się już aż tak wesoła. Dlaczego? Ponieważ ukazuje prawdę o czasach współczesnych. Absurdy z jakimi stajemy twarzą w twarz każdego dnia. O tym jak zatraciliśmy się w nowych technologiach. O tym, że wyznacznikiem wartości człowieka jest to czy można go "wygooglać". Moim zdaniem to wszystko tworzy dość smutny obraz nas samych. I dlatego uważam, że powinniście poznać tą pozycję jak najszybciej. Może jeszcze nie jest za późno, abyśmy się przebudzili...

koshi plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Książkę Piotra Adamczyka pt. ,,Pożądanie mieszka w szafie" można by porównać do wielkiej komedii pomyłek. Autor nazywa się identycznie, jak pewien znany aktor, dlatego też ludzie biorą go za kogoś innego. Wynikają z tego całkiem zabawne sytuacje. Jego umysł przepełniony jest fantazjami erotycznymi, jak u każdego zdrowego, dojrzałego mężczyzny. Miota się między różnymi partnerkami, a nie zwraca uwagi na tę, która faktycznie coś do niego czuje. Demaskuje też często absurdalne prawa marketingowe oraz techniki manipulacji konsumentem.
Przyznam się, że trochę przeszkadzało mi to, jak nazywała się jedna z bohaterek - Marysia Jezus. Odbierałam to jako drwienie z religii. Książkę jednak jak najbardziej polecam, ponieważ przepełniona jest doskonałym humorem, ukazuje prawdziwe życie i potrzeby mężczyzny-samotnika. Wiele też można dowiedzieć się o nas - kobietach. I o tych trudnych czasach, w których przyszło nam żyć. Warto spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość oczami ironizującego dziennikarza. Potrafi on barwnie opisać sprawy, nad którymi normalnie się nie zastanawiamy. ,,Pożądanie mieszka w szafie" pełne jest też zwrotów akcji, a nawet wątków sensacyjnych, co nadaje tempa, budzi zaciekawienie. Na tej powieści absolutnie się nie zawiodłam.
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Autografy/Dedykacje,Mam,Recenzenckie/Autorskie,
Książka ta jest debiutem powieściowym autora o aktorsko brzmiących personaliach, który to fakt bardzo umiejętnie wykorzystał on w opisanej historii, bo któż z nas nie kojarzy Piotra Adamczyka "tego, który grał papieża" ;)...

Powieść wręcz eksploduje poczuciem humoru, a niekiedy także sporą dozą zdrowych - ironii i sarkazmu. Połączenie postaci Piotra Adamczyka i Marysi Jezus, jeśli chodzi o lekkość pióra pozwalającą pisać z tak oczywistym przymrużeniem oka chyba mówi samo za siebie...

Jednakże pod płaszczem zabawnej historii kryje się opowieść o głęboko ukrytych uczuciach i silnych emocjach przeżywanych przez każdego z bohaterów w indywidualny sposób...

Autor słowem odmalowuje niekiedy bardzo trudne relacje międzyludzkie, w tym także te damsko-męskie. Tęsknotę człowieka za tym, by kochać i być kochanym... Uświadamiamy sobie, iż nieustanne poszukiwanie miłości i akceptacji przez istotę ludzką jest ponadczasowe... I nawet dzisiejszy, na ogół konsumpcyjny styl życia nie jest w stanie tego pragnienia unicestwić, może je jedynie na jakiś czas zepchnąć jeszcze bardziej w głąb nas samych...

Jeśli macie ochotę uśmiechnąć się wielokrotnie czytając tę nietuzinkową historię, a jednocześnie zapoznać się z jej głębszym przesłaniem koniecznie zajrzyjcie przez dziurkę od klucza do szafy, w której mieszka pożądanie...

Gorąco polecam!
amis Linia koment