Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pożegnalny blues

Ian Rankin

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7359-814-0
Liczba stron: 478
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Heautoskop

Ian Rankin zaczął pisać pierwszą książkę o przygodach detektywa Rebusa ponad 20 lat temu. Stworzył postać 40-letnią i postanowił, że czas jego powieści będzie biegł symetrycznie do czasu realnego. W związku z tym przez kolejne 16 książek Rebus starzał się, obchodził urodziny itd. W siedemnastej powieści o tym inspektorze -  "Pożegnalnym bluesie" - główny bohater ma już 60 lat, a to znaczy, że według obowiązującego w Szkocji prawa pracy, musi przejść na emeryturę. I rzeczywiście akcja książki rozgrywa się na przestrzeni kilku ostatnich dni dzielących Rebusa przed emeryturą.

Decyzja o uzależnieniu czasu powieści (tj. czasu całej serii) od czasu rzeczywistego niesie ze sobą kilka konsekwencji. Pierwsza, to kreowanie postaci dynamicznej, bohatera, który zmienia się z czasem, na skutek życiowych doświadczeń - co w przypadku Rebusa oznacza raczej pewne wycofanie się, niż otwarcie na czytelnika. Rebus nie sprawdza się w wielu rolach: nie był dobrym mężem, nie jest lubianym człowiekiem. Jest za to profesjonalistą w takim znaczeniu, w jakim określenie to rozumiał C. G. Jung: Rebus jest człowiekiem w pełni oddanym swojej profesji, dla którego życie staje się pewnym biograficznym projektem, nie autentyczną przygodnością. Stąd perspektywa emerytury jest straszna - tak dla oddanego czytelnika, jak i dla samego bohatera.

Ale nim zabrzmi pożegnalny blues, inspektor Rebus ma do rozwiązania jeszcze jedną sprawę: zabójstwo rosyjskiego poety Aleksandra Todorowa. Jego śmierć zbiega się z wizytą w Edynburgu grupy rosyjskich biznesmenów o ogromnych wpływach, ogromnych pieniądzach i - jak łatwo się domyślić - ogromnych wykroczeniach. Ta zbieżność jest aż nazbyt narzucająca się, jednak ze względu na dobro politycznych kontaktów między Szkocją a Rosją, sprawa powinna zostać szybko wyciszona. Rebus, któremu zależy bardziej na sprawiedliwości niż dobrych kontaktach politycznych państwa, zostaje zawieszony. Od tej pory sprawa - która nabiera powagi wraz z kolejnym morderstwem - prowadzona jest dwutorowo: przez partnerkę inspektora, sierżant Siobhanę Clarke, oraz przez zawieszonego Rebusa, co paradoksalnie daje śledczym większy wachlarz możliwości. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na kolejną konsekwencję przypisania czasu powieści do czasu realnego: Rankin może przez to reagować na aktualne tematy i przemiany w świecie. W "Pożegnalnym bluesie" przygląda się separatystycznym tendencjom Szkocji, która ma aspiracje wystąpienia z unii Wielkiej Brytanii - pomóc w tym mają środki finansowe postkomunistycznych potentatów.

Przez 20 lat inspektor Rebus się zestarzał. Ja także posunąłem się w latach, i chyba jestem już za stary, by dać się ponieść przez taki kryminał. Ciężko mi znieść ironiczny dystans, który powstaje, gdy w kolejnej książce kolejnego autora czytam o bohaterze, który jest nielubianym detektywem-indywidualistą, mającym na tydzień przed przejściem na emeryturę rozwiązać ostatnią sprawę morderstwa, które okazuje się wierzchołkiem wielkiej piramidy powiązań przestępczo-politycznych. Pomaga mu w tym kobieta, która od początku do końca jest "partnerką", ale znaczenie tego określenia zmienia się, przechodząc od pracy do życia prywatnego. W całą sprawę wmieszany jest też dawny, wieloletni wróg numer jeden głównego bohatera. Na końcu książki czeka zaskakujący finał, który oczywiście jest wszystkim, tylko nie prawdziwym zaskoczeniem. I choć książka jest naprawdę dobrze napisana i ciekawa, to szablonowość tych rozwiązań tak bardzo się narzuca, że nie sposób poddać się urokom narracji.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2014,
Serię z Johnem Rebusem zaczęłam od tomu, w którym inspektor żegna się z pracą, zostaje mu kilka dni do przejścia na emeryturę. Miał to być czas podsumowań, wyciągania z półki akt z nierozwiązanymi sprawami. Bohaterowi przyszło się zmierzyć z morderstwem rosyjskiego poety, naciskami przełożonych, naciskami polityków rodzimych, krętactwami biznesmenów rosyjskich, kontaktami z ambasadą ( w tym samym czasie w Londynie otruty zostaje Litwinienko - nie jest to bezpośrednio powiązane ze sprawą ale daje dużo do myślenia śledczym). Wszystko toczy się powoli, wymaga mrówczej pracy, odsiewania kłamstw, matactw od prawdy. Równocześnie toczy się gra między Rebusem a jego odwiecznym wrogiem mafiosem Caffertym, do której to gry dołącza ktoś jeszcze.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: 52 książki 2013,
Nie przepadam za kryminałami z polityką w tle. Toteż nie wciągnęła mnie cała ta sprawa niepodległości Szkocji, układów i układzików pomiędzy Rosjanami a innymi mafiozami, czy waśni między poetą a jego ojczyzną. Spodobał mi się za to motyw pornografii rodem z "Big Brothera".
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Siedemnasta i ostatnia powieść z cyklu o insp.Rebusie. Wydana w 2007 roku, oryginalny tytuł: Exit Music.
Nektrus plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Ciekawa pozycja na wakacje!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Pożegnalny blues Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Pożegnalny blues Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Pożegnalny blues Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Pożegnalny blues Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Pożegnalny blues Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów