Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pozytywne życie. O profilaktyce HIV/AIDS dla edukatorów

Agnieszka Walendzik-Ostrowska i Joanna Dec

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2012-12-04
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 978-83-935651-0-8
Liczba stron: 158
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Występujący na całym świecie zespół nabytego niedoboru odporności (AIDS) charakteryzuje się bardzo niskim poziomem limfocytów, przez co dochodzi do wyniszczenia układu immunologicznego. Ryzyko zakażenia wywołującym ową chorobę wirusem HIV uzależnione jest od drogi narażenia (stosunki seksualne, transfuzje krwi, dializy, przeszczepy, tatuaże). Ze względu na brak możliwości całkowitego usunięcia z organizmu czynnika chorobotwórczego, warto skupić się na profilaktyce. Książka Pozytywne życie jest kontynuacją edukacyjnego projektu, który został skierowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Mieszcząc się w ramach zadania publicznego pod nazwą Działania w zakresie zwiększenia wykrywalności zakażeń HIV oraz ograniczenia rozmiaru ryzykownych zachowań, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, projekt zaowocował nakręceniem kilku krótkich filmów przeznaczonych do wykorzystania podczas zajęć edukacyjnych.


Publikacja oficyny Impuls złożona jest z dwóch zasadniczych części. Pierwsza, składająca się z aktualnych informacji dotyczących medycznego, psychospołecznego i kulturowego aspektu zachorowalności oraz założeń profilaktyki HIV (odniesienie do zachowań seksualnych i związanych z przyjmowaniem narkotyków), została uzupełniona o kompendium metodyczne. Zamieszczono w nim szczegółowe porady dotyczące budowania i realizowania programów profilaktycznych oraz konstruowania scenariuszy zajęć. Omówiono również zasady i metody pracy z grupą (z naciskiem położonym na dzieci i młodzież), a także kompetencje, umiejętności i warunki, jakich nie może zabraknąć w pracy z młodymi ludźmi.


Oddana do rąk edukatorów pozycja bez wątpienia przyniesie oczekiwane rezultaty. Prosty i całkowicie zrozumiały sposób przekazu umożliwia przyswojenie podanych treści. Pomocą służą zamieszczone w Aneksie scenariusze zajęć, w których jasno określono grupę docelową, cele, metody i formy pracy oraz szczegółowy program. Przydatna będzie również Mapa zachowań seksualnych i Mapa stylu życia. Tekst wzbogacono o liczne tabele (wraz z podaniem źródła) i schematy (ich spis zamieszczono przed Aneksem), rysunki, wyliczenia i wypunktowania. Całość wzbogacono o bogatą bibliografię, przypisy oraz adresy stron internetowych, na których można uzyskać dodatkowe informacje.


Książka Pozytywne życie. O profilaktyce HIV/AIDS jest lekturą specjalistyczną. Podane treści winny być wykorzystane wraz z filmami edukacyjnymi „Świadome horyzonty życia” (do pobrania ze strony www.pozytywnezycie.pl). Skorzystanie z propozycji oficyny Impuls bez wątpienia okaże się metodą w pełni trafioną. dzięki niej bowiem edukowana młodzież będzie miała szansę zrozumieć, dlaczego tak ważna jest profilaktyka HIV.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-04-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów