Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znacie

Andrew Marr

Ocena ( 4 osoby )
4.2
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2012-09-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9-788393-375837
Liczba stron: 398
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: koshi

Prawdziwa królowa. Elżbieta II jakiej nie znamy Andrew Marra to książka niezwykła, pokazująca nie tylko życie samej monarchini, ale też całej dynastii Windsorów. Jej autorem jest brytyjski dziennikarz i komentator polityczny, który w tym wypadku wzniósł się na wyżyny obiektywizmu i neutralności, unikając oceny oraz krytykanctwa.

 

Marr początkowo opowiada całą historię dynastii, nie ukrywając najdrobniejszych i najbardziej niewygodnych faktów. Następnie przechodzi do dzieciństwa samej Elżbiety, która już od najwcześniejszych lat była wdrażana do obowiązków. Ojciec stopniowo wprowadzał ją w zajęcia i rytuały, jakie miały jej kiedyś dotyczyć. Nigdy nie buntowała się wobec swojej roli, pogodziła się z losem, nie narzekała, poważnie podchodziła do nadziei, jakie z nią wiązano. Swe późniejsze władanie uważała za powołanie i misję. Szybko przejęła zachowania i poznała idee rządzące w domu. Nikt nie spodziewał się, że przyjdzie jej tak nagle objąć tron - i w tak młodym wieku. Ale stanęła na wysokości zadania.

 

Autor opisuje też wiele przełomowych i istotnych chwil, jak zaręczyny z Filipem Mountbattenem, ślub, narodziny dzieci, koronację, pojawienie się w rodzinie Diany Spencer i jej tragiczną śmierć, pożar w pałacu. Cała historia przedstawiona jest w bardzo konkretny, ale i czasem dość emocjonalny sposób. Odkrywamy życie Elżbiety II niejako "od kuchni".

 

Andrew Marr stwierdza, że aby poznać dobrze samą królową, trzeba by towarzyszyć jej przez kilka miesięcy. Dopiero wtedy można docenić ogrom jej pracy. Codziennie musi ona czytać stosy dokumentów, pokazywać się w różnych miejscach, przyjmować ważne wizyty i serdecznie odnosić się do swych gości.

 

Królowa już od samego początku panowania dzielnie znosi rutynę i obyczaje - chociażby przebieranie się w rozmaite stroje kilka razy dziennie. Wokół siebie roztacza aurę tajemniczości, przez co wzbudza zainteresowanie. Z natury jest osobą raczej nieśmiałą, ale nie daje tego po sobie poznać, wykorzystując swe aktorskie umiejętności. Jest drugim co do długości panowania monarchą w brytyjskiej historii - i do tego raczej pozostaje uwielbiana. Czuje się swobodnie wśród ludzi młodych i skromnych, interesuje się też życiem czarnoskórych i azjatyckich Brytyjczyków. Jest żywym symbolem nie tylko Wielkiej Brytanii, ale też kilkunastu innych narodów. Chociaż nie ma formalnej władzy, nie rządzi krajem, to jednak posiada ogromny autorytet. Wiernie służy swym poddanym. Cały czas stara się pozostawać neutralna i trzeźwa w swych osądach. Do tego ma niezwykle dobrą pamięć. Chętnie parodiuje różne osoby. Już od dziecka kocha konie, uwielbia oglądać ich wyścigi i kibicować. Przy tym jest zupełnie odmienna od swojej matki. Nie odziedziczyła po niej skłonności do flirtu ani zamiłowania do plotek. Rozważnie obchodzi się z pieniędzmi, potrafi zachować dystans do problemów i ma poważne podejście do życia. Zawsze postępuje zgodnie z tradycją, jest kobietą głęboko wierzącą, pewną siebie i opanowaną. Już guwernantki zauważyły kiedyś jej zrównoważenie, umiejętność koncentracji, dobroć i łagodność. Potrafi romantycznie kochać, o czym świadczyło jej zauroczenie księciem Filipem. Nigdy też właściwie nie zrobiła niczego, co byłoby niezgodne z oczekiwaniami lub rolą, jaką pełni. Jest powściągliwą mistrzynią lodowatego spojrzenia, które wypracowała w obliczu braku prywatności, ciągłego obserwowania i - czasem - nielojalności służby. Jej życie było od początku zupełnie inne niż pozostałych obywateli. Nie mogła nawet wyjść do muzeum, bo wzbudzała od razu zainteresowanie i plotki. Szybko nauczyła się też oceniać ludzi i ich zachowania, oczywiście skrycie. Dalekie podróże znosiła cierpliwie, wytrzymale, potrafiąc przez godziny zachować wystudiowany uśmiech na twarzy. Chętnie z nią rozmawiano, gdyż stanowiła uosobienie dyskrecji. Audiencje u królowej porównywano do seansu w gabinecie terapeutycznym.

 

Kluczem do dobrej percepcji królowej przez społeczeństwo było jej szczęśliwe małżeństwo z księciem Filipem. Książę był dla niej wsparciem, dużo energii wkładał w wychowanie dzieci. Kiedyś stwierdził, że nikt nie wybrałby takiego trybu życia, jakie wiedzie królowa. On przecież najlepiej znał ją i jej „program dnia”. Filip był aktywnym i zaangażowanym członkiem rodziny. Prasa, oczywiście, doszukiwała się różnych zgrzytów w tym małżeństwie i niewierności, ale nic takiego nie miało miejsca. Co innego, jeśli spojrzeć na pozostałych przedstawicieli rodu Windsorów.

 

Elżbieta II idzie też z duchem czasów, jest postępowa, nowoczesna, wprowadza zmiany z obowiązujących wcześniej zasadach. Z jednej strony stała się otwarta na media, lecz z drugiej - zachowała wobec nich zdrowy dystans. Dziarsko się trzyma, jak na swój wiek, cały czas jest aktywna, dba o to, aby dobrze się prezentować.

 

W książce Prawdziwa królowa. Elżbieta II jakiej nie znamy urzeka kilka nieznanych wcześniej informacji i faktów. Jak choćby ten, że naród brytyjski był tak zdeterminowany, aby zobaczyć koronację królowej, że wypożyczano lub nawet kupowano specjalnie na tę okazję telewizory. Inną ciekawostką jest obyczaj, zgodnie z którym jeśli gdy królowa zejdzie ze swego jachtu na brzeg i w ciągu minuty lub dwóch się obejrzy, jest to znak, że potrzebuje towarzysza do przechadzki. Zabawny jest też sposób rekrutacji marynarzy na ów jacht.

 

W tej biografii uderza dość krytyczne spojrzenie na osobę Diany Spencer. O ile wcześniej zachowywał obiektywność, o tyle tutaj niejednokrotnie wyraża niepochlebne opinie. Z mediów większość z nas pamięta zapewne zupełnie inny obraz tej kobiety.

 

Inną rzeczą, która nieco przeszkadza na początku lektury, jest niedokładne sprecyzowanie, o którą z Elżbiet chodzi (królowa i jej matka nosiły to samo imię). Jeśli więc były opisywane równocześnie, często można się pogubić. To zapewne błąd ze strony tłumacza, jednak drobnostka ta raczej nie przeszkadza w odbiorze. Wystarczy na chwilę się cofnąć o kilka zdań, by rozeznać, o której z kobiet mowa.

 

Książkę tę naprawdę warto polecić - przede wszystkim osobom zainteresowanym brytyjską monarchinią. Zupełnie nie spora przecież objętość publikacji. Podziw wzbudza za to ogromny wkład pracy samego autora. Dzięki niemu mamy okazję lepiej poznać historię Wielkiej Brytanii, dynastii nią rządzącej oraz ciekawostki dotyczące obecnie panującej monarchini. Biografię tę czyta się znakomicie. Została podzielona na rozdziały i opatrzona dużą ilością zdjęć. Po przeczytaniu tej książki sama królowa wydaje się bardziej ludzka, pełna poczucia humoru i znająca swoje miejsce. Prawdziwa królowa. Elżbieta II jakiej nie znamy to historia kobiety, która potrafiła odnaleźć się w zastanej rzeczywistości i czerpać ze swej roli radość. Mało tego - potrafi sprawiać radość także innym – swoim poddanym i rodzinie. Publikacja Marra zachęcado dalszego wyszukiwania informacji o królowej i brytyjskiej monarchii. Taka powinna być dobra książka – powinna przywiązywać czytelnika i pobudzać do refleksji. Polecam – naprawdę wartościowa pozycja z zakresu literatury faktu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2014 ,
Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii, to postać, która wydawać by się mogło od zawsze była, jest i będzie. Oczywiście "będzie" zostało użyte przeze mnie metaforycznie. Niemniej jednak, to osoba, która obok Jana Pawła II przewijała się przez całe moje życie. Andrew Marr, autor książki o Elżbiecie II, zaprasza czytelników w podróż wehikułem czasu. Za jego sprawą poznajemy początki panowania dynastii Windsorów, dostajemy w pigułce historię Wielkiej Brytanii, towarzyszymy młodziutkiej księżniczce Elżbiecie w stawianiu pierwszych kroków w "Firmie", przechodzimy razem z nią przez kryzysy polityczne, szczęśliwe i nieszczęśliwe chwile w życiu osobistym.
Czy Elżbieta II jest osobą szczęśliwą? Nie wiem. Osobiście odnoszę wrażenie, że nie do końca. Bycie królową kojarzy nam się z władzą absolutną, jednak w Anglii monarchini nie ma władzy wykonawczej. Jest po prostu "porcelanową lalką", "marionetką", którą steruje i kieruje rząd. To od niego zależy gdzie i kiedy pojedzie z wizytą, to on ustanawia prawo. Jej rolę można streścić w dwóch słowach-kluczach: wyglądać i uśmiechać się. Życie jej i członków rodziny królewskiej jest na świeczniku. O nich się mówi, o nich się pisze i to nie zawsze dobrze. Mimo wzlotów i upadków wydaje się, że monarchia w Wielkiej Brytanii ma się dobrze. Ostatnio rekordy popularności odnotował ślub księcia Williama i Kate. Wielu zastanawia się, jaką rolę odegra ta młoda, wywodząca się z ludu kobieta, czy zyska taką popularność jak księżna Diana?
Andrew Marr starał się napisać obiektywną, rzetelną biografię królowej, jednak momentami ocenia, przemyca na karty książki swoje sympatie i antypatie.
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-07, Na półkach: Przeczytałem,2012,

Tę rodzinę zna cały świat. Ten kraj rokrocznie odwiedzają miliony turystów. Ten kraj był kolonialnym mocarstwem. Tego języka uczą się miliony ludzi na całym świecie. Z tego kraju wywodzi się wiele wybitnych osobowości z różnych dziedzin sztuki czy kultury. Wielka Brytania-wielka pod każdym względem. Od 59 lat na czele tej monarchii stoi Królowa Elżbieta II.  2 czerwca 2013r. stała się najdłużej panującym władcą Wielkiej Brytanii.


Ale jaka właściwie jest królowa. Czy przypisywany jej chłód, dystans i obojętność (chociażby w sytuacji, gdy księżna Diana zmarła) jest uzasadniony? Czy to prawda, że żonę swego wnuka Wilhelma traktuje, jak kobietę z ludu? Ostatnio słyszałam, że księżna Katarzyna musi dygać przed "rodzonymi" członkami książęcej rodziny. Jeśli byłaby to prawda, to byłoby  poniżające dla przyszłej żony króla Wilhelma.A wspomnę, że matka Elżbiety II pochodziła z ludu. Obserwatorzy od zawsze próbują rozgryźć, co się dzieje za tym "ponurym" usposobieniem. Wielu podejmowało się próby pisania rzetelnych biografii, choć wiadomo, że jest to utrudnione z wielu względów. Sylwetka Elżbiety II przeniesiono również wielokrotnie na duży ekran. Najbardziej pamiętny jest film pt. "Królowa" z Helen Mirren w roli głównej z 2006r. Aktorka za tę rolę otrzymała Oskara. Być może niektórzy z Was oglądali również "Jak zostać królem". Jest to historia Jerzego VI, ojca królowej, który boryka się z przypadłością jąkania oraz strachem przed publicznymi. Czemu wspominam o Jerzym VI? Ponieważ król miał brata, który był naturalnym następcą trony. Jednak zrzekł się on trony, by poślubić rozwódkę. Gdyby nie ten fakt Elżbieta II zapewne cieszyłaby się życiem z dala od dworu i polityki. 


Autorem biografii królowej jest Andrew Marr-dziennikarz i obserwator brytyjski. Autor w książce stara się przedstawić prawdziwą twarz królowej. Robi to przez pryzmat wychowania jej przez rodziców, jak i wydarzenia, które wpływały i wpływają nadal na jej wizerunek. Autor wspomina, że gdyby królowi Jerzemu VI i jego żonie Elżbiecie Bowes-Lyon urodził się jeszcze syn, to on byłby królem bez znaczenie którym byłby dzieckiem. Ponoć Elżbieta będąc dziecka modliła się o brata. Stało się inaczej i to ona po śmierci ojca stanęła na czele monarchii. Według ludzi z którymi ona pracuje (a ja zawsze myślałam, że ona jest istnym figurantem) wypowiadają się oszczędnie, ale i z wielką sympatią. Dziennikarz przytacza wiele zwyczajnych, rodzinnych wydarzeń, często dramatycznych, gdzie wyłania się obraz królowej sympatycznej, empatycznej, wyrozumiałej oraz bardzo dyskretnej (pamiętajmy, że nigdy nie udzieliła wywiadu telewizji, ale i nie ujawnia ona swoich rozmów z kolejnymi przedstawicielami rządu).


Królowa też jest opisana jako osoba, której niełatwo było iść z duchem czasu. Jej zacofania wynikało z różnych kwestii. Opisany jest również stan majątku rodziny królewskiej. Można się dowiedzieć, że do rodziny królewskiej należy np. dno morza, najsłynniejsze ulice i budowle w Londynie itp. Są również opisane niełatwe relacje między księciem Filipem a jego synem księciem Karolem. Podoba mnie się np. fakt, ze w całym uwielbieniu dla królowej Marr nie bał się określić Elżbiety, jako osoby bez wykształcenia. Marr nie bał się poruszać także tematów trudnych i tabu. Jednak wniosek jest jeden. Na zewnątrz królowa jesy oschła, bo tego się od niej oczekuje!


Książka jest zbiorem informacji nie tylko z o samej rodzinie królewskiej, ale też wiedzy historycznej, politologicznej, kulturalnej itp. Jest to szerokie kompendium wiedzy i jakbym chciała wszystkie wątki opisać zajęłoby to wiele czasu i podchodziłoby pod książkę. Dlatego sami się musicie przekonać czym ujęła mnie ta pozycja. Bo to nie tylko treść, ale i zdjęcia i wszystko czego należy szukać w takiego rodzaju publikacji.

gocha plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2013,Mam,
Tegoroczny, diamentowy już, jubileusz Elżbiety II siłą rzeczy zaowocował prawdziwym wysypem przeróżnych biografii, artykułów i opracowań na temat szacownej jubilatki. Z wielu takich pozycji, przeważnie błahych, plotkarskich i koncentrujących się na skandalach, wyróżnia się znacząco książka dziennikarza politycznego, Andrew Marr'a. Autor "Prawdziwej królowej" jest znanym szkockim dziennikarzem, który swoją trzydziestoletnią już karierę rozpoczynał od relacji z parlamentu, by potem samodzielnie kierować kolumnami takich gazet, jak "The Economist" oraz "The Independent". Następnie przeszedł do BBC, gdzie wsławił się licznymi wywiadami ze znakomitościami politycznej sceny oraz wyprodukował kilka seriali dokumentalnych, wśród których był także materiał:
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Królowa Elżbieta II jest ikoną, wręcz elementem stały, nierozerwalnie związanym ze Zjednoczonym Królestwem. Andrew Marr podjął się rzeczy karkołomnej - postanowił napisać bezstronną politycznie biografię królowej, która nie udziela wywiadów, nie wydaje książek, nie pozwala sobie i rodzinie, którą równie niepodzielnie włada, na jakiekolwiek zbędne komentarze. Pojawia się kobieta nieśmiała, pełna profesjonalizmu, który doceniają jej polityczni zwolennicy i premierzy-stali bywalcy na audiencjach.
To także, po części, historia o rozpadającym się Imperium, o tym, co czeka Commonwealth po ewentualnej śmierci monarchini i bardzo duża część historii współczesnej. Królowa Elżbieta II to podstawa do napisania tej książki, ale myślę, że równie ważna jest jej rodzina (historia kończy się właściwie po ślubie Williama i Kate Middleton).
Dla nas pozostaje świetnym materiałem historycznym, bo jej biografia wystarczy do zapełnienia paru tomów historycznych akt, od Churchilla po Jelcyna.
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znacie Rosyjski romans
Meir Shalev
Okładka - Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znacie Paradoks
Igor Brejdygant
Okładka - Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znacie Imperium miłości Tom II
Nermin Bezmen
Okładka - Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znacie W kuchni mamy i córki
Katarzyna Meller
Okładka - Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znacie Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka
Krzysztof Tomasik
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów