Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Prawie wszystko o... Dinozaury

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2014-02-05
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 978-83-7660-795-5
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Dinozaury fascynują wszystkie chyba dzieci. Są bohaterami książek, kreskówek, gier, kolorowanek. Zdobią koszulki, występują jako zabawki. A jednak wciąż mało o ich wiemy. Publikacja wydawnictwa Jedność pozwala w przystępny, a zarazem naukowy sposób tę sytuację zmienić.

 

Dostajemy oto rzetelne źródło wiedzy o tych stworzeniach wraz z bogatą dokumentacją, faktami naukowymi, wypowiedziami badaczy, realistycznymi rysunkami, wykresami i tabelami. Tak powstaje książka, która może stanowić doskonałe uzupełnienie szkolnej wiedzy, a przy tym sposób na poszerzanie swoich zainteresowań.

 

Tym bardziej, że Prawie wszystko o… dinozaurach pokazuje szerszy kontekst - tak archeologiczny, jak i biologiczny. Dla młodszych będzie to po prostu fascynujący album z dinozaurami, a dla starszych - prawdziwa skarbnica ciekawostek i faktów, którymi można zaimponować w towarzystwie.

 

Publikację podzielono na kilka zasadniczych części, które porządkują wiedzę o dinozaurach i czasach, w których żyły oraz o przyczynach ich wyginięcia. Świat prehistoryczny podzielono na czasy przed dinozaurami, w erze dinozaurów i po dinozaurach. Jest to uproszczenie, oczywiście, ale już na następnej stronie czytelnik poznaje fachowe nazwy, daty, fakty, charakterystyki ery mezozoicznej, czyli ery przejściowych form życia, ery kenozoicznej, czyli ery niedawnego życia oraz ery neozoicznej, trwającej do dziś. Czytelnik uświadamia sobie, że dinozaury faktycznie były władcami naszej planety, występując w niemalże wszystkich środowiskach przez wiele milionów lat. Poznaje także organizmy, które całkowicie wymarły przed dinozaurami oraz zwierzęta, które niejako towarzyszyły tym gadom podczas ich pobytu na Ziemi. Niektóre z nich przetrwały do naszych czasów, inne zniknęły bezpowrotnie. Dowiedzieć się możemy, skąd wzięły się dziwne kształty niektórych gadów, gdzie występowały poszczególne gatunki, czym się od siebie różniły, a nawet – gdzie można odnaleźć ich szkielety.

 

Każdy rozdział kończy też krótki sprawdzian wiedzy, pomagający zapamiętać najważniejsze fakty. Dokładne opisy poszczególnych gatunków wraz z nazewnictwem łacińskim oraz informacje o odkryciach naukowych, wykopaliskach, analizy skamieniałości stanowią walory książki. Może ona służyć pasjonatom w każdym wieku. Tym bardziej, że wciąż poznajemy kolejne fakty dotyczące tych zwierząt. Ich niezwykły wygląd i owiane tajemnicą zwyczaje stanowią pożywkę dla wyobraźni wielu paleontologów. Autorzy i graficy dołożyli wszelkich starań, by książka ta stanowiła atrakcyjną lekturę i trzeba przyznać, że dobrze wypełnili swoje zadania.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Prawie wszystko o... Dinozaury Pieski. Naklejki Iskierki
Dorota Skwark
Okładka - Prawie wszystko o... Dinozaury Bóg, królewna i księżniczki
ks. Marek Dziewiecki
Okładka - Prawie wszystko o... Dinozaury Moja Biblia kropka do kropki. Boże Narodzenie
Christina Goodings
Okładka - Prawie wszystko o... Dinozaury Jezus nam się narodził
Sophie Piper, Anne Yvonne Gilbert
Okładka - Prawie wszystko o... Dinozaury Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu
Julia Stone, Dubravka Kolanovic
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów