Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2017-03-15
ISBN: 978-83-271-5591-7
Dodał/a recenzję: Joanna Żelazny

Katrine Ellegaard, duńska policjantka, która przeżyła już wiele rozczarowań, postanawia zacząć wszystko od nowa u boku Hallbjørna Olsena. Nie spodziewa się, że grunt po raz kolejny usunie jej się spod stóp, a życie tysięcy osób zamieni się w koszmar.

Prom z Danii, przewożący na swoim pokładzie setki osób, niespodziewanie kotwiczy na wodach przybrzeżnych Wysp Owczych. Jednostka nie wysyła żadnych sygnałów, wszyscy pasażerowie zostają uwięzieni. Katrine przypuszcza, że doszło do uprowadzenia promu przez terrorystów, jednak usilnie stara się dotrzeć do sedna sprawy. Tymczasem czekający w Vestmannie Olsen odkrywa, że wyjaśnienie sprawy porwania oraz tajemniczego znaleziska leży nie na promie, lecz na archipelagu. Czy uda się uratować pasażerów jednostki? Czy policja znajdzie rozwiązanie zagadki, która pozwoli wyjaśnić całą sprawę?

Ostatni tom cyklu o Wyspach Owczych dotyka kwestii, które w ostatnich czasach wstrząsają całym światem. Walka z niewidzialnymi wrogami, którzy działają w imię chorych, irracjonalnych zasad przeistacza się w lęk na skalę światową. Szerząca się nieufność, brak poczucia bezpieczeństwa, paranoja i niepewność dnia kolejnego wpływają na członków każdego społeczeństwa - niezależnie od wcześniejszego stopnia zagrożenia. Na kogo strach padnie tym razem? Czy w dzisiejszym świecie znajdzie się jakakolwiek bezpieczna przystań?

Remigiusz Mróz jako Ove Løgmansbø zabiera czytelników w podróż w mało znane zakątki świata. Wyobcowane społeczeństwo Wysp Owczych pozostaje w wyraźnym kontraście wobec pędzącego świata. Powrót do tego niezwykłego miejsca, które dla pobocznych obserwatorów okazuje się zarazem fascynujące, jak i odpychające, przynosi kilka godzin wyśmienitej rozrywki - do czasu, gdy czytelnik pozna przebieg ostatnich wydarzeń. W finale Mróz szokuje, skłaniając do zastanowienia się nad tym, co naprawdę kieruje zamachowcami? Jakiemu celowi służyć ma śmierć setek, a nawet tysięcy niewinnych osób?

Mocno odbiegając od zalewających księgarskie półki sztampowych opowieści kryminalnych, Prom stanowi idealne dopełnienie i zakończenie cyklu, który poruszył czytelników w całej Polsce.

lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-05-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,
Słabo, bardzo słabo. Ty razem autor puścił wodze fantazji aż za bardzo. Historia nieprawdopodobna, aż śmieszna, ze to wszystko mogło sie zdarzyć jednej parze. Przewidywalne, zwłok cala masa, ale nic z kryminału tu nie było.
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-04-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,Mam,
Niesamowita historia. Bohaterowie z poprzednich powieści cyklu znów są w środku koszmarnych wydarzeń. Bardzo dobra powieść.
mapi Linia koment
Okładka - Prom Enklawa (Vestmanna. Tom 1). - Audiobook
Ove Logmansbo
Okładka - Prom W służbie Cezara
Simon Scarrow
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja