Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Prosperity Słabości

Daniel Cohen

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2011-06-08
Kategoria: Ekonomia
ISBN: 9788375083170
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: nektrus

Prosperity słabości Daniela Cohena – jedna z najlepszych książek dla miłośników tematyki ekonomicznej – stanowi prezentację ekonomicznych zdobyczy i dziejów cywilizacji na przestrzeni kilkuset lat wraz z wytłumaczeniem ich powstawania i upadku.

 

Książka jest podzielona na trzy główne części. Pierwsza z nich to: „Dlaczego Zachód?”, a autor przeprowadza w niej czytelnika przez dzieje ekonomii – od jej powstania aż do złotych czasów prosperity. Cohen zwraca uwagę na początki ekonomii i zasady, które wówczas panowały. Swobodnie przeprowadza czytelnika przez podstawy ekonomii, a aby lepiej je zobrazować, autor porównuje niektóre opisywane zjawiska do fragmentów mitologii czy zdarzeń znanych z codziennego życia. Pokazuje, jak zmieniała się liczba ludzi żyjących na naszej planecie i jak bardzo gospodarka przyspieszała, pozwalając utrzymać na niezmiennym fragmencie gruntu coraz więcej osób. Proste operowanie liczbami i przywoływanie zjawisk, które doskonale znamy z codziennego życia, pozwala zrozumieć każde zagadnienie z łatwością, co niesie z sobą wiele satysfakcji i skłania do dalszej lektury.

 

Część druga książki to „Koniunktura i kryzys gospodarczy”, a  Cohen opisuje w niej wpływ złotych lat na postrzeganie świata, początki państwa opiekuńczego i nieprzewidziane skutki jego upadku, zwraca uwagę na wpływ wojen na samą ekonomię oraz wskazuje, dlaczego  wojna jest tak opłacalna i czy naprawdę prowadzenie jej się komukolwiek opłaca. Ostatnia część to „Globalizacja” – a więc opis tego, co nas już spotkało oraz odpowiedź na pytania: dlaczego rynki azjatyckie obudziły się dopiero teraz i czy ich izolacja miała dobry wpływ na ekonomię Europy oraz USA, czy przyszłość leży w nowych rynkach, czy też w cyberświecie?

 

Całość napisana została w taki sposób, aby czytelnika nie znudzić, a używany przez autora język jest przystępny, łatwy w odbiorze. Dzięki temu przechodzenie przez wiele dat i poznawanie kolejnych twierdzeń ekonomicznych nie sprawia czytelnikowi najmniejszych problemów.

 

Daniel Cohen do tematu ekonomii podszedł z wielkim rozmachem, ale zarazem zdawał sobie sprawę z ograniczonej objętości publikacji. Musiał więc postarać się zachować równowagę pomiędzy liczbą stron a koniecznością zaprezentowania zagadnienia w sposób wyczerpujący. Udało mu się wyjątkowo. W swej książce zmieścił najważniejsze wydarzenia ze świata ekonomii, przytoczył też bardzo wiele ważnych twierdzeń, tłumacząc je w prosty i zrozumiały sposób. Jasny układ książki, wyraźna struktura oraz chronologiczny opis sprawiają, że całość jest bardzo przejrzysta, a język autora powoduje, że książkę czyta się z przyjemnością.

Prosperity słabości polecić mogę każdemu, kto interesuje się obecną sytuacją w światowej ekonomii oraz wszystkim wydarzeniom, które towarzyszą wszechobecnemu kryzysowi i panice na rynkach.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Prosperity Słabości Ocalić Grace
Jane Green
Okładka - Prosperity Słabości Fałszerze (#1)
Antoine Bello
Okładka - Prosperity Słabości Trzecia ludzkość
Bernard Werber
Okładka - Prosperity Słabości Stacja Zodiak
Tom Harper
Okładka - Prosperity Słabości Fotograf
Garance Le Caisne
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów