Prosty gest

W dobie wszechobecnego pośpiechu i dążenia do maksymalnego skrótu posługujemy się zaledwie kilkoma znakami, by przekazać informacje, ba, za pomocą dwóch symboli możemy wyznać nasze uczucia czy stany emocjonalne! A gdzie w tym wszystkim pierwotna potrzeba komunikacji, tworzenia więzi, refleksja?

W ujmującej prostotą gestów historii mieszkańców hiszpańskiej mieścinki Porvenir, Ángeles Doñate składa hołd sztuce epistolarnej, literaturze oraz przyjaźni (i zrodzonej z niej miłości). 40-letniej Sarze, listonoszce i samotnej matce trzech urwisów, grozi utrata stanowiska pracy i przeniesienie do odległej stolicy. Wiążę się z tym zamknięcie funkcjonującego od stu lat, jedynego urzędu pocztowego w miasteczku. Kochająca Sarę i Porvenir leciwa Rosa postanawia pomóc współlokatorce – pisze list, którego zadaniem jest m.in. uruchomić lawinę przesyłek pocztowych. Zasada jest prosta – dostajesz list i odpisujesz do wybranej przez siebie osoby (choćby na chybił trafił) opowiadając w kilku słowach o sobie, swoich marzeniach czy czymkolwiek innym. Anonimowo go wysyłasz i prosisz kolejnego odbiorcę o to samo, w ten sposób ma powstać swoisty łańcuszek, dzięki któremu poczta w mieście będzie miała rację bytu.
Rosa wraca do przeszłości, wysyła swoje wyznania, które nosiła w sercu od sześćdziesięciu lat. Kobieta nieświadomie rozpoczyna nie tylko epistolarną komunikację między mieszkańcami, ale każdego z nich skłania do autorefleksji. Lektura listów jakby zatrzymuje odbiorców – przestaje się dla nich liczyć codzienny pęd, odbywają wędrówkę w głąb siebie, docierają do swoich marzeń, pragnień, potrzeb i lęków. Listy pozwalają bohaterom zdefiniować siebie, nazwać emocje, poukładać myśli. Szybko okazuje się, że o wiele łatwiej w tej formie wyznać komuś swoje bolączki, podzielić się radością, opisać cierpienie. Każdy nosi jakiś ciężar, zmaga się z przeszłością i niepewnością przyszłości. Pisanie okazuje się niezwykle przyjemną i wartościową terapią, która ma niebagatelny wpływ na metamorfozę wszystkich postaci.
Porvenir to istny labirynt domów z kamienia i dachów krytych łupkiem, z zaledwie tysiącem dusz (s. 9) – urokliwe miejsce schowane gdzieś na obrzeżach wielkich, hałaśliwych miejscowości posiada magiczną atmosferę. Intrygujące budynki, opuszczone stare domostwa, piękne i dzikie zakątki. Niezwykły klimat, poza naturą i urbanistyką, tworzą sami mieszkańcy. Starsza, ale bardzo rezolutna Rosa, Sara, która uczy się, że nie warto tracić nadziei, cierpiąca na twórczą niemoc słynna poetka, nastolatka pisząca wiersze, chilijska sprzątaczka, niewykształcona kucharka, samotna uciekinierka prowadząca erotyczne usługi telefoniczne, Alex marzący o podróżach i jego ojciec, zmagający się z alzheimerem to kluczowi bohaterowie tej opowieści. Każdy jest indywidualistą (i przedstawia swoją historię), ale to dopiero w otoczeniu innych rozkwitają. Początkowo łączy ich samotność, a dzięki pomysłowi Rosy połączy ich także bliskość.
Styl autorki (przyjemnie naturalny, niepozbawiony humoru) pełen jest głębokich refleksji o filozoficznym charakterze – w tok narracji autorka swobodnie wplata bon moty, aforyzmy, aluzje do różnych powieści, fragmenty wierszy i powieści. „Prosty gest” to nie tylko ukłon dla sztuki epistolarnej, ale i literackie wyznanie miłości książkom w ogóle. Bohaterowie komunikują się za pomocą cytatów i złotych myśli, buszują po miejscowej bibliotece (i odkrywają w nim skarby Porvenir), zakładają klub dyskusyjny.
Autorka zastanawia się także kto i co ma wpływ na nasze dzieje – czy rządzi nami przypadek, a może przeznaczenie, czy raczej jesteśmy kowalami swego losu? Wydaje się, że dla pisarki to przede wszystkim drugi człowiek jest siłą napędową, a stosunki z ludźmi, szczególnie z bliskimi, determinują nasze życiowe wybory. Pozytywne, pełne miłości i ciepła, pozwalają osiągać pełnię szczęścia.

„Prosty gest” to przepiękna, wzruszająca opowieść o człowieku i jego relacjach z innymi, także obcymi, osobami. To bardzo ważna i potrzebna książka, szczególnie dziś. Nie tylko dostarcza rozrywki, ale może wpłynąć na światopogląd, codzienne wybory i stosunek do ludzi. Doñate pokazała jak przyjaźń, miłość czy choćby zwykła, ludzka, życzliwość potrafią zdziałać cuda. Pamiętajmy, wystarczy prosty gest, by można (komuś) odmienić świat. Po lekturze powieści z pewnością będziecie marzyć o wycieczce do Porvenir, w odwiedziny do przyjaciół, których zostawiliście między stronami książki.

Informacje dodatkowe o Prosty gest:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-03-28
Dodał/a opinię: Kinga Młynarska

Zobacz opinie o książce Prosty gest

Kup książkę Prosty gest