Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Proza świata. Szkice do obrazu powieściopisarstwa wieku XX

Wacław Sadkowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 1999-07-07
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 83-05-13074-6
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

POJMOWAĆ CUDZE POJMOWANIE

 

„Co się zmieniło w sztuce powieściowej w ciągu wieku XX? (...) I wreszcie: z jakim bagażem dokonań powieściopisarstwo światowe wieku XX wchodzi w wiek XXI?” Na pytania te stara się odpowiedzieć redaktor naczelny miesięcznika „Literatura na świecie” (1972 – 1993).

 

Książka stanowi zbiór erudycyjnych esejów na temat największych dokonań w światowej prozie przez ostatnie sto lat. Od Josepha Conrada przez Dos Passosa, prozę Becketta po Cervantesa „realizmu magicznego” i Szatańskie wersety Salmana Rushdiego. I nie jest to bynajmniej „sto lat samotności”, gdyż, jak się okazuje, pisarze nie tylko eksperymentowali z językiem, ale próbowali też wpływać na rzeczywistość społeczną. Sadkowski posługuje się niesamowitą ilością nazwisk i tytułów, bardziej lub mniej znanych utworów. Daje tym samym niezwykle bogaty i wielostronny obraz powieściopisarstwa kultury Zachodu. Nie jest to jednak wizja obiektywna. Nie można bowiem traktować tej książki jako bezstronnego źródła wiedzy na wzór np. zbioru Autorzy naszych lektur. Szkice o pisarzach współczesnych pod redakcją Włodzimierza Maciąga (1987). Brakuje tu pełnych przypisów bibliograficznych. A charakterystyki poszczególnych powieści są, niestety mocno wartościowane. Owszem. Czytelnik bardziej zainteresowany mógłby sam przekonać się o ich słuszności, sięgając do tej czy innej pozycji.

 

Myślę jednak, że niektóre fragmenty mogą zniechęcić nawet kogoś bardzo pozytywnie nastawionego. Sadkowski tak komentuje Komu bije dzwon Ernesta Hemingwaya: „Jest to swoisty moralny pułap, etyczny i zarazem estetyczny szczyt, jaki Hemingway osiągnął w swej twórczej wędrówce, nie wolnej od pobłądzeń artystycznych i żenujących niekiedy mielizn, na jakie wprowadzało go efekciarstwo i pogoń za sukcesem.” I niech ktoś teraz spróbuje nakłonić mnie do przeczytania Pożegnania z bronią, Mieć i nie mieć czy zbioru 49 opowiadań ! Powiadam Wam: sto wołów nie wystarczy, by zaciągnąć mnie na te „artystyczne mielizny”. Całe szczęście, że książki te zdążyłam przeczytać, zanim sięgnęłam po Prozę świata. Mimo to – polecam, choć Hemingwaya nie mogę wybaczyć... Ale kto powiedział, że książki mają się tylko podobać w stu procentach?

 

"Proza świata" przyda się każdemu dla „ogólnego wykształcenia”. Zawsze będzie można zabłysnąć w towarzystwie znajomością Finnnegans Wake Joyce’a albo twórczości Gertrudy Stein. Poza tym, jak pisze na samym końcu autor Prozy świata: „Nikt nie ma prawa sprowadzać horyzontów sztuki do własnej, ograniczonej skali pojmowania, a każdy świadomy odbiorca literatury powinien uczynić wszystko, co potrafi, aby nauczyć się pojmować cudze pojmowanie.”

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Proza świata. Szkice do obrazu powieściopisarstwa wieku XX Czas życia
Andre Remacle
Okładka - Proza świata. Szkice do obrazu powieściopisarstwa wieku XX Ogród zoologiczny Doktora Dolittle
Hugh Lofting
Okładka - Proza świata. Szkice do obrazu powieściopisarstwa wieku XX Los człowieka
Michał Szołochow
Okładka - Proza świata. Szkice do obrazu powieściopisarstwa wieku XX Eros na Olimpie
Jan Parandowski
Okładka - Proza świata. Szkice do obrazu powieściopisarstwa wieku XX Ojcowie kosmonautyki
Andrzej Marks
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów