Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Przedwojenny Krakowski Kazimierz. Najpiękniejsze fotografie

Krzysztof Żyra

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2014-08-20
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7773-070-6
Liczba stron: 104
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Miasto w mieście  

Kazimierz został założony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego na prawach miejskich. Otoczony wodami i podmokłymi łąkami, miał pełnić rolę obronną wobec stolicy państwa, Krakowa. Miał chronić go od południa. Zaprojektowany został jako miasto z rynkiem niemal równym temu w Krakowie, z okazałymi dwoma kościołami. Niemal półtora wieku po lokacji miasto stało się miejscem szczególnym dla krakowskich Żydów, którzy tu się osiedlali początkowo dobrowolnie, a później poprzez nakaz króla Jana Olbrachta. Żyli tam w wydzielonej części miasta, zachowując swoją odrębną religię i tradycje. Żyli obok polskich sąsiadów, raz lepiej raz gorzej, na ogół dbając o własną tożsamość i często nie dążąc do asymilacji.


Potop szwedzki przyniósł zrujnowanie miasta, które zostało splądrowane i w dużym stopniu spalone. Powoli odbudowywało się i rozbudowywało aż do początku XIX wieku, kiedy Kazimierz stał się częścią administracyjną samego Krakowa. Liberalizacja praw dla Żydów sprawiła, że bogatsi z nich zaczęli opuszczać tę niezbyt zamożną dzielnicę i osiedlać się w innych, bardziej reprezentacyjnych częściach Krakowa. Pozostali tu głównie najbiedniejsi i najbardziej konserwatywnie religijni. Czas w miejscu, które zamieszkiwali, jakby się zatrzymał. W okresie II wojny światowej Niemcy wysiedlili żydowskich mieszkańców do getta, większość z nich wymordowali potem w obozach koncentracyjnych. Zdewastowane kamienice zasiedlili nowi lokatorzy, na ogół równie ubodzy jak ich poprzednicy. Dzisiaj Kazimierz odżył i w pewnym stopniu odzyskał blask, ale ze względu na swoich mieszkańców nie jest to już ta sama część miasta, jaką był przed wojną. Klimat miejsca jest z pewnością inny, bo tworzą go konkretni ludzie.


Krótka historia Kazimierza jest wstępem do albumu Przedwojenny krakowski Kazimierz. Najpiękniejsze fotografie autorstwa Krzysztofa Żyry. Jest on również autorem podobnego w charakterze albumu Przedwojenny Kraków. Najpiękniejsze fotografie. Obie te książki zawierają  zdjęcia pochodzące ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Pokazują zabytki, a także codzienne życie mieszkańców grodu Kraka.


Fotografie wypełniające album Przedwojenny krakowski Kazimierz. Najpiękniejsze fotografie koncentrują się w równej mierze na architekturze Kazimierza, jak i na pokazaniu mieszkających tam Żydów i chrześcijan. Widzimy ich, jak pracują, robią zakupy, spacerują, modlą się i świętują. Zdjęcia są bardzo różnej jakości, od mocno podniszczonych, solidnie nadszarpniętych zębem czasu, po świetnie zachowane, a nawet zaskakujące stanem technicznym. Każda fotografia opatrzona jest komentarzem autora, który opowiada o danym miejscu, o ludziach z nim związanych, o widocznych na zdjęciu zjawiskach, obyczajach. Często autor porównuje to, co widzimy na fotografii ze stanem obecnym, o ile tylko to porównanie ma sens.


Dwie kategorie zdjęć robią w książce szczególne wrażenie: szerokie panoramy miasta, w tym ujęcia z samolotów oraz fotografie ludzi z bliska, niemal portretowe, z niewielką głębią ostrości. Album jest, jak zwykle w cenionej serii wydawnictwa RM Najpiękniejsze fotografie, wydany z dużą  starannością, dbałością o wysoki poziom poligraficzny i merytoryczny.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jeke5 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-11-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Przedwojenny Krakowski Kazimierz. Najpiękniejsze fotografie Władysław Gomułka
Anita Prażmowska
Okładka - Przedwojenny Krakowski Kazimierz. Najpiękniejsze fotografie Robert Lewandowski. Sztuczki, triki i bramki
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Okładka - Przedwojenny Krakowski Kazimierz. Najpiękniejsze fotografie Przewodnik rowerowy. Warszawa i okolice
Piotr Śliwka
Okładka - Przedwojenny Krakowski Kazimierz. Najpiękniejsze fotografie FC Barcelona. Sztuczki i triki piłkarzy
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Okładka - Przedwojenny Krakowski Kazimierz. Najpiękniejsze fotografie Teleexpress. 30 lat minęło
Maciej Orłoś, Marek Sierocki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów