Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Przekleństwa niewinności

Jeffrey Eugenides

Ocena ( 10 osób )
5.3
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-02-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-2122-2
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: NataliaLena

Kronika rekonstrukcji


Pięć sióstr Lisbon – Cecilia, Lux, Bonnie, Mary i Therese. Najmłodsza z nich miała trzynaście lat, a najstarsza siedemnaście. Były obiektem fascynacji chłopców z sąsiedztwa. Były, bo nim minął rok, nie żyła już żadna z nich. Są obiektem obsesji dawnych chłopców z sąsiedztwa. Są, bo ich tajemnicze samobójstwa pozostawiły cierń w myślach każdego, kto choć raz się z nimi zetknął.

Dojrzewanie sióstr Lisbon było burzliwe, rozpierało ściany, w których je zamknięto. Ich krzyki o pomoc tłumiły zamknięte drzwi pokoi. A rodzice? Byli obok nich, ale nie z nimi. Eugenides pochyla się nad rodziną, która powoli umiera, podczas gdy młodsze pokolenie przeżywa swój rozkwit. Pochyla się nad rodzącą się kobiecością, która nie znajduje uznania. Wszystko to decyduje się opisać z nietypowej perspektywy – nie sióstr, nie rodziców, a… Gapiów. Sąsiadów, ich dzieci, mleczarza, dziennikarzy, lekarzy… Stawia na najmniej wiarygodne relacje, krąży wokół domu Lisbonów, od czasu do czasu zaglądając przez okno.

,,Zmusiły nas do udziału w swoim szaleństwie, ponieważ nie mieliśmy innego wyboru, jak tylko przejść po ich śladach, wmyśleć się w ich myśli i stwierdzić, że żadne z nich nie kierowały się ku nam."*

To również ciekawe spojrzenie na tajemnicę – na to, jak wpływa na człowieka, jak łatwo potrafi rozpalić obsesję. Nierozwiązana sprawa samobójstw gnębi wiele lat później nie tylko głównego narratora, pod którym kryje się grupa przyjaciół, ale i lekarzy czy dziennikarzy. Bohaterowie sami zwą siebie ,,kustoszami życia Lisbonek”, przechowując zdjęcia, artykuły czy należące do dziewcząt przedmioty, które określają mianem eksponatów. Wszystko po to, by uzyskać odpowiedź na pytanie ,,dlaczego?”.

Jeffrey Eugenides owszem, daje czytelnikowi odpowiedzi, ale jednocześnie odbiera pewność, że przynależą one do zadanych pytań. Autor stawia nas na pozycji gapia, sąsiada, który wysłuchuje relacji innych gapiów i w efekcie powstaje miszmasz innych wydarzeń z tej samej historii. Można czytać reportaże dziennikarzy, którzy snucie domysłów zamieniają w gazetach na jedyne, słuszne prawdy; można zapoznawać się z wywodami lekarzy, którzy diagnozują na odległość, można, ale, jak udowadniają ,,Przekleństwa niewinności”, z czasem każdy nowy trop oddala od prawdy. Można domyślać się, co popchnęło siostry do tak desperackiego czynu, ale nic tak naprawdę nie uspokoi sumienia na tyle, by przestać zadawać nowe pytania.

Przecież niby wiemy o apodyktycznej matce i bezsilnym ojcu. Niby wiemy o potrzebie dziewcząt do prywatności i wolności. Niby wiemy, że jedno samobójstwo miało szansę pociągnąć za sobą inne. Niby. Pisarz świetnie zdaje sobie sprawę z ludzkiej ciekawości i mechanizmów jej działania, przez co celowo omija najważniejszy punkt w świecie sióstr Lisbon – ich dom. Zostawia rodzinę w sferze niedopowiedzeń, przez co automatycznie właśnie tam kieruje się uwaga czytelnika. Na jej temat dostajemy tylko fragmenty, spostrzeżenia przyniesione przez zauroczonych dziewczętami chłopców.

Pisarz operuje ciekawym językiem, pełnym poetyckich metafor i porównań. Plastyczne opisy dźwigają atmosferę powieści: mroczną i gęstą od niedopowiedzeń, słodkawą duchotę dziewczęcych perfum i… rozkładu, który stopniowo trawi dom Lisbonów.

Fascynująca powieść, która nie kończy się wraz z zamknięciem książki. Historia życia i śmierci sióstr Lisbon osacza czytelnika, czyniąc z niego kolejnego bohatera powieści. ,,Przekleństwa niewinności” to nie jest objętościowo potężny tom, jednak to tylko pozory. Kunszt Eugenidesa sprawił, że wystarczają mu dwa zdania, by wyraziście nakreślić problem czy sylwetkę bohatera. Nie ma miejsca nie wodolejstwo, a każda dygresja ma swój odpowiedni czas. Nie da się łatwo prześlizgnąć przez tą powieść i odłożyć ją na półkę, nie poświęcając jej choć chwili refleksji. Ta książka każdego zarazi tą jedną myślą:

Dlaczego one to zrobiły?
_____________
*,,Przekleństwa niewinności” str.239

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
whisky plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Najpierw widziałam film. Przeszedł w mojej glowie zupełnie bez echa i szybko o nim zapomniałam. Ale po lekturze Intrygi malżeńskiej postanowiłam też zajrzeć do tej lektury. I chłonęłam ją jednym tchem.
benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
,,Przepiękna, gdybym miała napisać książkę, to zrobiłabym to dokładnie tak jak Jeffrey" - oceniła Sofia Coppola, która właśnie z próby przeniesienia na duży ekran historii pięciu dziewcząt z rodziny Lisponów uczyniła swój reżyserski debiut. Fakt, książka uwodzi pięknem narracji prowadzonej w pierwszej osobie liczby mnogiej, odurza zmysłową aurą charakterystyczną dla okresu dojrzewania, rozbuchana forma opowieści rymuje się doskonale z duszną atmosferą buzujących hormonów, tłumionej wrażliwości i wyrywających się z okowów małomiasteczkowego konwenansu szczerych i naturalistycznych instynktów. Ta książka to niemal kryminalna historia, w klimacie zbliżona do Pikniku pod wiszącą skałą. Zagadka nie zostanie do końca wyjaśniona, bo nie jest możliwe, by zdiagnozować i wskazać winnego i ofiarę. Zresztą nie o rozwiązanie to idzie, ale o zanurzenie się w śledztwie, próbach, podchodach, obserwacjach z coraz to innej perspektywy, w gromadzeniu dowodów, z których każdy kolejny miast dopełniać obrazu, tylko go komplikuje, odsyła, jak link do kolejnej podstrony, rozrasta się jak dzikie kłącze w kilku nowych intrygujących kierunkach, kuszących, by utartą ścieżkę porzucić i spróbować czegoś jeszcze innego. Pamiętam zresztą, że po przeczytaniu ostatniego zdania, moją natychmiastową, odruchową niemal reakcją był powrót do strony pierwszej, bo żal było ten świat opuszczać, żal wychodzić z tej historii, a przy tym poczucie, że w całym bogactwie opisanych wrażeń, coś mi umknęło, jakaś wskazówka, czyniąca całą tę historię prostą niczym prasowa notatka w tabloidzie, czy jak chcieliby niektórzy arbitrzy elegancji, traktujący rzeczywistość zero-jedynkowo.
Obok powieści Klimko-Dobrzanieckiego, to najpiękniejsza książka jaką dane mi było posmakować w tym roku.
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Po filmie Sofii Copolli, który powstał na podstawie książki "Przekleństwa niewinności" stwierdziłam, że za lekturę raczej brać się nie warto. Zmieniłam zdanie kilka miesięcy później, gdy w jednym z magazynów poświęconych literaturze trafiłam na znakomity i piekielnie interesujący wywiad z autorem opowieści o samobójczej śmierci sióstr Lisbon. Zabrałam się za czytanie i rychło okazało się, że choć film na podstawie prozy Eugenidesa wielu uznać może za kiepski, sama książka broni się świetnie. Uderza przede wszystkim niezwykła atmosfera tej opowieści, ciekawy styl pisarski, magiczność opisów i wielki tragizm historii, która w filmowym przekazie była spłycona (mnie na przykład zachowanie dziewcząt wydawało się nieco przesadzone, jako że młode aktorki nie potrafiły ukazać powolnej dewastacji psychiki swych bohaterek i ich desperackiej chęci ucieczki, wywołanej nadmiernie surowym wychowaniem, co w książce jest świetnie ukazane). W tym przypadku (jak i w wielu innych) sprawdza się maksyma: "Najpierw książka, potem film", bo ten drugi może tylko zniechęcić.
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
To książka jednocześnie zadziwiająco lekka, opisująca główne bohaterki, jak boginie, anioły, i ogromnie ciężka, zwłaszcza kiedy pokazuje codzienną rzeczywistość sióstr Lisbon, zamkniętych w swoim własnym domu jak w więzieniu. Nigdy nie nadużyły zaufania swoich rodziców, oni jednak obsesyjnie boją się o ich cnotę i stopniowo zakazują wychodzenia gdziekolwiek, najpierw na spotkania ze znajomymi, a potem nawet do szkoły, do kościoła czy do sklepu. Dom zaczyna zamieniać w kostnicę, a dziewczyny znajdują własne sposoby na ucieczkę, która w końcu staje się ucieczką ostateczną. Serdecznie polecam, mnie bardzo poruszyło i wciągnęło.
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Tigra Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
NataliaLena Linia koment
Przeczytane:2013-10-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,posiadam,
Dorot21 Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Habina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Poema Linia koment
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów