Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Przeklęte, zaklęte

Irena Matuszkiewicz

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-74-69544-2
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Szczepanik

„- W razie gdybym nie doczekała… - Nie skończyła i zmieniła temat. – Czy możesz mi powiedzieć, co to za sznureczki wiszą w łazience? – spytała. - Moje stringi. Takie współczesne majtki – roześmiała się Agnieszka. - To mają być majtki? I pomyśleć, że sto lat musiało minąć, żeby kobiety znowu zaczęły biegać z gołymi tyłkami! – westchnęła babcia.”

 

Kiedy Marcjanna Patok, będąc młodą dziewczyną, nie zechciała oddać Cygance swoich korali w zamian za przepowiedzenie przyszłości, ta w odpowiedzi rzuciła na Marcjannę klątwę. Więcej nawet – na jej dzieci również. I na dzieci jej dzieci, aż do piątego pokolenia po kądzieli. Wszystkie córki i wnuczki miały nie mieć szczęścia w miłości i nie mogły wyjść za mąż za tego, kogo pierwszego pokochają. Jak się okazało, po tym zdarzeniu klątwa rychło zaczęła się spełniać…

 

„Przeklęte, zaklęte” to opowieść o kobietach i o świecie, w którym żyły. Marcjanna pamięcią sięga pierwszej wojny światowej, Agnieszka zaś, córka jej wnuczki, urodziła się już w czasie stanu wojennego, dorastała natomiast wtedy, gdy do głosu doszła w „Solidarność”. Matuszkiewicz niezwykle wyraziście scharakteryzowała każde kolejne pokolenie, dając tym samym obraz całej epoki dwudziestego wieku i zmian zachodzących w niej, szczególnie w obyczajowości i mentalności społeczeństwa.

 

W powieści dostrzec można same pozytywy. Pierwszym z nich jest umiejętność wplecenia w opowieści, często o sprawach poważnych, dużej dozy humoru. Żywe dialogi wypływające z ust nie mniej żywych postaci działają niczym lek na poprawę nastroju. W tej kwestii atmosfera książki przypomina cykl „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. I choć rodzina Marcjanny nie jest tak zżyta ze sobą jak Borejkowie, nie da się nie polubić członków, czy raczej członkiń, tego klanu.

 

Autorce „Przeklętych…” pogratulować należy także umiejętności zaciekawienia czytelnika. Stylistyczne manewry i zgrabność układanych zdań sprawiają, że książka nie jest ani przegadana, ani nie sprawia wrażenia zbyt krótkiej. Skomponowana została ze smakiem i wdziękiem. W stosunku do książek, w których dominuje tendencja do wpłynięcia na emocje czytelnika poprzez stosowanie różnych dziwnych zabiegów (przesycenie powieści agresją, erotyzmem, „płaczliwymi” romansami czy wulgarnym językiem), „Przeklęte…” są ofensywą, ich prostota stanowi jeden z wielu, ale zarazem i główny, atut książki. Każda bohaterka przedstawiona została tu indywidualnie, portret każdej odmalowany został niezwykle ciekawie. Dumna, racjonalnie podchodząca do życia Eleonora zestawiona z wesołą, beztroską Zosią. Niewykształcona Marcjanna skontrastowana z Mirą, lekarką. Wszystkie przeżywają życie na swój sposób i nie chcą, w żadnym wypadku, być podobne do swojej mamy (aż chciałoby się przywołać w tym miejscu powieść Judy Budnitz „Gdybym ci kiedyś powiedziała”…). A ich wybory naznacza, lub nie, klątwa Cyganki.

 

„Przeklęte, zaklęte” to wciągająca i niezwykle wzruszająca historia kobiety na przestrzeni czasów. To powieść-czytadło, którego rodowodu nie należy szukać w przeciętnych romansidłach, ale w powieściach takich, jak chociażby „Ania z Zielonego Wzgórza”. Nie starzejących się, zachowujących swój ponadczasowy urok. Irena Matuszkiewicz, która na swym koncie przed napisaniem „Przeklętych, zaklętych” miała już pięć powieści o kobietach dla kobiet, znalazła receptę i na szóstą książkę. „Przeklęte, zaklęte” to wspaniały sposób na zabicie czasu w czasie zbliżających się długich jesiennych wieczorów.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Biblioteka,
Typowa wielopokoleniowa saga rodzinna. Czytałam wiele pochlebnych opinii o tej książce dlatego postanowiłam sięgnąć po nią. Niestety w przeciwieństwie do reszty czytelników nie jestem nią zachwycona a wręcz znudzona. Książka pozbawiona jest wg mnie jakiejkolwiek wciągającej akcji, bohaterów nie da się ani lubić ani nie lubić. Jedynym w miarę wartym uwagi jest to jak zmieniały się czasy i obyczaje na przestrzeni czterech pokoleń. I idealnie sprawdza się tu powiedzenie że matki są od wychowywania a babki od rozpieszczania. To na co Marcysia nie pozwalała córce już wobec wnuczki staje się normą i tak od pokoleń.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
monalewa Linia koment
Przeczytane:2015-09-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,
zielony_motyl Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2012-04-07, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2007,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mama_kazala Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów