Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Przełomowe wynalazki

praca zbiorowa

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Debit
Data wydania: 2015-09-21
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788380570320
Liczba stron: 10
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Trochę historii wynalazków  

Książka Przełomowe wynalazki z pięcioma modelami do samodzielnego złożenia jest dosyć zaskakująca. Ma nietypowy, duży, albumowy format. Zwraca uwagę okładką, stroną graficzną i ciekawym, nieszablonowo potraktowanym pomysłem, czyli pięcioma papierowymi modelami do samodzielnego zbudowania umieszczonymi w książce. Najciekawsze są właśnie owe trójwymiarowe modele, które sprawiają, że nie jest to tylko kolejna książka do poczytania. Jest to pozycja, która łączy inspirującą lekturę i manualne zadania do wykonania.

Każdy z owych pięciu modeli to przełomowy wynalazek z innego okresu historii. To niezwykłe jak na czas swojego powstania rozwiązania techniczne, naukowe czy architektoniczne. Najstarsza chronologicznie balista jest przykładem techniki wojskowej, która zawsze była motorem postępu techniczno-technologicznego. Katedra to przykład średniowiecznego geniuszu architektonicznego, do dzisiaj zresztą podziwianego. To budowle, które zachwycają i zaskakują swoim pięknem, kunsztem wykonania, ogromem i... akustyką. Model Układu Słonecznego jest związany z postępem naukowym, z powstaniem teorii heliocentrycznej w XVI wieku. Mechaniczna pompa to z kolei nawiązanie do przemian wieku XVIII i ówczesnej rewolucji przemysłowej. Do idei wieku elektryczności i pary, odżywającemu dzisiaj w trochę nietypowy sposób w nurcie literackim zwanym steampunkiem. Ostatni z modeli to maszyna drukarska. Trudno jej nie uznać za urządzenie przełomowe - zwłaszcza nam, miłośnikom książek. Od tego momentu książki staniały i stały się bardziej dostępne, choć często wiele straciły po drodze, chociażby na trwałości czy niezwykłym, indywidualnym pięknie kunsztownie zdobionych manuskryptów.
    
Każdy model zawarty w tej książce to pretekst do spojrzenia wstecz, w historię. Do poznania ciekawostek dotyczących przeszłości i losów podobnych wynalazków. Do uświadomienia sobie drogi, jaką przeszła ludzkość od prostych urządzeń do zaawansowanych smartfonów.

Książka Przełomowe wynalazki nie pretenduje do roli przewodnika. Jest raczej zwartą formą zachęty do sięgnięcia po bardziej dogłębne pozycje tematyczne. Trójwymiarowe papierowe modele w niej zawarte buduje się bez użycia kleju. Poza wartością poznawczą uczy to cierpliwości i precyzji. Pozwala lepiej wyobrazić sobie ludzką pomysłowość i różne etapy rozwoju techniki.

Przełomowe wynalazki są książką pięknie wydaną. Niebanalną propozycją przede wszystkim dla młodych czytelników. Swoistym zaproszeniem do świata wynalazków i ludzkiej pomysłowości.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów