Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Przemiana
Kup Teraz

Przemiana

Jodi Picoult

Ocena ( 15 osób )
5.4
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 12.01.2010
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7648-312-2
Liczba stron: 544
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Raducka
Jodi Picoult to autorka, która fascynowała mnie właściwie od momentu, gdy pierwszy raz o niej usłyszałam. Było to przy okazji ukazania się pierwszego wydania książki „Bez mojej zgody”. Od tego czasu minęło kilka lat, co rusz ukazuje się jej nowa książka, a ja pozostawałam wciąż tylko przy czytaniu recenzji kolejnych powieści - nabyłam trzy z nich, nadal nie mogąc się zdecydować, od czego właściwie zacząć. Los zdecydował za mnie, gdy do kolejki jedna z koleżanek dodała najnowszą, „Przemianę”. Postanowiłam więc, że tak rozpocznie się moje spotkanie z pisarstwem Jodi. I z pewnością na tym się nie skończy.

Gdy Elizabeth Nealon miała dwa latka, straciła ojca w wypadku samochodowym spowodowanym przez pijanego kierowcę. Jej matka, June, związała się wkrótce po tym z policjantem, który wyciągnął je obie z rowu. Pięć lat później, gdy June zaszła ponownie w ciążę, potrzebny był remont mieszkania, ale, niestety, nie miał kto go dokończyć, gdyż majster zatrudniony przez Nealonów zmuszony był wyjechać. I wtedy, właściwie znikąd, w życiu June pojawił się cieśla. Już w tym miejscu pojawia się pierwsze pytanie: czy naprawdę powinniśmy wpuszczać do swego życia zupełnie obcych ludzi tylko dlatego, że wyglądają na miłych? Gdy po siedmiu miesiącach dochodzi do morderstwa, w którym giną Kurt i Elizabeth, June całkowicie zaczyna wątpić w ludzi. Dochodzi do rozprawy sądowej, w której po raz pierwszy od ponad sześćdziesięciu lat człowiek zostaje skazany na karę śmierci. Mija kolejne jedenaście lat, egzekucja nieubłagalnie się zbliża, a druga córka June na gwałt potrzebuje serca, które może jej dać właśnie Shay, jeśli tylko Maggie, jego adwokatka, zdoła przekonać sędziego, że każdy skazany ma prawo do wyboru rodzaju stracenia. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy w więzeniu dochodzi do serii cudów na miarę Jezusa: woda zamienia się w wino, ożywa zabity ptak, a sąsiadujący z Shayem więzień, Lucius, nagle zostaje cudownie uzdrowiony, po latach życia z AIDS. Przewodnikiem duchowym bohatera na ostatnim odcinku jego drogi zostaje Michael Wright, ksiądz, który jedenaście lat wcześniej, jako ówczesny student matematyki, wraz z jedenastoma innymi przysięgłymi skazał Shaya na śmierć.

Picoult serwuje nam dużą dawkę emocji, zasypuje nas ważnymi pytaniami: ile warte jest życie ludzkie? Kto ma prawo decydowania o życiu i śmierci? Dlaczego niektóre czyny są gorsze od innych, kto może je hierarchizować i - właściwie - czy ktoś może w ogóle to czynić? Pisarka zmusza do chwili refleksji, zastanowienia się nad własnymi poglądami, być może nawet do ich zmiany. Pisze też dobrze, prosto i wciągająco - ciekawy jest zabieg polegający na tym, że narracja prowadzona jest w powieści przez różnych bohaterów, choć szkoda, że pominięto jednego z najważniejszych - Shaya. Czegoś mi jednak u Picoult zabrakło, coś było nie tak. A może winne temu były zbyt wielkie oczekiwania wobec powieści? Może to zmieniana często ( czasem zbyt często, zbyt szybko) narracja nie pochłonęła mnie nieodmiennie? Może zbyt wiele ważnych pytań postawionych naraz, za wiele poruszanych jednocześnie kwestii? Jednakże Jodi Picoult jest autorką, z którą na pewno warto się zapoznać lepiej. I życzę Państwu - oraz sobie - by każde spotkanie z jej twórczością było coraz lepsze.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wages plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Jak zwykle wyciskająca z oczu łzy książka Jodi Picoult, opowiadająca o sile miłości, o sile wiary, o emocjach targających ludźmi. Misz masz uczuciowy na naprawdę dobrym poziomie. Polecam!
magdkos plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Brak mi słów! Każda książka ,którą czytam P.Jodi jest zawsze najlepsza. Ale ta jest naprawdę NAJLEPSZA! Przy żadnej się tak nie wzruszyłam, nie wciągnęłam się tak w życie bohatera jak tu. Przez chwilę byłam Meggy ,później "Szonem" ,a i księdzem mi się zdarzyło być.
Cud,miód i ... pyszne danie!
ManicPixieDreamG plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Książki które pozostawiają trwały ślad po sobie,
Dla miłośników "Zielonej mili" (filmu) a jednocześnie niepowtarzalna.
patkabm plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
To już trzecia książka tej autorki, którą przeczytałam (wcześniej "W naszym domu" i "Krucha jak lód"), i nadal jestem mile zaskoczona. Myślałam, że sposób narracji, gdzie kilka osób opowiada jedną historię "znudzi" mnie; tak jednak się nie stało. Judi Picoult w swoich powieściach mierzy się z trudnymi tematami społecznymi. "Przemiana" to opowieść o trudnej roli matki, która ma podjąć decyzję o przeszczepie serca dla swojej córki. Wszystko byłoby łatwe gdyby serce nie pochodziło od człowieka czekającego na karę śmierci za zabicie jej męża i córki. Wiele wątków związanych z religią, duchowością, walką o wolność. Pozycja godna polecenia. Ponadto Jodi Picoult w taki sposób prowadzi narrację, że trudno się "oderwać" od czytania książki.
kroplina plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Jodi Picoult,
Pierwsza książka, od której zaczęła się moja przygoda z Jodi. Nie mogłam się od niej oderwać. Polecam gorąco!
darinda plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Po raz kolejny autorka mnie nie zawiodła. Myślę, że dzięki tej książce zmieniłam jednak zdanie co do kary śmierci. To co przeszedł Shay pokazuje jak można ocenić innych "pochopnie" i skazać na coś, na co nie tak do końca zasłużył. Polecam.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Picoult jak zwykle świetna. Podejmuje trudne tematy takie jak śmierć, religia- i pytanie kim jest/ gdzie jest Bóg, egzekucja. Oczywiście bardzo zaskoczyła mnie przy końcu powieści, kiedy czytelnik myśli, że już wszystko wie i że wszystko zostało powiedziane.
Ukazuje , że granica między dobrem a złem może być cienka. Że wierzymy w to, co chcemy wierzyć, czasami mamy bielmo na oczach.
Co na mały minus- znowu więzienie i choroba i sąd, ale to chyba kanon tej autorki.
Co na plus- oczywiście cytaty, dialogi, historia, bohaterowie.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Ciekawa ksiązka
izus90 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Anakonda11 Linia koment
Przeczytane:2015-04-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
angel92 Linia koment
Przeczytane:2014-11-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
linsien Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolajka Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Renata123mala Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wpisz nazwę półki,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
basia02033 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
karin Linia koment
Przeczytane:2013-04-12, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów