Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Przepowiednia
Kup Teraz

Przepowiednia

Cast P.C.

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2011
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-238-7778-3
Liczba stron: 528
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Tala_1986

Vivere militare est *

 

Przepowiednia jest tomem rozpoczynającym trylogię Partholon. To kolejny z samodzielnych projektów amerykańskiej autorki – P. C. Cast; którą polscy czytelnicy poznali za sprawą cyklu „Dom Nocy”, napisanego przez pisarkę wspólnie z jej córką.

 

Główną bohaterką powieści jest Elphame. Jeszcze przed swoimi narodzinami została ona naznaczona przez boginię Epony. Dziewczyna właśnie z tego powodu czuła się od samego początku odmienna, tym bardziej, że w jest pół-centaurem. Z powodu błogosławieństwa i jej odmienności ludzie stronili od niej, tak samo jak ona od nich. Nikt, nawet rodzina, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ta sytuacja ciąży Elphame. Dlatego właśnie dziewczyna pragnie udać się na ziemie MacCallana, aby rozpocząć odbudowę tamtejszego zamku. Jednak El nie spodziewa się, że to właśnie tam spełnią się wszystkie jej marzenia i pragnienia. Nim do tego dojdzie, będzie ona musiała jeszcze przejść przez wiele ciężkich prób. Tym bardziej, że nad zamkiem wisi prastara przepowiednia, która naznaczona jest krwią. Czy El wyjdzie z kolejnych tarapatów obronną ręką? Warto przekonać się o tym, sięgając po tę książkę.

 

Od raz wypada powiedzieć, że wyobraźnia i talent pisarski Cast budzi podziw. Stworzyła ona zupełnie wyjątkowy świat, i to od podstaw. Nie znajdziemy tutaj nawet namiastki innych fantastycznych krain, które mieliśmy okazję poznać w innych książkach tego gatunku. Interesujący jest już choćby fakt, że pisarka postanowiła w swej opowieści rzucić nieco więcej światła na życie centaurów, o których w fantasy słyszymy raczej niewiele, choć często pojawiają się w tle popularnych opowieści. Z kolei powieściowi Fomorianie nieco przypominają wampiry, choć nieco nietypowe. Oczywiście, odczuwają one światłowstręt i ciągłą żądzę krwi, warto jednak istotom tym przyjrzeć się bliżej.

 

Akcji toczy się raczej jednostajnym i miarowym tempem, bez większych zrywów czy nadmiernego przyspieszania rytmu wydarzeń. Nie jest jednak z pewnością monotonna czy nudna. Język, jakim posługuje się autorka, jest bardzo barwny i plastyczny, a zarazem ogromnie prosty i przystępny. Za sprawą umiejętności autorki bardzo łatwo wnika się w świat powieściowy i czytelnicy wraz z bohaterami przeżywają zarówno dramatyczne wydarzenia, jak i najbardziej przyziemne czynności. 

 

Sporą zaletą powieści są również jej bohaterowie. Cast kreśli swoje postaci bardzo szczegółowo i interesująco. I choć czasem potrafią one czytelnika solidnie zirytować (wśród tych prym wiedzie Cuchulainn), to trzeba przyznać, że każda z nich ma własny charakter, motywacje, pragnienia i własną historię. Bohaterowie są tu bardzo różni, a jednocześnie doskonale się uzupełniają.

 

Przepowiednia to więc opowieść o miłości, przyjaźni, wyobcowaniu, poszukiwaniu własnego miejsca na świecie, a także o wierze, że można pokonać wszystko, nawet - szaleństwo. Pokusić się nawet można o stwierdzenie, iż jest to baśń pełna mistycyzmu, tajemnic i nacechowana mroczną atmosferą. To lektura, po której z niecierpliwością wyczekuje się kolejnego tomu tej historii. 

* łacińskie powiedzenie Seneki Młodszego, tłumaczone jako "Życie jest walką".

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 r.,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Książka ,,Przepowiednia" P. C. Cast to pierwszy tom serii Partholon. W mitycznym Partholonie wraz z mężem Midhirem rządzi Etain jako Wcielenie Bogini Epony, Bogini. Na świecie pojawia się ich pierwsze dziecko Elphane. Jej wygląd budzi zdziwienie. Do pasa jest człowiekiem, piękną kobietą, zaś od pasa w dół centaurem, ma kopytka i jest pokryta sierścią. Nic dziwnego, bowiem jej rodzicami są kobieta i centaur. El została bowiem naznaczona przez Boginię. Od początku czuje się wyobcowana i osamotniona, choć tak jak każdy człowiek lubi żartować, moczyć się w basenie i biegać (raczej pędzić z wiatrem!) oraz marzy o miłości. Dziewczyna, zwana przez matkę pieszczotliwie Jelonkiem, nie ma przyjaciół, ma tylko rodzinę. W dodatku jako jedyna w rodzinie nie czuje obecności duchów, nie posiada cudownych zdolności. Wprawdzie poddani oddają jej cześć, otaczają należnym jej szacunkiem, lecz są także przerażeni.
Zawsze będę inna, dlatego muszę stąd odejść. (s. 34)
Od jakiegoś czasu El ma silne przeczucie związane ze zrujnowanym przed 125 laty w wojnie z Formianami zamkiem MacCallanów. Chce go odbudować. To jest jej cel w życiu, dlatego szybko organizuje wyprawę i rusza ku nowemu w towarzystwie swego młodszego brata Cuchulainna, ludzi i centaurów. Czeka ją trudne zadanie pod wieloma względami, ale...
Tego, co nie jest trudne, nie warto robić. (s. 292)
El musi się zmierzyć przede wszystkim z sobą samą, otworzyć się na ludzi, dać się im poznać i przyzwyczaić do jej nietypowego wyglądu. Musi też zorganizować obóz, poznać swych nowych poddanych oraz ich umiejętności, porozdzielać zadania. Musi stać się prawdziwą przywódczynią. Nową przywódczynią Klanu MacCallanów.
O każdym z głównych bohaterów czytelnik wie dużo od wszechwiedzącego narratora. I każdy jest intrygujący, nawet gdy irytuje, bo mimo różnic postacie się na swój sposób uzupełniają. El to nie jedyna niezwykła z wyglądu bohaterka. Inne to centaury charakterystyczne dla mitologii greckiej (Danann i Brighid) oraz potomkowie kobiet i demonów Formian. Jednym z takich potomków jest Lochlan, piękny mężczyzna ze skrzydłami i szponami. Domieszka czarnej krwi chroni go przed starzeniem się, jest długowieczny, ale podobnie jak wampiry odczuwa żądzę krwi i ma światłowstręt. Lochlan walczy nieustająco ze swą mroczną naturą i od ponad stu lat czeka na swoją miłość, na El. Zna ją od dnia niej narodzin. Nawet objawia jej się w snach. Jednak ma też poważny problem związany z krwawą przepowiednią. Jego powinnością jest uzdrowić swoich pobratymców, którzy zostali na Pustkowiu, ale będzie to okupione śmiercią Bogini.
Spośród ludzi wyróżniają się dwie osoby. Cuchulainn to wielki wojownik, przystojny mężczyzna, szarmancki i złotousty, pies na baby. Czaruje, podrywa każdą niewiastę. Według niego najkrótsza droga do ciała kobiety to uwiedzenie jej umysłu. Jedyna, która nie daje się zwieść jego urokowi jest Brenna. Tę młodą, nieśmiałą kobietę okrutnie doświadczył los. Została poparzona, dlatego ukrywa swoją twarz i ciało, jest wstydliwa, zakompleksiona, nie ma też rodziny. Jednak gdy spieszy z medyczną pomocą, jest zdecydowaną i energiczną Uzdrowicielką. Odniosłam wrażenie, że autorka miała swój ukryty cel w stworzeniu tej postaci.
Akcja toczy się swoim naturalnym rytmem. Powieść czyta się bardzo szybko. Wielowątkowość (to nie tylko opis losów El), plastyczne opisy, wyjaśnianie wszelkich niejasności, wyobraźnia autorki, kilka ciekawych zwrotów akcji i niesamowity klimat starego zamczyska oraz wszechobecnych duchów i magii zaczarowały mnie realistkę i przykuły do książki. Autorka w sposób naturalny opowiada wymyśloną przez siebie od podstaw historię. Język jest bogaty, a zarazem prosty w odbiorze. Czasami ujmowały mnie swoim kunsztem metafory, np. ten: ,,Księżyc bawił się śpiącym morzem, malując go na srebrzyście i na biało". Przekomarzania się rodzeństwa i innych bohaterów na pewno wywołają uśmiech u czytelnika, a momenty dramatyczne podniosą adrenalinę lub każą sięgnąć po chusteczki. Przeplata się tu bowiem miłość z bólem, pragnienie z cierpieniem. Romantyczne czytelniczki będą usatysfakcjonowane dwoma wątkami miłosnymi i opisami uczuć zakochanych bohaterów. Miłość może przyjść we śnie, może zaskoczyć znienacka.
Nie wolno ci zapominać, że z losem bywa różnie. Tak już jest. Potrafi być okrutny. Daje człowiekowi wielką radość, daje też wielki smutek. (s. 396)
Dwa małe zastrzeżenia. Na początku książki zamieszczona jest mapa Partholonu. Niestety, jest ona bardzo mała, niewyraźna, w dodatku z angielską legendą. Wprawdzie obok znajdują się tłumaczenia wszelkich nazw z mapy, ale to nie to samo. A druga rzecz to prolog z rozbudowaną akcją porodową, która można by było znacznie skrócić.
Przepowiednia to powieść łącząca w sobie elementy mitologii greckiej i celtyckiej, średniowieczne zamczysko, świat duchów i magii wciągnęła mnie w swój świat fantasy. Wykreowany świat przedstawiony uwiódł mnie swoją prostotą i magią. Czytałam jak dobrą baśń dla dorosłych z uniwersalnym przesłaniem. Liczy się piękno wewnętrzne i umiejętności oraz osobowość, a nie fizyczność, ważne jest mieć cel w życiu, odnaleźć w nim swoje miejsce, zaś najważniejsze wartości to miłość, rodzina, przyjaźń, lojalność. Chcę więcej.

just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/Fantasy/SF,Mam,
Książka z początku wydawała mi się nudna (może dlatego, że jestem przyzwyczajona do "Domu Nocy") chociaż nie powiem, że nie było odniesień, do tejże serii (w końcu główna bohaterka też miała kontakt z pięcioma żywiołami) ale w trakcie rozwoju akcji coraz bardziej zaczęłam się do niej przekonywać, w wątek miłości Elphame i Lochlan oraz przejęcie przez nią klątwy Fomorian było strzałem w dziesiątkę.
Tylko szkoda mi Brenny i Cuchulainna (czy zawsze musi ktoś ginąć żeby akcja była wartka?)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Simi_48 Linia koment
Przeczytane:2016-03-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
glaadys Linia koment
Na półkach: Czytam,
break
Okładka - Przepowiednia Dom w San Francisco. Dzieci szejka
Tara Pammi, Lynn Raye Harris
Okładka - Przepowiednia Dama do towarzystwa
Anne Ashley
Okładka - Przepowiednia Zamorska posiadłość
Bronwyn Scott
Okładka - Przepowiednia Zatańcz dla mnie. Zamek w Kornwalii
Carole Mortimer, Jennie Lucas
Okładka - Przepowiednia Zmysłowa panna młoda. Trzydzieści dni i nocy
Yvonne Lindsay, Andrea Laurence
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów