Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Przewodnik po Krakowie - Nowej Hucie

Agnieszka Gaj

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2013-06-04
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 978-83-7767-850-3
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Tylko na pozór w Nowej Hucie nie ma nic godnego uwagi. Będąca od końca lat czterdziestych XX wieku dzielnicą Krakowa, chętnym do jej odwiedzenia ma wiele do zaoferowania. Tym bardziej, że orzeczeniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków układ urbanistyczny został zakwalifikowany jako dobro kultury i reprezentatywny przykład urbanistyki socrealizmu w Polsce. Oddany do rąk czytelnika Przewodnik po Krakowie Nowej Hucie to – według autorki - Opowieść o mojej dzielnicy – mojej innej Nowej Hucie widzianej oczami rodowitej mieszkanki, osoby żyjącej jej historią zasłyszaną od tworzących ją ludzi, historią autentyczną, zapamiętaną i utrwaloną na zdjęciach.


Rolę narratora pełni urodzona i wychowana w Nowej Hucie Agnieszka Gaj. To właśnie ona zaprasza czytelnika na pełną wrażeń, niezapomnianą wycieczkę po znanej – dla większości – raczej tylko ze słyszenia dzielnicy Krakowa. Podczas spacerów w rejonie nowohuckiego centrum informatorka prowadzi czytelników w najciekawsze miejsca. Zwiedzanie zostało podzielone na sześć tematycznych ścieżek. Na każdej z nich – historycznej, architektonicznej, zapomnianego dziedzictwa, religijnej, ekologiczno-sportowej oraz artystyczno-towarzyskiej – obejrzeć można to, co warte jest uwagi. Począwszy od Centrum Administracyjnego Huty Tadeusza Sendzimira wraz z kombinatem metalurgicznym, kopca Wandy i pomników (trasa historyczna 9km), czytelnik wędruje poprzez Plac Centralny, Teatr Ludowy, nowohuckie punktowce i liczne osiedla (trasa architektoniczna 4,5km), forty, dworki i pałace (trasa zapomnianego dziedzictwa 26,5km), opactwo cystersów, parafie oraz krzyże (trasa religijna 7,1km), lasek mogilski, łąki i zalew (trasa ekologiczno-sportowa), aż do Nowohuckiego Centrum Kultury, kina Stal oraz teatru Łaźnia Nowa i klubu Kombinator (trasa artystyczno-towarzyska 4,3km). Wszystko to są miejsca, których po prostu nie wolno ominąć.


Zastosowany przez autorkę sposób przekazu bez wątpienia spotka się z aprobatą odbiorców. Obok informacji typowo historycznych znalazły się wiele mówiące liczby architektoniczne, dialogi nawiązujące do wydarzeń sprzed lat, wspomnienia, relacje, wiersze pozwalające lepiej poznać i zrozumieć Nową Hutę, nowinki, anegdoty oraz ciekawostki. Każdy z sześciu spacerów poprzedzony został schematem i szczegółową mapką z zaznaczonymi oraz dokładnie opisanymi miejscami wartymi zwiedzenia. Przy każdym zaznaczono nazwę przystanku oraz numery tramwajów i autobusów dowożących turystów na miejsce. Wszystko zostało zilustrowane. Pomocą służy również szczegółowy spis miejsc i zabytków nowohuckich, zestawienie map, przypisy oraz obszerna bibliografia wraz z adresami stron internetowych.


Wydawnictwo WAM oddało do rąk czytelników publikację godną polecenia. Po zapoznaniu się z Przewodnikiem po Krakowie Nowej Hucie, ci, którzy odwiedzą ją po raz pierwszy, będą mieli okazję podziwiać to, co najpiękniejsze. Wiedza pozostałych zostanie wzbogacona o nowe szczegóły dotyczące historii, kultury i sztuki tej dzielnicy Krakowa.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zebon75 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-07-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Przewodnik po Krakowie - Nowej Hucie Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Przewodnik po Krakowie - Nowej Hucie Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Przewodnik po Krakowie - Nowej Hucie Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Przewodnik po Krakowie - Nowej Hucie Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Przewodnik po Krakowie - Nowej Hucie O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów