Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców

John F. Taylor

Ocena ( 4 osoby )
5.8
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2013-07-16
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7660-569-2
Liczba stron: 128
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Udomowić ADHD

 

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest chorobą coraz częściej diagnozowaną u dzieci. W parze z kolejnymi przypadkami idzie dyskusja na temat zasadności orzekania o ADHD oraz terapii. Niektórzy specjaliści określają bowiem ADHD mianem „sfabrykowanej dolegliwości”, powstałej na potrzeby przemysłu farmaceutycznego.

 

Niezależnie od toczącej się akademickiej dyskusji, codziennie rzesze młodych ludzi zmagają się z charakterystycznymi objawami ADHD, które w znaczący sposób obniżają komfort ich życia i negatywnie wpływają na relacje interpersonalne. Pojawiła się jednak szansa na okiełznanie takich zaburzeń jak problemy z koncentracją, impulsywność i nadruchliwość, a także na uwrażliwienie otoczenia na nietypowe zachowania, które wcale nie muszą dyskredytować osoby z ADHD.

 

John F.Taylor, autor opublikowanej nakładem wydawnictwa Jedność książki Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców nie obiecuje, co prawda, cudownego wyzdrowienia, nie mami również nadziejami na to, że z ADHD można wyrosnąć. Pokazuje natomiast, w jaki sposób chorobę można okiełznać, jak złagodzić jej objawy. Prawdziwą wartością książki jest jednak jej wymowa – dowodzi ona bowiem, że ADHD nie jest karą, nie jest wyrokiem czy stygmatem. Osoba chora na zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest po prostu wyjątkowa, zaś dzięki lepszemu zrozumieniu natury swojej choroby ma szansę przekonać o swojej wyjątkowości również innych.

 

Napisany prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem poradnik może służyć im na wiele sposobów. Mogą przeczytać go skrupulatnie od pierwszej do ostatniej strony, mogą też wybierać tylko te zagadnienia, które stanowią dla nich problem, z którymi chcą się uporać. Doskonałym pomysłem jest zaproszenie do wspólnej lektury rodziców, a także nauczycieli oraz znajomych. Poprzez poznanie istoty i specyfiki ADHD możliwa stanie się sprawniejsza komunikacja, zaś środowisko szkolne zyska szansę na zmodyfikowanie pewnych wzorców zachowań względem ucznia z nadpobudliwością psychoruchowej z deficytem uwagi. Możliwe stanie się dostosowanie struktury lekcji do potrzeb i specyficznych uwarunkowań dziecka, stawiając na indywidualizację i zaspokojenie jego potrzeb.

 

Czego zatem można się dowiedzieć z przewodnika po ADHD? Otóż Taylor wprowadza nas w świat ADHD, posługując się przykładami dzieci cierpiących na różne odmiany choroby. Poznajemy cechy charakterystyczne ADHD, a dzięki specjalnemu testowi możemy łatwo zidentyfikować swoje cechy. Autor podpowiada również, w jaki sposób można uczynić każdy dzień lepszym, jak podkreślać swoje atuty i rozwijać indywidualne zdolności. Stosując narzędzie „KITE”, można nauczyć się podejmować właściwe decyzje, zaś omówionych sześć kroków do sukcesu w szkole pozwoli sprawniej zorganizować pracę bez narażania się na ryzyko rozproszenia.

 

Książka odsłania również sekrety specjalnej diety, która ułatwi kontrolowanie ADHD. Autor podpowiada także, jak przetrwać na domowym froncie, czyli jak wspólnie z domownikami pracować nad swoimi celami, nad okiełznaniem objawów choroby oraz… jak się dobrze bawić.

 

Biorąc pod uwagę liczbę dzieci, u których każdego dnia diagnozowany jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, a także problemy, jakie związane są z ich edukacją czy postrzeganiem przez otoczenie, pozycja Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców jest niezwykle cenna. Innowacyjna jest nie tylko jej szata graficzna, przyjazna dla dzieci, ale również fakt, że jest adresowana właśnie do najmłodszych. Choć na rynku znajdziemy wiele publikacji poświęconych tematyce ADHD, to ich odbiorcami są zazwyczaj nauczyciele i pedagodzy, ostatecznie - rodzice. Taylor zwraca się ze swoją publikacją do tych, którzy najbardziej cierpią, którzy mają poczucie niezrozumienia, odmienności, którzy spychani są na margines klasy i traktowani w odmienny, gorszy sposób. Teraz dostają garść wskazówek, jak złagodzić swoje objawy i – co najważniejsze – w jaki sposób przekuć je w atuty!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
sylwia91zdw + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Wiele wyjaśnia dzieciom, jak i opiekunom co takiego dzieje się w ich ciałach. Pozwala zrozumieć pewne zachowania, pokazuje jak opanować emocje, irytacje, pobudzenie. Przeczytanie wiele może pomóc. Bardzo zrozumiale napisana, dostępnym dla dzieci językiem.
CicheBaBum plusminus Linia koment
Poradnik dla dzieci z ADHD i ich rodziców o tym jak poradzić sobie z attention hyperactivity disorder- zespołem nadpopudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.
Świetna. Książka to koło ratunkowe w nie jednej sytuacji. Są tutaj zabawne rysunki, dziecko przekonuje się, że nie jest osamotnione ze swoimi kłopotami. Są inni, którzy też muszą zmagać się z ADD czy ADHD i można zminimalizować siłę z jaką ono na nie wpływa.
We wprowadzeniu od razu, tak jak przez całą książkę Autor kieruje swoją wypowiedź do dziecka, w sposób dla niego zrozumiały, przejrzyście. Na początku Autor zadaje kilka pytań, na które jeśli dziecko odpowie choć raz "tak", Autor zachęca do dalszej lektury. Wyjaśnia jak książka może mu pomóc, co o ADHD mówią dzieci, jak korzystać z tej książki i zapewnia, że możesz wygrać z ADHD. Podaje swój adres do korespondencji w razie, gdyby dziecko osobiście chciało zadać Autorowi pytania, potrzebuje pomocy, czy chce podzielić się tym jak wykorzystał wiedzę z książki.
Autor wyjaśnia czym jest ADHD, podaje w zielonych "dymkach" krótkie wypowiedzi innych dzieci, które zmagają się z tym samym.
W rozdziale drugim dziecko dowie się jak uczynić każdy dzień lepszym, pozna sposób na samodzielne, trafne podejmowanie własnych decyzji, który ma pomóc dziecku poczuć kontrolę nad własnym życiem ( KITE- bardzo pomocne narzędzie) i "SKOK nad błędami". W tekście pojawiają się też opowiadania dzieci, które są wyrywami z ich życia, przykładami potwierdzającymi skuteczność metody, przybliżają dziecku dzięki przykładowi temat.
ADHD- gdzie szukać pomocy- to kolejny rozdział, w którym Autor pisze o diagnostyce, rozpatruje jaki wpływ na dziecko z ADHD mogą mieć leki przepisane od specjalisty.
Pisze też o właściwej diecie, o tym czego należy unikać, jakie ilości płynów przyjmować- pięknie opracowane w sensie nie tylko dietetycznym.
W końcu "życie na domowym froncie"- ten rozdział dotyczy wszystkich kłopotów w relacji z jej członkami dziecka z ADHD, Tłumaczy dziecku wiele spraw i radzi jak poradzić sobie na przykład z porannym wybieraniem się do szkoły, w jaki sposób można wspólnie spędzać czas z rodziną.
:Sześć kroków do sukcesów w szkole"- to kolejny świetnie opracowany plan wsparcia. Jak poradzić sobie z problemami w czytaniu, jak budować współpracę z nauczycielami, jak planować odrabianie prac domowych.
Znalazłam w tej książce również porady dla dziecka, jak zdobyć i utrzymać przyjaźnie, jak pokojowo rozwiązywać konflikty, jak poradzić sobie z trudnymi uczuciami.
Po każdym rozdziale jest test- mój syn lubił je rozwiązywać, są nawet zabawne i dają satysfakcję- coś potrafię- u dzieci z ADHD jest mało pozytywnych komunikatów zwrotnych, częściej słyszą krytykę, więc taki test jest dodatkowym walorem.
Dodatkowo słowniczek, indeks, uwagi dla rodziców i nauczycieli, pedagogów szkolnych, tygodniowa tabela postępów gotowa do skopiowania.
Bardzo praktyczna i pożyteczna książka. Sprawdziliśmy wiele z niej w praktyce- polecam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców Pieski. Naklejki Iskierki
Dorota Skwark
Okładka - Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców Bóg, królewna i księżniczki
ks. Marek Dziewiecki
Okładka - Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców Moja Biblia kropka do kropki. Boże Narodzenie
Christina Goodings
Okładka - Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców Jezus nam się narodził
Sophie Piper, Anne Yvonne Gilbert
Okładka - Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu
Julia Stone, Dubravka Kolanovic
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów