Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Przeznaczona do gry

Indigo Bloome

Ocena ( 5 osób )
3.8
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2012-11-07
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7554-623-1
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Skazana na orgazmy

 

Wydawnictwo Czarna Owca, podążając za światowymi trendami, rozpoczęło wydawanie nowej Czerwonej Serii. Jak zapowiadają redaktorzy, znaleźć w niej będzie można erotyczne tytuły, pisane specjalnie dla kobiet (i pewnie też przez kobiety). Literatura Czerwonej Serii będzie rozbudzać, podniecać i podsycać pragnienie.

 

Sięgając po Przeznaczoną do gry, przeczytałam na okładce, że Grey to tylko przystawka, teraz czas na danie główne. Chodzi oczywiście o bestsellerowe Pięćdziesiąt twarzy Greya, która to powieść nie schodzi z list najlepiej sprzedających się książek i e-booków już od wielu tygodni. Zatem coś w tym musi być, że proza erotyczna dla kobiet cieszy się tak wielką popularnością.

 

W przypadku literatury erotycznej można przyjąć dwa założenia: albo szukamy w niej samej podniety, albo fabuły i głębszego sensu. W pierwszej warstwie historia jest prosta: zamężna kobieta (obdarzona dwójką dzieci) wyjeżdża na weekend do byłego kochanka ze studiów. Podczas dwóch intensywnych dni przeżywa wszelkie możliwe formy seksu ze swoim partnerem. W zasadzie nic ciekawego. Tu jednak powinny odezwać się feministki, badaczki gender - i spojrzeć głębiej.

 

Bohaterka jest naukowcem, psychologiem, zajmującym się stymulacją wizualną i jej wpływem na percepcję. Jej dawny przyjaciel ze studiów z kolei jest znanym lekarzem, prowadzącym badania nad znalezieniem leku na depresję. W miarę rozwoju fabuły okazuje się, że istnieje wiele związków między pojawieniem się objawów choroby naszych czasów a brakiem zaspokojenia seksualnego. Zbiera się nawet międzynarodowe grono specjalistów, którzy zamierzają zbadać to zjawisko. Są wśród nich biochemicy, neurolodzy, psycholodzy, lekarze… Mają przygotowanie teoretyczne, ale… brakuje im badań. Męski orgazm został już gruntownie zbadany, ma bowiem wyraźne symptomy fizyczne. Gorzej z jego żeńskim odpowiednikiem. Tylko jak przystąpić do badań? Poprosić dziesięć kobiet, by w jasno oświetlonej sali uniwersyteckiej zbiorowo przeżyły ekstazę, gdy pracownicy naukowi będą mierzyć jej czas, intensywność, ciśnienie krwi i aktywność mózgu? Pojawia się inna możliwość… I o tym jest ta książka. O poświęceniu w imię nauki.

 

Niewinny drink w hotelowym apartamencie z dawnym przyjacielem przeradza się w najbardziej ekscytujące 48 godzin w życiu bohaterki. Partnar, jako lekarz i kochanek, serwuje jej serię ekstremalnych przeżyć: od paniki, strachu, wstydu, chęci ucieczki, po podniecenie seksualne i - wreszcie - kosmiczny orgazm. Gra, którą z nią prowadzi, jest dziwna i niebezpieczna. Stale utrzymuje wysokie napięcie seksualne, stymulując reakcje partnerki, poddaje ją ekstremalnym doświadczeniom. Najpierw jednak pozbawia ją władzy nad sobą i… zmysłu wzroku. Kobieta ma nic nie widzieć przez dwa dni. Jako niewidoma, doznaje erotycznych podniet, jest wożona na motocyklu, skacze ze spadochronem, jest masowana, dopieszczana, a jej emocje wariują: jest jednocześnie podniecona i przerażona. Ale to nie koniec. W kolejnych etapach odbierane są jej kolejne zmysły. Pozostaje jej tylko dotyk. I właśnie wtedy jej ciało eksploduje, a ona przeżywa swoją kosmiczną ekstazę, sugestywnie opisaną na około dwunastu stronach tekstu…

 

Czemu to wszystko ma służyć? Podnieceniu czytelnika? Na pewno. Zbadaniu, czym jest ekstaza? Z pewnością również. Nie oszukujmy się: jest to najbardziej upragnione doznanie ludzkości. Dążenie do ekstazy stanowi inspirację często skrajnych i będących ze sobą w sprzeczności działań człowieka. Tu cel został osiągnięty w warunkach laboratoryjnych. Czy eksperyment się powiódł? Oceńmy sami, czy warto dążyć do tak trudnego do osiągnięcia celu. Bohaterka wyzbywa się wszystkiego – swojej godności, wolności, zmysłów, podejmując niebezpieczną grę, z której trudno będzie jej się poskładać na nowo, odbudowując maskę, którą nosi na co dzień.

 

Pozostaje też otwartym pytanie: czy udane życie seksualne jest receptą na depresję?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Autorka ma bardzo lekki styl, a barwny język pobudza wyobraźnię. Na pierwszy rzut oka pomysł na fabułę wydaje się banalny- wiodąca monotonne życie mężatka ulegająca namiętności z kochankiem z przeszłości, jednak w tej historii jest drugie dno, które dodaje powieści pikanterii. Powieść byłaby lepsza, gdyby bohaterka wykazywała więcej rozumu i dopuściła do głosu swoją intuicję. Książka ma małe minusy, ale mimo tego bardzo przyjemnie spędziłam przy niej czas. Nie jest to powieść zmuszająca do refleksji czy głębokich przemyśleń, ale z drugiej strony sięgając po literaturę erotyczną nie takich wrażeń oczekuję. Książka jest zdecydowanie powieścią dla kobiet dojrzałych, które mają ochotę na gorące i pikantne wrażenia.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Podchodząc do tej książki inaczej ją sobie wyobrażałam. Jednakże nie zawiodłam się. Oparta we współczesnym świecie historia dwóch byłych kochanków.Obydwoje osiągnęli sukces w życiu zawodowym. Ona pracująca na uczelni. On szanowany lekarz. Spotykają się nie przypadkowo w jego apartamencie. Po kolacji Jeremy składa Aleksandrze niecodzienna propozycje, na którą ona się zgada. Przez dwa dni pozbawiona wzroku i możliwości zapytania o cokolwiek,poddaje się łasce swojego eks - kochanka i przeżyje najbardziej zmysłową oraz intrygujące doświadczenie całego swojego życia. Książka opisuje proces, doświadczenie dzięki któremu badana jest kobieca sexualność. Początkowo byłam mocno zdziwiona i zszokowana tym tematem. Jednak opisanie i sympatia do dwóch bohaterów spowodowała, że książkę łatwo i przyjemnie się czytało.
kazejczyk Linia koment
Przeczytane:2016-03-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2013 rok,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Malwa89 Linia koment
Przeczytane:2013-03-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów